گروه: اخبار استان خبر: 116507 / تاریخ انتشار : 1397/12/18 ساعت : 18:40

کنگره ملی امام صادق (ع) در استان برگزار می شود/ رویکرد مسجد تربیت نیروی انسانی انقلابی در جامعه است+تصاویر

دولت آبادی:دولت آبادی گفت: وقتی ما به بحث مسئولیت پذیری اجتماعی و یا جریان شناسی فرهنگی نگاه می کنیم می بینیم دچار ضعف در مسائل فرهنگی هستیم لازم است که ما نگاه خود را به بحث مساجد تغییر دهیم و توان فرهنگی خود را افزایش داده و اصلاح کنیم تاخروجی مناسبی را در جامعه نظاره گر باشیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ صبح امروز نشست خبری بیست و ششمین سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد برگزار شد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد کهگیلویه و بویراحمد گفت:  26سال پیش باتاییدمقام معظم رهبری بدنه ای شکل گرفت که بتواند با نهادهایی که در مسجد هستند فعالیت کنند.


رضادهبانی پور بیان کرد: متولیان امور مذهبی به این نتیجه رسیدند که به وسیله کانون های فرهنگی هنری مساجد می توانند گروه های فرهنگی و مذهبی را به وجود آورند که مسائل مذهبی را از نظر فرهنگی مطرح کنند مسجد کارکردهای متفاوتی از جمله کارکردهای اجتماعی و فرهنگی و سیاسی دارد.

 

 


دهبانی پور اظهار کرد: باید نسل جوان را درقالب کارهای فرهنگی که تنوع دارد آموزش داد تا مسائل را به گونه ای هنرمندانه انتقال دهند اگر چه مقام معظم رهبری فرمودند: زبان هنربهترین زیان برای انتقال فرهنگ و مسائل گوناگون است، مسائل هنری مدت ها در ذهن تداعی می شود لذا تشکیل کانون های هنری که برگرفته ازمردم هستند می تواند برای تعلیم و تربیت نسل ها مجموعه را تکمیل کند.

 


وی افزود: بیشتر از همه چیز مسائل پیش رو نیاز به نوعی اجماع و وحدت و همستگی دارد تا با کمک مردم و هوشیاری  مقام معظم رهبری از شرایط سخت خارج شویم، از خبرنگاران و همه اصحاب رسانه انتظار می رودبعضی از مسائلی که قرار است یاس و ناامیدی درجامعه القا کند دور شوند وآن ها را به جامعه القا نکنند.

 

دهبانی پور ادامه داد: ما باید با متکی شدن  به استقلال نظام  بایستیم،  ایستادن هزینه دارد امیدوارم که از این شرایط سخت بگذریم که دوره گذری است که نظام و مردم ما را درتنگنا قرارداده اند که از نگاه خود نسبت به آرمان ها بگذریم اما اگر دربلندمدت ایستادگی کنیم سبب پیروزی و سربلندی ما می شود با عدم پختگی خبری را مطرح نکنیم که سبب یأس و نامیدی شود ماباید منافع ملی مملکت خودرا ببینیم.

 

در ادامه این نشست خبری دولت آبادی سرپرست کانون های هنری فرهنگی مساجد گفت: مسجدیکی از ظرفیت های عظیم اسلامی است رهبری مسجدرا یکی از راه های تمدن سازی معرفی کرده اند که به عنوان یکی از متغیر های اجتماعی در جامعه ما به شمار می آورند.

 

وی افزود: هدف اسلام رسیدن به تمدن نوین اسلامی است وبرای رسیدن به این تمدن مقام معظم رهبری 5 مرحله را پیش بینی کردندکه شامل انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت امت اسلامی یا تمدن نوین اسلامی است ،برای تحقق این اهداف مهم یک سری متغیرهایی لازم است.

 

دولت آبادی بیان کرد: مقام معظم رهبری در نهمین اجلاس سراسری نماز فرمودند اگر مساجد ما به طراز اسلامی برسندجامعه نیز به طراز اسلامی نزدیک تر می شود مسجد را به عنوان یک متغیر اجتماعی در جامعه اسلامی برشمردند.وی ادامه داد: از منظری دیگر ما در سیطره جهانی شدن هستیم شرایط جدیدفرهنگی را در ایران و جهان شاهدآن هستیم  که متأسفانه گاهی می بینیم که عدم توجه به بحث های آینده نگری در حوزه فرهنگی جامعه ما را دچار مشکل می کند.

 

دولت آبادی گفت: وقتی ما به بحث مسئولیت پذیری اجتماعی و یا جریان شناسی فرهنگی نگاه می کنیم می بینیم دچار ضعف در مسائل فرهنگی هستیم متأسفانه این مشکلات به حوزه مساجد مانیز ورود پیدا می کند لازم است که ما نگاه خود را به بحث مساجد تغییر دهیم و توان فرهنگی خود را افزایش داده و اصلاح کنیم تاخروجی مناسبی را در جامعه نظاره گر باشیم.

 


وی افزود: کانون مساجد در دهه 70 با هدف اصلاح کارکردهای فرهنگی مسجد و مبارزه با تهاجم فرهنگی تأسیس شد درطول 26سال گذشته شاهد برنامه هاوفعالیت های زیادی در سطح کشور و استان بوده ایم، در سراسر کشور 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد داریم و درکهگیلویه وبویراحمد612 کانون فرهنگی ایجادکردیم که در سطح شهر وروستا ها این کانون ها را ایجاد کردیم حتی در حوزه عشایری که دارند با رویکر مسجد فعالیت های خود را انجام می دهند.

 

دولت آبادی گفت: در برنامه کانون مساجد به دنبال توسعه فعالیت های فرهنگی با رویکرد مسجد و در نهایت تربیت نیروی انسانی انقلابی در جامعه هستیم جامعه هدف ما علاوه بر اصحاب مسجد در حوزه تخصصی کوکان و نوجوانان و بحث خانواده است برنامه ها را از سال آینده به صورت تخصصی تر انجام خواهیم داد.

 

وی ادامه داد: از ابتدای سال روند ثبت الکترونیکی فعالیت  افراد و کانون مساجد در سطح کشور و استان آغاز شد، 612 کانون در سامانه بچه های  مسجد ثبت نام شدند واز قبل آن دراستان 57هزارنفر ثبت عضو کردیم تعداد103کتابخانه مخزن دار را مدیریت کردیم که قریب به 200میلیون تومان خانه های نور را در سطح کتابخانه ها داریم،  51 خانه نور داریم که فعالیت قرانی انجام می دهندو 5 مرکز فرهنگ و دیجیتال را داریم و فعالیت های فضای مجازی با رویکرد های دینی و با محوریت تولید و محتوای ایرانی در سطح استان داریم پوشش می دهیم.

 

 

 


دولت آبادی در ادامه بیان کرد: در سال 97 برنامه هایی از قبیل تجلیل از  تولیدات حوزه انقلاب را داشتیم که در شهرستان گچساران صورت پذیرفت، سیزدهمین مسابقه قرآنی مدهامتان در مرحله شهرستانی و استانی داشتیم که اختتامیه آن با حضور استاندار انجام گرفت برگزاری همایش بزرگ سبک زندگی اسلامی را داشتیم و 3 کارگاه تخصصی روانشناسی خانواده را  در دهدشت و یاسوج داشتیم، همایش نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی  با همکاری دانشگاه آزاد گچساران  را داشتیم، سرودهزارنفری کانون های فرهنگی هنری مساجد را داشتیم که بزرگترین رویداد هنری وفرهنگی بعد از انقلاب در استان مابود که ویژه انقلاب به مناسبت دهه فجربود.

 


وی ادامه داد: مهم ترین برنامه سال آینده کنگره ملی امام صادق(ع)  است که دراستان برگزارمی شود در سطح مناطق کتابخانه های مخزن دار را افزایش می دهیم در سال آینده 4 کتابخانه سیار را خریداری خواهیم کرد تا همه مناطق بتوانند از کتابخانه ها استفاده کنند جشنواره فرهنگی هنری و ورزشی که فعالیت های ما  درطول 9ماه انجام می شود.
 
---
---
---
---

 

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.