گروه: اخبار استان خبر: 116475 / تاریخ انتشار : 1397/12/17 ساعت : 11:52
#شومن_ارکستری #کلیپهای_سیاه؛

به نام فرهنگ زنان لر به کام شهرت طلبان و ثروت اندوزان+تصاویر

از جمله خصوصیات بارز زنان لر خصوصا در استان کهگیلویه و بویراحمد نجابت، عفت و حیاء در کنار پوشش سنتی و بومی آنان است، به تازگی انتشار کلیپ هایی از سوی شهرت طلبان در فضای مجازی هویت های این قشر را دچار انحراف کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از بویر خبر؛ در تاریخ کهگیلویه و بویراحمد، زنان نقش های متفاوتی داشته اند از جمله نقش مادری، همگام و همدوش مرد بودن در مناسبات اجتماعی، کرامت و شخصیت اجتماعی برای پایان دادن به جدال ها، عفت و حیاء می توان اشاره کرد.

 

 

با ظهور فضای مجازی و ورود فرهنگ های بیگانه چه بسا غربی تا حدودی نقش های ارزشمند زنان لر کم رنگ جلوه می کند، آن هم به دلیل تاثیر پذیری از فرهنگ های بیگانه است، زیرا حجم عظیم محتوا ها سبب تغییر در افکار و اندیشه ها شد، از طرفی باید قبول کرد فعالیت مهم و اساسی  فرهنگی توام با برنامه کاربردی که بتواند در فضای مجازی از هویت های زنان لر دفاع کند کار نشده است، که در این مورد نهادهای فرهنگی باید به گوش و آگاه و فعال باشند تا آسیب ها کمتر شود.

 

 

در همین رابطه باید اشاره کرد، عده ای آنگونه که باید نسبت به فرهنگ زنان لر شناخت و آگاهی ندارند و از طرفی در ترویج فرهنگ های بیگانه فعالیت می کنند، باید از این قبیل افراد پرسید مادامی که شناخت کافی  وجود ندارد چرا در این زمینه ها ورود می کنید؟ یا اگر شناختی وجود دارید با کدام منطق در صدد ثروت اندوزی و شهرت طلبی هستید؟

 

 
 

در این همین ارتباط یکی از پیج های اینستاگرامی زنانی را نشان می دهد که در کنار مردان به ظاهر با پوشش سنتی اما در حال خوانندگی هستند، باید سوال کرد در کجای فرهنگ لر سراغ دارید زنان اقدام به خوانندگی کرده باشند، ما زنان لر با ندای لالایی های مادرانه، سرودهای سنتی در غم و شادی شنیده ایم، اما کجا زن لر را با تار و کمانچه در حال خوانندگی و حرکت های موزون دیده شده است.

 

 

 
 

در پایان باید گفت به هر قیمتی نمی توان صاحب نام و شهرت یاثروت و قدرت شد، آن هم زمانی که سنت های بومی دچار انحراف شود و به هویت های فرهنگی و ریشه های ارزشمند قومی آسیب وارد شود و سخن آخر نسل آینده باید میراث دار ارزش های قومی و ارزش های فرهنگی امروز باشد بنابراین بنگریم چه آثار را به آیندگان انتقال می دهیم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.