گروه: اخبار استان خبر: 116271 / تاریخ انتشار : 1397/12/18 ساعت : 08:53
قاضی ویژه بررسی جرایم فضای استان:

تولید و انتشارکلیپ های غیرمجاز می‌توانند تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند/در گذشته یک زن با پهن کردن چادر و روسری خود یک خون را می بخشید

قاضی حسنی گفت: ارزش یک زن در گذشته در ایل و طوایف ما آنقدر بالا بود که اگر قتلی انجام می‌شد و زنی به خانواده مقتول مراجعه می کرد و چادر یا روسی خود را پهن می کرد یک خون بخشیده می شد.

قاضی ویژه بررسی جرایم فضای مجازی کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گفت: یکی از موضوعاتی که امروزه به شدت افراد را درگیر خود کرده است بحث حضور در فضای مجازی است ما همیشه اعتقاد داشتیم که حضور در فضای مجازی باید حضوری آگاهانه و‌عاقلانه و همراه با توجیه باشد لزا هر گونه حضور در این فضا اگر بدون توجه به این فاکتورها انجام بگیرد قطعا امکان دارد آثار و عواقبی منفی برای فرد، خانواده آن فرد یا برای جامعه و حتی قومیتی که آن فرد وابستگی به آن دارد را در پی داشت باشد.

 

 

وی بیان کرد: آن چیزی که امروزه در برخی از شبکه های اجتماعی یا گروه ها و اپلیکیشن های پیام رسان مخصوصا پیام رسان هایی که علاوه بر متن فایل های صوتی و تصویری و فیلم تبادل می شوند، خود عرضگی های منفی است که دارند در فضای مجازی مرتکب می شوند این را به نوعی می‌توان در یک قالب  ابتذال توجیه کرد چرا که حضوری که عاقلانه باشد در خیلی از این موارد دیده نمی‌شود .

 

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد افزود: به عنوان مثال مطلبی در یکی از شبکه های اجتماعی خارجی مطرح می‌شود چالش مثلا فلان موضوع، بعد فردی از دورترین نقطه شهرها و روستاهای ما همین را تکرار می کند و آن را در شبکه های اجتماعی می گذارند بدون توجه به اینکه چه آثاری وعواقبی این موضوع می تواند برای فرهنگ و آداب و رسوم و حتی شخصیت این فرد داشته باشد چه بسا اینکه زمینه ساز بسیار زیاد مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی باشد. 

 

 

حسنی تصریح کرد: بحث چالش ها یک مثال بود اما اخیرا مشاهده می کنیم که در فضای مجازی دختران ما و‌ زنان ما که باید قوه تقویت کننده هنجارهای جامعه باشند، به گونه ای دیگر شده است، زمان خیلی زیادی نیست که زنان از جایگاه بسیار والا مرتبه ای در استان برخوردار بودند، به گونه ای که اگر قتلی انجام می‌شد و زنی به خانواده مقتول مراجعه  می کرد و چادر یا روسی خود را پهن می کرد یک خون بخشیده می شد.

 

 

قاضی ویژه جرایم فضای مجازی در استان تصریح کرد: اکنون به وفور مشاهده می کنیم که در فضای مجازی زنان و دختران ما با چند هدف کلیپ هایی از آنها تهیه و عرضه می شود و متاسفانه گروه ها و کانال هایی که اهالی قوم لر هستند واز هنجارهای اجتماعی اطلاع دارند اما این کلیپ ها را با افتخار پخش می کنند.

 

 

حسنی گفت: لازم است که به این موارد توجیه شود از این باب که بسیاری از این اقدامات تجارتی است یعنی دارند از این ها سو استفاده می کنند منتهی چون خود فرد خیلی به این مسله توجه ندارد متوجه نیست چه اتفاقی می افتد، همچنین تبلیغ وسیع و‌ مبتذل لوازم آرایشی برای قوم لر با لباس محلی، مثلا می آیند به شدید ترین وجه این لوازم را تبلیغ می کنند در حالی که به  یک الگو و هنجار برای دختران ما تبدیل می شود.

 

 

وی ادامه داد: یا تبلیغ برخی اقدامات خاص در فضای مجازی مثل مسخره کردن دیگران، دروغ گفتن و سایر هنجارهای غیر اخلاقی را بیان کردند، مسخره کردن برخی از اعمال و مناسک مذهبی، به سخره گرفتن شخصیت ها، و‌ بدتر از همه مسخره کردن و‌ انتقاد غیر صحیح به الگوها و هنجارهای صحیحی که در یک جامعه مانندجامعه قوم لر وجود دارد.

 

 

سرپرست معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: چه بسا خیلی از این موارد می تواند مصداق ارتکاب جرم باشد مثلا توهین به یک قومیت که با شکایت شاکی خصوصی و‌مدعی العموم فردی که منتشر کننده و میزبان مطالب ارایه شده است و فرد تولید کننده کلیپ می‌توانند تحت تعقیب فضایی قرار بگیرند.

 

 

حسنی بیان کرد: از خانواده ها و زنان و دختران خواهش می کنم به این نکات توجه کنند و به میراث کهن این سرزمین که عفاف، حجاب، غیرت، مردانگی، ‌دلیری، عفت، حیا، بردباری، صبوری و آن چیزی که از زیبایی های اخلاقی که در قوم‌لر وجود دارد، اینها را به مسخره نگیرند و‌ خودشان و‌قومیت ها را دچار مشکل نکنند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.