گروه: اخبار استان خبر: 116263 / تاریخ انتشار : 1397/12/14 ساعت : 10:23
اظهارات شهروندان یاسوجی در خصوص ویدئو کلیپ ها و مدلینگ زنان ؛

شبیخون فرهنگی و پیاده سازی تفکرات غربی پشت پرده مدلینگ نامناسب/ویدئو کلیپ های زیرزمینی فرهنگ و اصالت زنان لر را به صلابه می کشد+تصاویر

گسترش ویدئو کلیپ ها و مقوله مدلینگ نامناسب در فضای مجازی استان مدتی است که به شدت در حال انتشار است، در این خصوص شهروندان یاسوجی ضمن اعلام نارضایتی، نظرات جالبی بیان کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ گسترش ویدئو کلیپ ها و مقوله مدلینگ نامناسب در فضای مجازی استان مدتی است که به شدت در حال انتشار است، در این خصوص شهروندان یاسوجی ضمن اعلام نارضایتی نظرات  جالبی بیان کردند.
 

 

یکی از بانوان هم استانی در خصوص ویدئو کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی گفت: ویدئو کلیپ هایی که سبب آسیب به هویت و اصالت زنان لر می شود باید از انتشار  آنها جلوگیری کرد زیرا طبق گفته های دین اسلام و ائمه اطهار صدا و ویدئوهایی که از زنان به عنوان ابزار استفاده می شود حرام بوده و مخالف فرهنگ و آداب و رسوم کهگیلویه و بویراحمد است.

 

---
 

وی بیان کرد: برای حرکت در جهت اصلاح این مسائل باید فرهنگ سازی کزد و این مورد از طریق صدا و سیما و رسانه ها امکان پذیر است.

 

 

از دیگران شهروندان یاسوجی عنوان کرد: با مرور فرهنگ و هویت های قوم لر و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد متوجه تناسب آن با ارزش ها و اعتقادات دینی خواهیم شد بنابراین باید گفت چنین موضوعاتی با اعتقادات و فرهنگ مردم استان سازگاری ندارد.

 

 

وی اشاره کرد: برای بنده به عنوان یک لر قابل قبول نیست که یک زن با فرهنگ، اصالت  و شجاعت دیرینه خود، بخواهند به عنوان مدل در کلیپ ها باشد و باید توجه کرد کدام فرهنگ ها در جامعه ما ممکن است گسترش پیدا کند و حتی ممکن است در اثر نبود نظارت مقوله هایی نظیر استعمار فرهنگی در جامعه به وجود آید.

 

 

یکی از  اقشار فرهنگی استان و استاد دانشگاه بیان کرد: به وجود آمدن چنین کلیپ هایی چه در فضای مجازی و یا فضای حقیقی که از زن به عنوان مدل یاد می کنند، بیشتر به یک شبیخون فرهنگی شباهت دارد زیرا بانوان و زنان لر و کهگیلویه و بویراحمد از گذشته ها تا امروز به دلیل تفکرات شیعی دارای حجاب اسلامی بوده، که الگوی آنها حضرت زینب (س) و حضرت زهرا (س) بوده است، و در شان و منزلت آنها نیست که در چنین موضوعات یا محفل هایی وارد شوند یا اقدام به پرکردن این چنین کلیپ ها کنند زیرا جنبه های فرهنگی و ارزشی ندارد و نوعی تهاجم فرهنگی و شاید از خودبیگانگی محسوب می شود که توسط جزیان های خود باخته القا می شود بنابراین در این موارد لازم است نظارت و نوعی کنترل توسط  خود و خانواده ها و مسوولان فرهنگی صورت گیرد.

 

 

 

وی بیان کرد: کسانی که به فکر درآمد زایی صرف هستند و مقوله های ارزشی و فرهنگی متناسب با ساختارهای جامعه را در نظر نمی گیرند چه بسا در صدد پیاده سازی تفکرات و فرهنگ های غربی در جامعه باشند و حرکت های ضد حجاب و ارزش بانوان لر را دارند بر همین اساس باید توسط جریان های فرهنگی و حتی نهاد های امنیتی مورد نظارت و شناسایی و کنترل قرار گیرند.

 

 

از دیگر شهروندان یاسوجی در این خصوص اظهار کرد: به نظر می رسد در این گونه مسائل نظارت کافی نبوده است که این مسئله در فضای مجازی در حال گسترش است، از طرفی باید اشاره کرد این موضوعات در گذشته وجود نداشته و به تازگی در فضای مجازی به وجود آمده است، البته اگر از فضای مجازی نام برده می شود به معنای مخالفت با فضای مجازی نیست بلکه رفتار و کارها خلاف ارزش که در حال انجام است که در این گونه مسائل نهاد های مسوول باید اقدام کنند و حتی شاید به نظر من شهروندان احتیاج نباشد زیرا شخصی که این چنین موضوعاتی را دنبال می کند دارای نام، نشان، آدرس خواهد بود و از طریق تذکر و یا  اقدامات قانونی که نیاز است از کار آنها جلوگیری کرد.

 

 
 

وی اظهار کرد: کسانی که از طریق ویدئو کلیپ در صدد درآمد زایی هستند باید از طریق قوه قضاییه و هر نهاد نظارتی باید شناسایی شده و با آنها برخورد شود.

 

 

یکی دیگر از هم استانی ها با بیان اینکه ویدئو کلیپ های زیرزمینی فرهنگ و اصالت زنان لر را به صلاابه می کشد، اشاره کرد: بنده معتقد هستم با وجود فرهنگ و اصالتی که لر ها و عشایر که بخش عمده ای از جامعه ما را تشکیل می دهند، دارند، موضوع و ساختارهایی نظیر مدلینگ زنان به چند دلیل غلط و اشتباه است، در ابتدا باید گفت این موضوع در کشور ما یک فرهنگ غربی و وارداتی است، و به دلیل خصوصیات که یک فرد مدل دارد مورد سوءاستفاده قرار می گیرد، و از جنبه ها و مقوله های فرهنگی نه تنها در زنان حتی در مردان می تواند جای اشکال است زیرا همخوانی با ویژگی های فرهنگی و تعصبات ما ندارد.

 

 

وی بیان کرد: در این موارد لازم است مراجه ذی صلاح نظارت کنند واز طرفی باید اشاره کرد نقش زنان لر در منابع و شنیده ها تفاوت چندانی با مردان  نداشته است، و همدوش و همگام مردان نقش های اجتماعی را ایفا می کردند و دارای هویت بودند که معتقد هستیم این گونه ارزش های زن ها باید حفظ و احیاء شود.

 

 

انتهای پیام/


 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.