گروه: اخبار استان خبر: 116234 / تاریخ انتشار : 1397/12/17 ساعت : 12:24
زنگ خطر برای بناهای سنتی کهگیلویه؛

امامزاده "آقا میر" تنها امامزاده دهدشت که معماری سنتی خود را از دست داده است+تصاویر

بنای امام‌زاده "آقا میر" نسبت به سایر امام‌زادگان شهر دهدشت دارای سابقه تاریخی کمتری و کار نوسازی و احیاء این امام‌زاده از چند سال پیش تاکنون در حال انجام است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از کهگیلویه؛ بقعه امام‌زاده آقامیر(ع) در جنوب شرقی شهر دهدشت و در فاصله ۳۰۰ متری از محوطه تاریخی بافت قدیم دهدشت واقع شده است.

 

بنای این امام‌زادهنسبت به سایر امام‌زادگان شهر دهدشت دارای سابقه تاریخی کمتری است، کار نوسازی و احیاء این امام‌زاده از چند سال پیش تاکنون در حال انجام است و تنها امام‌زاده شهر دهدشت است که معماری سنتی و تاریخی خود را از دست داده است.

 
 
نسب امامزاده آقامیر دهدشت به امام سجاد(ع) امام چهارم شیعیان نیز می‌رسد.
 
 
 
وجود بارگاه ۹ تن از نوادگان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه را به شهر ۹ امامزاده معروف کرده است.
 
 
 
این بقاع مربوط به امامزاده جابر، امامزاده ابراهیم، امامزاده معصوم، امامزاده بی بی عصمت، امامزاده سلطان مهدی، امامزاده جعفر معروف به پیرغازی، امامزاده بی بی خدیجه، امامزاده سه دختران، امامزاده آقامیر و امامزاده خضر که در بافت قدیمی شهر دهدشت قرار دارند و زیارتگاه مریدان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند.
 
 
 
این بقعه در ایام تعطیل سال پذیرای میهمانان مختلف استان کهگیلویه و بویر احمد و استان های همجوار است. اما با وجود گردشگرپذیر بودن آن شرایط و امکانات مناسبی برای زائرین آن ندارد که لازم است مسئولین توجه بیشتری نسبت به اینگونه ظرفیت های شهرستان داشته باشند تا علاوه بر توسعه صنعت گردشگری بتوان این چنین ظرفیت هایی را به همگان معرفی کرد.
 
 
 
در ادامه تصاویر امامزاده آقامیر آمده است؛
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.