گروه: اخبار استان خبر: 116198 / تاریخ انتشار : 1397/12/15 ساعت : 11:57
در گفتگو با شهروندان یاسوجی مطرح شد؛

ویدئو کلیپ ها هویت های زن لر را خدشه دار می کند/نهادهای نظارتی بر ساخت ویدئو کلیپ ها ورود کنند

یکی از شهروندان: ساخت ویدئو کلیپ هایی که از زنان به عنوان مدل استفاده می کنند سب تهدید، آسیب به ارزش های جامعه میشود و باید توسط مسوولان فرهنگی نظارت صورت گرفته و از ساخت آنها جلوگیری شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ ویدئو کلیپ هایی در فضای مجازی به تازگی منتشر شده، که با هویت و اصالت زنان لر تناسبی ندارد، زیرا در آن ویدئو کلیپ ها از  زن لر به عنوان مدلینگ نامناسب استفاده شده است.

 

 

در همین ارتباط گفت و گویی با شهروندان یاسوجی شکل گرفته است، که مشروح آن در زیر آمده است:

 

 

یکی از شهروندان یاسوجی به نام عبیری زاده در خصوص فرهنگ مردم استان، عنوان کرد: فرهنگ مجموعه ای از رفتارها، آداب و سنت های یک منطقه است، مجموعه این عوامل نشان دهنده اصالت یک قوم و قبیله است، که اگر برخوردار از محتواهای ارزشمند باشد باید از آن مراقبت و پاسداری کرد.

 

 

 

وی گفت: ویدئوکلیپ هایی که در فضای مجازی ساخته می شود تناسبی با فرهنگ و آداب و رسوک زنان لر ندارد.

 

 

شفایی از دیگر شهروندان یاسوجی گفت : نسل حاضر باید از طریق مطالعه کتاب های نگارش شده، به ارزش های سنتی و قدیمی کهگیلویه و بویراحمد دسترسی پیدا کرده و آگاه شوند.

 

 

وی عنوان کرد: یکی از راه های حفظ ارزش های بومی و انتقال آنها به نسل های آینده موسیقی سنتی کهگیلویه و بویراحمد است، که باید با مطالعه و  شناخت آداب و سنت های ارزشمند مردمان این استان ساخته و گسترش داده شود.

 

 
 

شفایی در رابطه با موسیقی متناسب با  فرهنگ بومی گفت: باید اشاره کرد انسان های نیاز به شادی دارند، در این میان مردم کهگیلویه و بویراحمد با شنیدن موسیقی های محلی که برگرفته از فرهنگ آنها باشد استقبال می کنند و هر نوعی موسیقی و ویدئوکلیپی که مخالف ارزش های بومی باشد، سبب انحراف از ارزش های بومی و سنتی کهگیلویه و بویراحمد خواهد شد.

 

کمالی از دیگر شهروندان یاسوج گفت: امروز موسیقی هایی به وجود آمده که با ارزش های ما سازگاری ندارد و در فضای مجازی و اینترنت در حال پخش شدن است و  باید بر آنها نظارت صورت گیرد، نمونه ای از آنها کلیپ هایی بوده که در آن زنان به عنوان مدل نقش دارند.

 

 

بهره بر بیان کرد: موسیقی های سنتی استان کهگیلویه و بویراحمد برای نسل جوان جذاب است و این موسیقی ها می توان به آرامش، شادی و نشاط آنها در جامعه کمک کند، اما امروز نوعی از  ویدئو کلیپ هایی توسط برخی در حال انتشار است که سبب آسیب به قشر جوان و انحراف در ارزش های بومی شده،  و با اصالت مردان و زنان  کهگیلویه و بویر احمد منافات دارد.

 

 
 

عوض پور  ضمن اشاره به جایگاه بالای زنان در فرهنگ استان، در خصوص موضوعاتی که سبب آسیب به  ارزش های زنان می شود، گفت : پاکدامنی، حجاب، نقش های مادری از جمله ارزش های مرسوم در بین زنان کهگیلویه و بویراحمد است، ولی شنیده میشود در برخی موارد نقش های های ارزشمند زن لر  با مدل شدن در موسیقی که همخوانی با هویت های کهگیلویه و بویراحمد ندارد از بین برده شده، و از طرفی سنخیتی با فرهنگ زنان استان ما ندارد و باید رسانه ها و بخش های مختلف در این موضوع نظارت بیشتری داشته باشند.

 

 
 

یکی از بانوان یاسوجی به نام موسوی در رابطه با موسیقی سنتی و جایگاه آن در بین مردم  استان گفت: موسیقی های سنتی سبب ایجاد همدلی  وحدت و اتحاد بین مردم می شود و این نوع موسیقی ها را هم عرف پذیرفته و هم در جامعه مقبولیت دارد.

 

 

وی بیان کرد: نوعی از موسیقی های در قالب ویدئو کلیپ که از خانم ها به عنوان ابزار و مدل استفاده می شود به تازگی منتشر شده که جایگاهی در بین فرهنگ لری و سنتی ما ندارد و به نظر می رسد برای شهرت و کسب ثروت تولید می شوند.

 

 

خانم احمدی به ویدئوکلیپ هایی که از بانوان به عنوان مدل استفاده می شود اشاره کرد و گفت: برخی از کلیپ ها که شخصی بوده مانند عروس و داماد و در اختیار خود  آنها قرار داده میشود به نظر بنده مشکلی ندارد، اما نوعی دیگر از آنها که جنبه نمایشی در جامعه پیدا کرده و سبب از بین رفتن عفاف و غیرت و ابزار قرار گرفتن قشر زنان در جامعه توسط برخی افراد می شود مخالف هستم و به نظرم اینگونه مسائل که در ذات قوم لر بی غیرتی محسوب می شود، نباید وجود داشته باشد و متاسفانه توسط عده ای گسترش داده می شود.

 

 
 

از دیگر شهروندان یاسوجی به نام آقای دوست در رابطه با ارزش های سنتی مردم کهگیلویه و بویر احمد اشاره کرد و گفت: در رابطه با مناطق لر نشین از جمله کهگیلویه و بویراحمد می توان به فرهنگ، هنر و غیرت نام برد، که در بین مردم استان وجود داشته و دارد اما امروزه برخی از فرهنگ های نامناسب و مبتذل به وجود آمده است به عنوان مثال  ویدئو کلیپ هایی ساخته شده که یک خانم و آقا برنامه های موسیقی که شباهت چندانی به فرهنگ لری ندارد می سازند و معلوم نیست نسبت به هم از لحاظ شرعی محرم هستند یا خیر و به فرهگ ما آسیب وارد کرده است.

 

 

وی اضافه کرد: ساخت ویدئو کلیپ هایی که از زنان به عنوان مدل استفاده می کنند و سب  تهدید، آسیب به ارزش های جامعه میشود، و  باید توسط مسوولان فرهنگی نظارت صورت گرفته و از ساخت آنها جلوگیری شود.

 

 

انتهای پیام/


 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.