گروه: اخبار استان خبر: 116185 / تاریخ انتشار : 1397/12/13 ساعت : 08:56
در گفتگو با کوروش رضوانی مطرح شد:

همه ویدئوکلیپ هایی که منتشر می شوند زیر زمینی هستند/با این کار اصالت و غیرتمان زیر سوال می رود

خواننده کهگیلویه و بویراحمدی گفت: موسیقی ما باید به گونه ای به دنیا معرفی شود که غیرت، اصالت و مهمان نوازی ما زیر سوال نرود اما متاسفانه امروزه چیزهایی می بینیم که هیچ ربطی به فرهنگ ما ندارد.

کوروش رضوانی خواننده محبوب کهگیلویه و بویراحمدی در گفت و گو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گفت: موسیقی لری و محلی پتانسیل ها و مولودی های خیلی خوبی دارد و از رگ و ریشه های مادران ما با نغمه خوانی لالایی و هنجره طلایی مادران ایلی است که از دل خانه های گل و خشتی و سیاه چادرهای عشایری برگرفته است.

 

 

رضوانی فر بیان کرد: موسیقی ما هر کدام الهام گرفته از طبیعت است صدای باد، صدای چشمه سار، صدای گوسفندان، صدای زنگ پا، صدای رقص پای اسب ها حکایتی غنی و مقدمه ای از  آغاز موسیقی است، موسیقی ما در واقع هم دارای حجم غنی و هم دارای سابقه طولی است که هرگز تمام نمی شود.

 

 

این خواننده معروف کهگیلویه و بویراحمدی عنوان کرد: متاسفانه موسیقی ما مظلوم واقع شده است، موسیقی چهارمحال و بختیاری، موسیقی لک، موسیقی لرستان، نورآباد ممسنی و قشقایی ها موسیقی های غنی هستند که هم قابلیت جهانی شدن دارد هم می شود آن را طوری گسترش داد که صدا دهد در واقع  تمام گوشه های موسیقی برگرفته از همین موسیقی اقوام است حالا چه در کرد، عرب و لک ها باشد، تمام اقوام این سرزمین امروزه موسیقی سنتی در دستگاه های متفاوت نواخته می شود.

 

 

وی افزود: ضعف اصلی این است که در حوزه موسیقی اسپانسری وجود ندارد، متاسفانه امروزه تنها وقتی به هنرمند و موسیقی آن نیاز دارند سراغش می روند در واقع نجات این خرده فرهنگ که واقعا غنی است به تلاش نیاز دارد.

 

 

رضوانی عنوان کرد: من همیشه هر جا رفته ام گفته ام که اگر قومی موسیقی ندارد هویت ندارد پس باید تلاش کنیم نه با یک دست و دو دست همه باید تلاش کنیم که موسیقی لری خودمان را معرفی کنیم.

 

 

خواننده محبوب کهگیلویه و بویراحمدی عنوان کرد: امروزه موسیقی محلی ما در حال از بین رفتن است، ویدیوکلیپ هایی که منتشر می شوند همه آنها زیر زمینی هستند و هیچ کدام مجوز ندارند به نظر من نباید وارد فضا شوند و باید از آنها جلوگیری شود.

 

 

وی گفت: به دلیل اینکه زن ما، مادر ما و خواهر ما حرمت ایلی دارد و پوشش، گویش و رنگ باید حفظ شود، اگر کلیپی پخش می شود باید همه چیز در آن رعایت شود.

 

 

رضوانی افزود: امروزه هر کلیپی که منتشر می شود می بینیم که یا اُرگ است که هیچ سنخیتی با موسیقی ما ندارد و یا موسیقی دیگر و تا حالا کلیپ حرفه ای از موسیقی لری خودمان ندیده ام همه زیرزمینی هستند و مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد ندارد، اینها باید طبق یک کارشناسی دقیق مجوز بگیرند.

 

 

خواننده کهگیلویه و بویراحمدی با بیان اینکه نوع گویش، نوع پوشش و نوع موسیقی باید رعایت شود، گفت:  متاسفانه امروزه در فضای مجازی همه چیز را منتشر می کنند خودمان باید دل بسوزانیم   کسی که این کار را می کند نباید غیرت و تعصبش اجازه دهد که هر کلیپی را با نام لر یا گویش ما استفاده کند.

 

 

وی گفت: شعر و ترانه ای که در موسیقی ها استفاده می شود خیلی مهم است حتما باید شان و منزلت قوم در موسیقی و دستمال بازی های محلی و سایر موارد حفظ شود، هیچکس برای فرهنگ سازی کار نمی کند هر کس به دنبال شهرت است.

 

 

رضوانی ادامه داد: موسیقی ما باید به گونه ای به دنیا معرفی شود که غیرت، اصالت و مهمان نوازی ما زیر سوال نرود اما متاسفانه امروزه چیزهایی می بینیم که هیچ ربطی به فرهنگ ما ندارد ممکن است این کلیپ به خارج از کشور نیز برود راحت از طریق ایمیل، اینترنت، ماهواره و فضای مجازی به خارج از کشور می رود باید خودمان فکری کنیم متولیان فرهنگی نیز باید پیگیری و بررسی کنند.

 

 

وی اضافه کرد: باید با این موراد برخورد شود اگر با ده مورد یا بیست مورد برخورد شود دیگر تکرار نمی شود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.