گروه: اخبار استان خبر: 116150 / تاریخ انتشار : 1397/12/8 ساعت : 13:33
گفتگو با مادر شهید شجاعت عوض زاده؛

مادر کهگیلویه و بویراحمدی که ۱۲فرهیخته را تربیت کرده است/"فرزندانم لقمه حلال خوردند"+تصاویر

حاجیه "مریم عوض زاده" بانوی کهگیلویه و بویراحمدی است که 12 دختر و پسر تربیت کرده است که هر کدام دارای سطح علمی بالایی هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، به نقل از ایل بانو، میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) است میلاد همان مادری که آرامگاهش مشخص نیست بانویی که شبانه دفن شد تا خدایی ناکرده نامردان و نامحرمان قبرس را پیدا نکنند بی حرمتی کنند اما امروز فاطمه زهرا س الگویی برای جهان اسلام شده است.

 

 

در روز مادر خیلی هادلتنگ مادری هستند که سال ها است زیر خاک است خیلی ها نیز به دیدار مادر می روند و برخی نیز این مادری که جوانی اش را برایشان گذاشت را در خانه سالمندان گذاشته اند. امام صادق علیه السلام فرمود: مردی به حضور رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله آمده و عرضه داشت: ای رسول خدا! به کدامیک از بستگانم نیکی کنم؟ فرمود: به مادرت . مرد پرسید: بعد از آن؟ فرمود: به مادرت . برای بار سوم پرسید: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: مادرت . در نوبت چهارم حضرت فرمود: به پدرت نیکی کن! 

 

 

 

به مناسبت این روز به دیدار مادری رفتم که ۱۲ فرزند دارد مادری که وقتی در زدم با "بفرما دخترم" پاسخ گفت، مادری که مهربانی در چشمانش موج می زد اما از درد پا تحمل ایستادن نداشت این مادر سختی های زیادی کشید تا توانست ۱۲فرزندش را به سر و سامانی برساند این همان مادری است که بهشت زیر پایشان قرار دارد مادر واژه مقدسی است اما گاهی خجالت می کشم این واژه را برای برخی از مادران امروزی به کار ببرم.

 

 

با نشستن و کمی صحبت با حاج مریم حس کردم سال ها است که می شناسمش غریبه بودن در خانه حاج مریم مفهومی ندارد باید مثل خودش گرم و صمیمی باشی به راستی که واژه  مادر را باید برای حاج مریم به کار برد.

 
 

شوهر حاج مریم ۴سال قبل فوت کرده است در گذشته بر روی ماشین کار می کرد و امورات را می گذراند تا اینجا در اثر یک سانحه چند ماه به کما رفت و فوت کرد.

 

 

این مادر ۱۲فرد تحصیل کرده و موفق را به جامعه تحویل داده است اسم یکی از فرزندانش بیشتر از بقیه روی زبانش بود وقتی دیوار اتاق را نگاه کردم تازه بود که متوجه شدم مادر شهید است شهید "شجاعت عوض زاده"شهیدی که اسمش را زیاد شنیده بودم اما نمی دانستم حاج مریم مادر شجاعت عوض زاده است به راستی که از  همچین مادری باید این شهید به دنیا می آمد اگر غیر از این بود شک می کردم.

 

 

این مادر از فرزند شهیدش گفت: شجاعت از همان ابتدای جنگ برای جبهه مواد غذایی و میوه می برد قبلاً باغ میوه داشتیم و شجاعت در آن سال ها وانت را پر از میوه می کرد و به سمت جبهه می رفت که به رزمندگان برساند.

 

 

شجاعت هم دانشجو بود هم معلم و‌ هم ورزشکار در رشته کاراته کار می کرد شاید بتوان گفت یکی از اولین افرادی بود که رشته کاراته را به استان آورد.

 

 

 

با جبهه رفتنش مخالف بودم نمی خواستم پسر بزرگم شهید شود من در سن خیلی کم ازدواج کردم و چند سال بعد شجاعت به دنیا آمد در حقیقت من و شجاعت با هم بزرگ شدیم هرکس من و پسرم را کنار هم می دید فکر می کرد بردارم است به همین دلیل دلبستگی زیادی به او داشتم حتی می گفتم هر کدام از فرزندانم می خواهد برود جبهه برود شهید شود راضی هستم اما شجاعت را اجازه نمی دهد که برود.

 

 

برای اینکه از جبهه رفتن منصرفش کنم به مشهد بردمش که قسمش بدهم اما گویا او نیز می خواست من را قسم دهد که به جبهه برود.

 

 

 

این مادر که گویا دل پری داشت گفت: بچه های برخی از مسولین کشوری بانک ها را خالی می کنند و به آمریکا می روند، دانشمندان ما می روند جبهه شهید می شوند در قبل از انقلاب شاه می خواست حجاب را از زنان بویراحمد بگیرد اما هیچوقت نتوانست این کار را انجام دهد اما اکنون شاهد مواردی هستیم که دل انسان به درد می آید.

 

 

حاج مریم گفت: گاهی برای شجاعت به دنبال دختری برای ازدواج می گشتم اما می گفت تا جنگ تمام نشود ازدواج نمی کنم،یک شب امام خمینی(ره) در تلوزیون صحبتی کرد که جوانان کجا هستند از وطنشان دفاع کنند با شنیدن این صحبت گفت مادر من دیگر می‌روم باید بروم و از کشورم دفاع کنم.

 

 

این مادر داستان شهادت و شنیدن خبر شهادت فرزندش را با آهی سرد و غمناک بیان می‌کرد و من گوش می دادم اولین فرزندش در سال ۴۲و‌ آخرین آن در سال ۶۹به دنیا آمده است می توان این مادر را به عنوان یک مادر نمونه نام برد که ۱۲فرزندش را اینگونه تربیت کرده است که یکی را در راه انقلاب هدیه داده و بقیه را انقلابی بار آورده است.

 

 

وی از سختی هایی بزرگ کردن ۱۲فرزندش گفت: زندگی کردن در آن زمان سخت بود نعمت هایی که امروز هستند در آن زمان وجود نداشت راحتی و آرامش کنونی وجود نداشت باید صبح تا شب در مزرعه کار می کردیم که نانی برای خوردن داشته باشیم.

 

 

 این مادر ۷پسر و ۴دختر دارد که هر کدام دارای تحصیلات عالیه هستند به همین دلیل باید نشان مادر طلایی را به حاج مریم داد، فرزندان حاج مریم دارای مدارک فوق لیسانس کشاورزی ،فوق لیسانس حقوق، دکترای عمران٬ لیسانس کامپیوتر٬ فوق لیسانس فیزیو تراپی٬ فوق لیسانس حقوق، فوق لیسانس کامپیوتر٬ دیپلم، دانشجوی فوق لیسانس حقوق٬ لیسانس حسابداری و فوق لیسانس بیوتکنولوژی است .

 

 

 

می توان از  این خانواده  به عنوان یک خانواده علمی وفرهنگی موفق کهکیلویه وبویراحمدی نام برد، همه فرزندان این مادر ازدواج کرده است تنها دو فرزندش مجرد  هستند حاج مریم ۱۹نوه و ۶نتیجه دارد.

 

 

وقتی از این مادر پرسیدم چرا امروزه برخی ها تک فرزندی را انتخاب کرده اند گفت: ما در گذشته تا روز وضع حمل کار می کردیم و فعالیت داشتم به همین دلیل بچه مان نیز به راحتی به دنیا می آمد  اما امروزه بانوان ضعیف شده اند دلیل آن نیز موادغذایی شیمایی است که مصرف می‌کنند.

 

 

مریم عوض زاده دلیل موفقیت فرزندانش را اینگونه بیان کرد:  فرزندانم لقمه حلال خوردند و با خدا هستند اگر موفقیتی کسب کرده آمد به این دلایل است همیشه خدار را شکر می کنم و راضی هستم متاسفانه امروزه برخی از خانم ها دیر ازدواج می کنند حرف من به این بانوان این است که فاطمه زهرا (س) ۹ساله ازدواج کردند دختر باید زودتر به دنبال بخت خود برود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
ناشناس
1397/12/13 - 16:36
درود خداوند بر همه مادران شهید و این شیر زن
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.