گروه: اخبار استان خبر: 115542 / تاریخ انتشار : 1397/11/22 ساعت : 15:54
فعال فرهنگی و عشایر کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد؛

نفوذ کلام امام خمینی ( ره)آغاز بیداری عشایر و شروع قیام ها بر علیه رژیم مستبد پهلوی بود+تصاویر

ایمان سبحانی گفت: عشایر نقش تاثیر گذاری بر ماندگار کردن ارزش های و تدام انقلاب اسلامی ایران به وسیله قیام بر علیه رژیم پهلوی در قبل از انقلاب داشتند و نمونه قیام آنها نبرد تنگ تامرداری و جنگ گجستان بود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ با فرا رسیدن چهلمی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می توان به قدرت و ایستادگی و تلاش اقشار مختلف مردم ایران پی برد در همین ارتباط یکی از فعالان فرهنگی و عشایر بسیجی کهگیلویه و بویراحمد به بررسی و نقش عشایر این خطه از کشور ایران اسلامی در تحولات چهل سال گذشته انقلاب پرداخته که مشروح آن در زیر آمده است. 

 

 

صبح زاگرس: خودتان را معرفی کنید و بیوگرافی از خود ارائه دهید؟

 

سبحانی: اینجانب ایمان سبحانی فرهنگی و بسیجی حاضر در  بسیج عشایر در بخش مارگون بوده و سکونت دارم و متولد سال 1356 هستم که  در دامن  عشایر، متولد و پرورش یافته ام و تحولات قبل از انقلاب اسلامی را بیشتر از زبان بزرگان عشایر و اقوام و پدر و مادر در ایل و تبار به صورتی اندک شنیده ام  اما نسبت در تحولات  بعد از انقلاب حضور داشته و آگاهی دارم.

 

 

صبح زاگرس: عشایر و به طور کلی مردم استان کهگیلویه و بویر احمد در قبل از انقلاب دارای محرومیت هایی بودند در رابطه با این محرومیت ها توضیح بفرمایید؟

 

سبحانی: همه مردم اطلاع دقیق دارند که در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی، علمی، بهداشتی انقلاب اسلامی با قبل از انقلاب و رژیم پهلوی در خیلی از مسائل قابل مقایسه نیست، بنده در زندگی خود تا سال 1359 ملاحظه میکردم که از امکانات اولیه و حداقلی زندگی محروم بودم یعنی روستا به روستا و  حتی راه ارتباطی، آب آشامیدینی، سلامت بهداشتی، جامعه عشایری محروم بود و اگر به عنوان مثال یک فردی در جامعه عشایری و یک منطقه روستایی دچار بیماری واگیردار می شد به دلیل کمبود امکانات جان او در خطر میفتاد از طرفی در همان روستا اگر زنی باردار بود به دلیل نبود امکانات پزشکی خطرت بسیاری او را تهدید می کرد.

 

 

از دیگر محرومیت های جامعه عشایری و مردم کهگیلویه و بویراحمد عدم آموزش علم و دانش و رشد بی سوادی بود به طوری که بالای 70 درصد جامعه عشایری و روستایی بی سواد و سواد خواندن و نوشتن نداشتند، از طرفی در حوزه کشاورزی و دامدارای، بهسازی چشمه های آب رسانی، طرح های اشتغال زایی، خدماتی صورت نگرفت و عشایر با زحمت ها و مشقات فراوان نیازهای و امکانات خود را فراهم می کردند.

 

 

 در رژیم غاصب پهلوی محرومیت زایی در حد صفر بوده و مردم از این رژیم و دیکتاتوری که دست نشانده بیگانه بود و به وسیله آنها اداره میشد، و از طرفی از بی عدالتی ها، تبعیض ها دچار ناامیدی و خستگی شده و با بهره گیری از تعالیم اسلام و دستورات ائمه اطهار، پرچم اسلام را برای از بین بردن ظلم و ستم و تبعیض برافراشتند و همچنین  تارخ کشور را که به سمت تاریکی و ظلمت پیش میرفت به رهبری امام خمینی  (ره) با  پرچم اسلام و انقلاب کشور را از همه ستم های رژیم پهلوی نجات دادند  و سبب و نقش مهمی در پیروزی ملت ایران همراه با رهبری انقلاب اسلامی در بهمن 57 ایفا کردند.

 

 

صبح زاگرس: حضرت اما خمینی (ره) در فرمایشی از عشایر به عنوان ذخایر انقلاب اسلامی نام بردند، نقش عشایر در پیروزی انقلاب اسلامی توضیح بفرمایید؟

 

 

سبحانی: امام خمینی (ره) بهترین تعبیرها را در خصوص عشایر به کار بردند زیرا صاحبان اصلی انقلاب پابرهنگان، مستضعفان،  وعشایر هستند و در تعبیری دیگر بیان کرده یک تار موی کوخ نشینان را بر کاخ نشینان ترجیح می دهم و این اقشار در حادثه های مختلف در اقصی نقاط کشور از جمله کهگیلویه و بویراحمد  نقش های فراوانی داشتند به عنوان مثال در استان ما حادثه های مختلف مانند نبرد تنگ تامرداری و جنگ گجستان، عشایر نقش تاثیر گذاری بر ماندگار کردن ارزش های و تدام انقلاب اسلامی ایران به وسیله فدا کردن جان خود  بودند  این نقش ها تنها در قبل از انقلاب خلاصه نشده و در بعد از انقلاب اسلامی با حضور در عرصه جنگ تحمیلی و  عرصه حق و باطل در برابر ظالمان، طغیانگران حضور داشته، و توانستند نقشه های و سیاست های آمریکا و ایادی استکبار را ریشه کن کرده و در استحام انقلاب اسلامی نقش اثر گذاری داشته باشند.

 

 

صبح زاگرس: در رابطه با نقش آفرینی مردم کهگهیلویه و بویراحمد در سرنگونی رژیم پهلوی و رشد و پیشرفت کشور  در بعد از انقلاب اسلامی توضیح دهید؟

 

 

سبحانی: با بررسی ها چهار دهه گذشته جامعه عشایری و مردم کهگیلویه و بویراحمد به دلیل محرومیت،متوجه خواهیم شد رسانه های تبلیغاتی در بین مردم و عشایر نبود اما نفوذ کلام امام راحل سبب شد دلهای مردم عشایر و کهگیلویه وبویر احمد با امام، اسلام و انقلاب و ملت ایران همراه  شود و ثمره آن به وجود آمدن قیام هایی مهم نظیر نبرد تنگ تامرداری و جنگ گجستان بود  و در بعد از انقلاب شهدای فراوان جامعه عشایر، جانبازان، ایثارگران با کمترین امکانات و بیشترین محرومیت و در نبود کمترین آگاهی رسانه ای وتبلیغاتی  توانستند با بصیرت و آگاهی به فرمان امام خود لبیک گفته و همراه و همدوش مردم در عرصه های نبرد حضور پیدا کرده و در پیروزی و رشد و پیشرفت کشور نقش و دین  خود را ادا کنند.

 

 

صبح زاگرس: در قبل از انقلاب رژیم پهلوی اقدام به بمباران مردم کهگیلویه و بویر احمد خصوصا مردم منطقه جلیل داشتند در رابطه با این قبیل جنایات توضیح دهید؟

 

سبحانی: یکی از علت های به وجود آمدن این جنایات در رژیم پهلوی روحیه انقلابی مردم کهگیلویه و بویراحمد در قبل از انقلاب بود و از طرفی آن رژیم  این اقدامات را نقطه مقابل منافع خود می دانستند و از جهتی جامعه عشایری از ظلم، ستم و طغیانگری رژیم دچار لطمه و آسب و محرومیت شده بودند، بنابراین بر علیه آن رژیم قیام کردند که نتیجه آن اقدامات جنایات  رژیم پهلوی و بمباران آنها در قبل از انقلاب بود.

 

 

صبح زاگرس: ارزیابی خودتان را از راهپیمایی  22 بهمن ماه امسال بفرمایید و اینکه دشمنا با تبلیغات سوء در صدد کمرنگ کردن این حماسه ملی بوده، در این رابطه توضح دهید؟

 

سبحانی: در دوران چهل ساله انقلاب برای جامعه ایرانی- اسلامی کشور، تبلیغات دشمن به موضوعی عادی تبدیل شده است و ملتی که انقلاب خود را با خون آبیاری کرده و برگرفته از  اسلام، قرآن، و خون هزاران شهید بوده و به راحتی از دست نخواهد رفت، و ملت ایران با حضور خود دشمنان انقلاب را از گذشته تا اکنون مایوس کرده و در روز 22 بهمن هم با همدلی، وحدت  ایام الله را  گرامی داشته و به عشق امام  و رهبر و ملت ایران اسلامی هرچه باشکوه تر این حماسه را  برگزار می کنند.

 

 

 

صبح زاگرس: صحبت پایانی خودتان را بفرمایید؟

 

سبحانی: از رسانه صبح زاگرس و دعوت آنها برای حضور بنده در این مجموعه  تقدیر و تشکر میکنم و بنده به عنوان یک هم استانی از جامعه عشایر  از اقشار مختلف جامعه دعوت می کنم همراه و همگام با ملت ایران روز دوشنبه همچون گذشته در راهپیمایی 22 بهمن ماه شرکت کرده تا بتوانیم سبب ناامیدی دشمنان کشور و استحکام انقلاب و خشنودی رهبر و امام جامعه شویم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.