گروه: اخبار استان خبر: 115510 / تاریخ انتشار : 1397/11/23 ساعت : 22:44
در گفتگو با کارشناس مسائل مذهبی؛

حضور موثر زنان در تمام عرصه های سیاسی و اجتماعی/حضرت فاطمه زهرا(س) بهترین الگو برای همه زنان عالم هستی/تاثیر مادر وعمه امام خمینی (ره)در تربیت وبه وجود آوردن انقلاب اسلامی

اندرزیان گفت: حضرت امام خمینی (ره) که معجزه انقلاب را رقم زد حاصل تربیت دوزن یکی مادرشان ودیگری عمه ایشان بود اگر زنان ما به وظایفی که خداوند وحضرت زهرا برای آن ها مشخص کردند عمل کنند اگرزودتراز مردان به آن مقام بالا نرسند دیرتر نمی رسند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛  حجت الاسلام والمسلمین امرلله اندرزیان  کارشناس مسائل مذهبی در گفت وگو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: اولین مصیبتی که پس ازرحلت پیامبردرخاندان آن حضرت طی 75روز تا 95روز اتفاق افتادشهادت حضرت زهرا (س) است که به تنهایی درمقابل آن همه دشمن مبارزه می کند ضربه به پهلو بازو  و سینه آن حضرت سبب شد تا درچنین روزی به شهادت برسند.

 

وی افزود: آنچه که درسقیفه اتفاق افتاد یک انحراف بزرگی بودکه راه ومسیر راعوض کردوتاریکی را جای نور وگمراهی را در جای هدایت قراردادانچه که ائمه به دنبال آن بودند راه نور وهدایت وکمال بود.

 

کارشناس مسائل مذهی تصریح کرد: امام صادق علیه السلام می فرمایند: که به آتش کشاندن خانه امیرالمومنین(ع) بزرگترین مصیبتی بود که اهل بیت آن را تجربه کردند چرا که واقعه کربلا نیز منشاء آن همین سوزاندان خانه امام علی (ع) بود.

 

 وی افزود: مقام بی بی عالم تاجایی است که پس ازرحلت پیامبر(ص) مورد توجه فرشته وحی حضرت جبرئیل است دربرخی روایات درذیل آیه" انا انزلناه فی لیله القدر" امام صادق(ع) فرموند:لیله یعنی فاطمه  و قدریعنی الله اگرکسی مقام معرفت نسبت به حضرت زهرا(س) پیداکندمی تواندلیله القدر را که بهتراز هزارماه است و حدود 80سال درک کند فاطمه فاطمه است به این دلیل که مردم ازدرک مقام اوعاجزند و حوراء انسیه است به عنوان پاره تن پیغمبر (ص)رضایت فاطمه رضایت خداست و خشم فاطمه خشم خداونداست امام حسن عسکری فرمودند:حضرت فاطمه(س) حجت خداوندبرماست و ماحجت خداوند برمردم هستیم.

 

کارشناس مسائل مذهبی گفت: حضرت فاطمه درایامی که مامور بودند به  دفاع از ولایت چهار انتخاب داشتندیکی انتخاب رضای خدا وترجیح آن بررضای غیرخدا برای رضای خداوند به میدان می آید وحرفش را می زند دفاع می کنند وبه شهادت می رسند.

 

 حجت الاسلام والمسلمین اندرزیان بیان کرد: دومین انتخاب ایشان انتخاب فقر برثروت بودمی توانست ثروتمندباشد اما فقیرانه زندگی میکرد انتخاب سوم حضرت زهرا برتری دادن سخن برسکوت بودامیرالمومنین ماموربه سکوت هستند وحضرت فاطمه زهرا (س)ماموربه سخن گفتن بودندبه همین دلیل ایشان خطبه خواندند و از ولایت دفاع کردند.

 

 اندرزیان تصریح کرد: حضرت زهرا فدک را گرفت وازحق ولایت امام علی (ع)دفاع کردندگریه حضرت زهرا یک مبارزه شبانه روزی بوداشک حضرت زهرا مظهرحماسه وجهاد بود.

 

 وی اظهار کرد: انتخاب چهارم حضرت زهرای مرضیه (س) انتخاب امام حق ونور است حضرت زهرا (س)ازکسانی که خلیفه شدندتنفروانزجارخودرانشان داد آن حضرت حتی راضی نبودند که در تشییع جنازه اش آن ها حاضر شوندبه همین جهت وصیت می کنند که شبانه تشییع شود وشبانه دفع شوند وقبرشان مخفی باشد.

 

 کارشناس مسائل مذهبی بیان کرد: بنابراین حضرت فاطمه (س)درهمه ابعاد الگو هستند در اخلاق رفتار عبادت سلوک سبک زندگی تربیت اولاددر شوهرداری دفاع از حق دفاع از مظلومین درحرص به هدایت مردم و مقابله باطاغوت شرک کفر و نفاق درخطبه اشاره می کنددر همه این ها الگوهستندحضرت مهدی موعودفرمودند:اسوه والگوی ما حضرت فاطمه (س) دختر پیامبراکرم (ص)است.

 

 حجت الاسلام والمسلمین امرلله اندرزیان اظهار کرد: ماباید معرفت خودرا به حضرت زهرا (س) نزدیک کنیم اگر مردم بدانند که صراط مستقیم همین راه امام علی (ع)وفرزندان ایشان است همین مسیروراه را طی می کنند بی راهه فراوان است اما راه حق یکی بیشترنیست ثانیا:این سلوک اخلاقی حضرت زهرا را هرکسی می تواند به اندازه توان و ظرفیت خوددرزندگی پیاده سازد.

 اندرزیان تصریح کرد: ما نمی توانیم مثل ائمه باشیم اما می توانیم به سمت آن ها حرکت کنیم یعنی درطهارت حجاب عفاف وظیفه  و تکلیف دردفاع ازولایت در همه این ها یی که مظهر نورانیت است می توانیم به سمت آن ها حرکت کنیم چون ضدآن ها را به خوبی می توانیم درک کنیم اگر ایمان باشد کفر رخت برمی بندداگراخلاص باشد دیگر نفاق ازبین می رود.

 

وی افزود: حضرت فاطمه زهرا( س) فرمودند:هرکس عبادت خالصش را برای خداوندبفرستدحق تعالی بهترین بهره ها را به سوی او روانه می کند، اگر ما به صفات اخلاقی ومعنوی حضرت زهرا نزدیک شویم قطعاخداوند نیز دستگیری می کند و مارا به خود نزدیک می کند.

 

  کارشناس مسائل مذهبی گفت: مقام معظم رهبری درباره اجر وثواب عزاداری فاطمیه می فرمایند: اجر یک سال خود را از ایام فاطمیه می گیرم ؛ معتقدم اگرکسی بخواهدسال خوبی داشته باشد شب قدرخوبی داشته باشدو سرنوشت خوبی داشته باشد می تواند این هارا ازفاطمیه بگیرد.

 

 حجت الاسلام والمسلمین امرالله اندرزیان بیان کرد: براساس روایات اگر حضرت زهرا راضی شود خداوند وپیامبرش راضی می شوند حضرت زهرا راضی می شوند وهمه کائنات راضی می شوندکسانی که برعکس مسیر حرکت کنندغرق می شوندعزاداری برای حضرت زهر یک گام است برای نهادینه کردن صفات اخلاقی در روح جسم بایدهمه گام هارا برداردتا حضرت زهرا (س)راضی شود وخدانیز راضی شود.

 

 اندرزیان  اظهار کرد: هدف  نهایی راضی کردن خداوند ازخود است کارها با برای رضای خدابودن است که ارزش پیدا می کندمجلس عزاداری حضرت زهرا بهشت است اگر کسی بخواهد دردنیا بهشت را تجربه کند در مراسم عزاداری ائمه خصوصا حضرت زهرا (س) وارد شودکه مادر 11امام و همسر امام علی (ع)ودختر پیامبراکرم است،الگوی خانواده بهشتی و ملکوتی و آسمانی است .

 

 وی افزود: امام علی (ع)فرمودند:افضل  العبادات عفت است، عفت یک ویژگی درونی است که  حجاب و حیاء ازآن نشأت می گیرد، بانوان باید به خود ببالند که الگوی آن ها حضرت فاطمه مرضیه (س) است، الگوی همه زنان و مردان است.

 کارشناس مسائل مذهبی گفت: پیامبر اکرم در جمع اصحاب پرسیدندنزدیک ترین مقام  زن به خدا چیست؟اصحاب نتوانستند جواب دهند، حضرت زهرا این مطلب را شنیدند و فرمودند:بالاترین مقام زن به خداوند این است که درکنج خانه اش بماند.

 

 حجت الاسلام والمسلمین امرالله اندرزیان بیان کرد: وقتی پیامبراکرم( ص) این را شنیدندفرمودند: براستی که فاطمه پاره تن من است منظور از کنج خانه این نیست که  درخانه محصورباشد چون خودحضرت فاطمه(س) مامور بود آمد فریادزد و دفاع کرد منظور این است که درخانه و بیرون از خانه عفاف وحجاب و حیا را رعایت کند به طور مثال درراهپیمایی 22بهمن هم مردان به میدان می آیند وهم زنان درصحنه این زنان هستند که هم مردان را تشویق می کنند وخود نیز به میدان می آیند درزمان جنگ نیز همین گونه بودبانوان وظیفه دارند که به میدان بیایند ومردان را نیز تشویق کنند اما آن گوهر عفت وحیا را حفظ کنند چرا که باآلوده شدن کسی نمی تواند به مقصد برسد ودیگر فاطمی نیست.

 

 اندرزیان اظهار کرد: مهم ترین وظیفه زنان خوب شوهرداری کردن و تربیت کردن فرزند خوب است، جهادیک زن خوب شوهرداری و فرزندان خوب علامه ودانشمند تربیت کردن است.

 

 وی در پایان افزود: حضرت امام خمینی (ره) که معجزه انقلاب را رقم زد حاصل تربیت دوزن یکی مادرشان ودیگری عمه ایشان بود اگر زنان ما به وظایفی که خداوند وحضرت زهرا(س) برای آن ها مشخص کردند عمل کنند اگرزودتراز مردان به آن مقام بالا نرسند دیرتر نمی رسند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.