گروه: اخبار استان خبر: 115501 / تاریخ انتشار : 1397/11/20 ساعت : 19:02
خطری که مزارع کهگیلویه وبویراحمدی را تهدید می کند:

مشاهده ملخ دریایی در شهرستان بهمئی/هشدار جدی به مسئولان برای مقابله با آفت خطرناک مزارع و مراتع+تصاویر

روزهای اخیر خبر ورود ملخ دریایی به استان خوزستان منتشر شد که کمتر از یک هفته از انتشار این خبر، اکنون شاهد ورود این آفت خطرناک مزارع و مراتع به شهرستان بهمئی هستیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر؛ روزهای اخیر خبر ورود ملخ دریایی به استان خوزستان منتشر شد که کمتر از یک هفته از انتشار این خبر، اکنون شاهد ورود این آفت به شهرستان بهمئی هستیم.

 

 

صبح امروز در شهر لیکک نمونه هایی از این ملخ ها مشاهده شد که  لازم است با توجه به حساسیت بالای موضوع و احتمال هجوم دسته های میلیاردی این آفت خطرناک، مسئولان شهرستان ما همانند شهرستان های مختلف استان خوزستان برای مقابله با این نوع ملخ چاره اندیشی کنند.

 

 

اوایل بهمن ماه امسال برای اولین بار نمونه اولیه این ملخ در بندر سجافی واقع در 30 کیلومتری شهر هندیجان در استان خوزستان مشاهده شد که نمونه های بیشتر آن در کمتر از دو هفته سر از مزارع و مراتع شهرستان های هندیجان،بهبهان و اکنون شهرستان بهمئی در آورد.

 

 

هر چند تا کنون خسارتی از طرف این ملخ ها به مزارع کشاورزی استان خوزستان مشاهده نشده اما ممکن است در آینده نزدیک شاهد ورود توده های عظیم آنها و هجوم به مزارع و مراتع باشیم.

 

 

رئیس جهاد کشاورزی هندیجان در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: این ملخ ها از صحرای آفریقا و عربستان بلند شده و از خلیج فارس عبور کرده اند ، مسیر حرکت آن ها مانند توده های هوایی مشخص است ؛ استان های جنوبی مانند هرمزگان مقصد آن ها بوده ولی ظاهرا تغییر مسیر داده اند و بخشی از آن ها به منطقه ما وارد شده اند.

 

جمشید اسلامیان افزود: سواحل دریایی مرزی ، نخستین محل برای مشاهده احتمالی این ملخ هاست و دو بندر بحرکان و سجافی این شهرستان در دست پایش روزانه برای تعیین سطح تراکم این ملخ ها(تعداد در متر مربع) هستند.

 

اسلامیان گفت: این ملخ ها دارای دو فاز انفرادی و تهاجمی هستند ؛ در فاز تهاجمی شکل بدن آن ها تغییر پیدا می کند اما تاکنون به شکل تهاجمی در این شهرستان مشاهده نشدند.

 

محمد حری، فرماندار بهبهان هم هفته گذشته در مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از تمهیدات لازم این شهرستان برای مقابله با ملخ های مهاجم خبر داد.

 

یکی از شهروندان سالخورده بهمئی در خاطرات گذشته خود از ورود توده های ملخ مهاجم به مراتع و مزارع کشاورزی منطقه در سال 1342 تعریف می کند و با اشاره به اینکه آن سال به دلیل اینکه در هر نقطه ای از منطقه دسته های ملخ یافت می شد، مردم به آن سال ملخی می گفتند، افزود: ما به چشم خود دیدیم که چگونه این ملخ های مهاجم با سرعت بسیار بالایی مزارع و مراتع را نابود می کردند.

 

ملخ دریایی قدرت پرواز بسیار زیادی دارد که می تواند کیلومترها مسیر را در چند روز طی کند و خسارت آن در حالت تهاجمی بسیار زیاد است، دسته های پیاده ملخ ها و ملخ های بالدار هرگونه سبزی را که در سر راه خود ببینند از علوفه،غلات،صیفی جات،درختان و حتی علف های هرز را از بین می برند.

 

 
 
انتهای پیام /

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.