گروه: اخبار استان خبر: 115436 / تاریخ انتشار : 1397/11/18 ساعت : 12:37
رخداد انقلاب آبی در گچساران

دستاوردهای بزرگ انقلاب در حوزه منابع آب گچساران/ از تولید اشتغال تا رفع غبار محرومیت دربام نفت ایران+فیلم

مدیرامورآب گچساران گفت:قبل از انقلاب هیچ گونه پروژه آبرسانی جهت تامین آب در سطح این شهرستان وجود نداشت درحالی که امروز اراضی که از طریق سامانه انتقال آب و شبکه های آبیاری در این شهرستان در مدار بهره برداری قرار گرفته و از دیم به آبی تبدیل شده اند در حدود 9هزار و 250هکتار است و حدود 13هزار هکتار هم در دست اقدام خواهد بود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ عارف بهگام ،مدیرامور آب گچساران در گفت و گوی اختصاصی با آفتاب جنوب، در خصوص  دستاوردهای بزرگ انقلاب در حوزه منابع آب گچساران اظهار کرد:در چهل ساله انقلاب دستاوردهای خوبی در حوزه منابع آب در این شهرستان داشته ایم که تامین آب شرب ،صنعت و کشاورزی از بزرگترین سد مخزنی کهگیلویه و بویراحمد است که با سفر مقام معظم رهبری به استان ساخت این سد آغاز شد و در حال حاضر جمعیتی بالغ بر 2و نیم میلیون نفر از پنج استان جنوبی را تامین می کند.

وی افزود:احداث شبکه های آبیاری و زهکشی از دیگر اقدامات صورت گرفته در این شهرستان است که  این شبکه ها اراضی دیم را به آبی تبدلیل کرده اند ،شبکه مناطق لیشتر و خیرآباد در حدود 5هزار هکتار، شبکه دشت امامزاده جعفر و ماهور باشت در سطح 3هزارو 500هکتار و شبکه منطقه رودبال در سطح 350هکتار هستند که همه این اقدامات از برکات نظام اسلامی است.

 

مدیر امور آب گچساران اظهارکرد:شبکه های آبرسانی دیگری هم در دست اجرا و احداث هستند که در آینده نزدیک به مدار بهره برداری خواهند رسید و کمک شایانی در حوزه اقتصاد و اشتغال در این شهرستان خواهند کرد شبکه فاز دوم آبرسانی دشت امامزاده جعفر و منطقه خان احمد که در سطح 3هزار و 100هکتار است .

وی افزود:مهمترین پروژه آبرسانی این شهرستان برای آینده در حوزه تامین آب از سد چمشیر است که روند مطالعات این پروژه در دست اقدام است و اراضی مستعد آبرسانی روستاهای کمبل ،بی بی جان آباد ،آبشیرین ،پشه کان، سرآب ننیز و دشت گز خواهند بود که تامین آب خواهند شد.

بهگام درادامه تصریح کرد:شاید بتوان گفت قبل از انقلاب هیچ گونه پروژه آبرسانی که بتواند تامین آب را در سطح این شهرستان داشته باشد را نداشتیم و این اقدامات از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی گفت:اراضی که از طریق سامانه انتقال آب و شبکه های آبیاری در حال حاضر در شهرستان گچساران در مدار بهره برداری قرار گرفته اند و از دیم به آبی تبدیل شده است در حدود 9هزار و 250هکتار است که حدود 13هزار هکتار هم در دست اقدام است.

 

بهگام در پایان تصریح کرد:این محدوده در شهرستان باشت حدود 4هزار هکتار و در دشت امامزاده جعفر فاز دوم در حدود 3هزارو 100هکتار و در اراضی هدف سد چمشیر نیز حدود 8هزار هکتار خواهد بود که در آینده ای نزدیک بعد از فاز اجرایی در مدار بهره برداری قرار خواهند گرفت.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.