گروه: اخبار استان خبر: 115434 / تاریخ انتشار : 1397/11/18 ساعت : 12:17
مدیرکل منابع طبیعی در غرفه صبح زاگرس مطرح کرد:

اولتیماتوم جدی به زمین خواران و صاحبان قدرت/یک تیر و دو نشان با توزیع آبگرمکن های خورشیدی در مناطق محروم و جنگلی استان/توجه ویژه به احیای جنگل ها و کاشت گیاهان دارویی+تصاویر

حکمتیان: فعالیت های خوبی در چهل سال گذشته تا کنون در استان انجام شده است، در بخش توسعه جنگل کاری 51 هزار هکتار توسعه جنگل ها را داشتیم، همچنین با توجه به پتانسیل و ظرفیت استان در بخش گیاهان دارویی 37 هزار هکتار عملیات کشت گیاهان دارویی را در استان انجام دادیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در غرفه این پایگاه خبری در نمایشگاه دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی حضور پیدا کرد و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

 

غلام حسین حکمتیان گفت:  از رسانه های استان به ویژه از صبح زاگرس تقدیر و تشکر می کنم چرا که جزئیات را رصد می کنند، در یک جامعه پویا زمانی می توانیم  توسعه داشته باشیم  که بتوانیم انتقادات سازنده را بپذیریم  و عملکردمان را نیز نشان دهیم، فضای رسانه ای که در استان حاکم است این موضوعات را الگوی خود قرار داده اند البته گاهی در فضای مجازی اخبار کذبی نیز منتشر می شوند از طرفی  وقتی اطلاعات به صورت آنلاین در اختیار مردم قرار بگیرد یعنی یک گام به جلو هستیم.

 

وی بیان کرد: منابع طبیعی در حوزه های مختلف بخش جنگل کاری، احیا، حفاظت، اجرای عملیات کاداستر، اجرای پروژه های آبخیزداری، توسعه گیاهان دارویی و توسعه جنگل های مشارکتی مردمی  فعالیت می کند.

حکمتیان عنوان کرد: در این بخش ها فعالیت های خوبی در چهل سال گذشته تا کنون در استان انجام شده است، در بخش توسعه جنگل کاری 51 هزار هکتار توسعه جنگل ها را داشتیم، همچنین با توجه به پتانسیل و ظرفیت استان در بخش گیاهان دارویی 37 هزار هکتار عملیات کشت گیاهان دارویی را در استان انجام دادیم.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد  با اشاره به شرایط اقتصادی که در استان و کشور وجود دارد گفت: یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی استان و سازمان جنگل ها  اجرا و  توسعه گیاهان دارویی است، کشت این گیاهان چند مزیت خوب دارد زمینه اجرای این گیاهان  در استان آماده است با توجه به اینکه فرهنگ سازی خوبی در این بخش انجام شده است، افرادی که وارد این کار شده اند نیز موفق بوده اند به عنوان مثال در منطقه تنگ سرخ بویراحمد این عملیات به صورت مشارکتی مردم انجام شده است، در کنار اینکه ما به هدفمان رسیده ایم باعث شده است که  اهالی تنگ سرخ به واسطه این کار  درآمد و اشتغال داشته باشند و از مهاجرت روستائیان به شهر نیز جلوگیری شده است از طرفی احیا و حفاظت منطقه نیز شکل  گرفته است.

 

حکمتیان بیان کرد: توسعه گیاهان دارویی باعث شده است که در آن منطقه فضای محیطی بکر بماند و تخریب نشود به گونه ای که  اگر آتش سوزی یا تصرف اراضی بخواهد شکل بگیرد مردم نیز اجازه نمی دهند چون خودشان نیز در این اراضی نفع می برند.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در بخش آبخیزداری  نیز در عملیات بیولوژیک و مکانیکی تاکنون 2 میلیون و 422 هزار متر مکعب در چهل سال گذشته عملیات انجام شده است، اجرای پروژه های آبخیزداری در استان تاکنون اثرات بسیار خوبی داشته است  و یک آینده نگری خوبی دارد.

 

وی گفت: اجرای پروژه های آبخیزداری در استان از فرسایش خاک جلوگیری می کند، باعث کنترل روان آب ها می شود و از سیلاب های فصلی جلوگیری می کند و زمینه نفوذ پذیری آب به سطح پایین زمین را فراهم می کند.

 
 

حکمتیان ادامه داد: خود به خود با  اجرای این پروژه های آبخیزداری  منابع  آب زیر زمینی ما فعال می شوند، بنابراین در کنار اجرای هدفمان که احیای منابع طبیعی است کارهای دیگری نیز انجام می شود به جامعه هدف در بخش کشاورزی و سایر افرادی که از منابع آب های زیر زمینی و سیلاب ها آسیب می بینند  کمک می شود که  تا کنون موفق بوده ایم.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد  به وضعیت قطع درختان در استان اشاره کرد و گفت: در بخش جلوگیری از قطع درختان  کارهای خوبی در منابع طبیعی انجام شده است، یکی از فعالیت هایی که تاثیرگذار نیز بوده است  توزیع آبگرمکن رایگان بین مناطق محرومی است که به دلیل نداشتن گاز از درختان برای سوخت استفاده می کنند.

 

وی عنوان کرد: در همین راستا تاکنون 570 ابگرمکن خورشیدی  رایگان بین اهالی این مناطق  توزیع شده است، اجرای این پروژه ها باعث شد قطع درختان کاهش پیدا کند قریب به 40 درصد کاهش قطع درختان را در این مناطق داشتیم؛ با اجرای  این کار زمینه رفاه مردم نیز فراهم شده است در راستای این هدف نیز اجرای کاداستر اراضی ملی را داریم پیش بینی ما این است که تا پایان سال 97 کل اراضی کاداستر شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سوالی درباره زمین خواری در استان گفت: در بحث زمین خواری تعامل خوبی بین منابع طبیعی، دستگاه های قضایی، نظارتی، امنیتی و نیروی انتظامی وجود دارد، در مناطقی که ممکن است زمین خواری انجام شود در اولین فرصت پرونده را تشکیل می دهیم و در اولین فرصت پیگیری و و اجرا می شود.

 

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره فشارهای بیرونی برخی از صاحبان قدرت در بحث زمین خواری گفت: تلاش داریم با کسانی که در بحث زمین خواری و تخریب اراضی ملی ورود می کنند برخورد جدی شود  چیزی که قانون لحاظ کرده است را اجرا می کنیم وقتی  سند زمینی به نام جمهوری اسلامی است و مستند داریم می توانیم در هر مرجعی باشد دفاع کنیم و همیسشه دفاع کرده ایم تا کنون چنین موردی هایی نداشتیم که زمین خواری باشد و پیگیری نکرده باشیم.

 

حکمتیان در پایان گفت: رسانه ها زمینه رشد فرهنگ اجتماعی استفاده از منابع طبیعی و مبارزه با زمین خواری در استان را فراهم کنند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.