گروه: اخبار استان خبر: 115378 / تاریخ انتشار : 1397/11/16 ساعت : 16:42
در غرفه صبح زاگرس مطرح شد:

درد دل های بانوی تولیدکننده یاسوجی/ مجبور می شوم دست بافت هایم با قیمت کمتر به مغازه ها بفروشم+فیلم

حکیمی زاده: جایگاه مخصوصی در شهر یاسوج برای فروش صنایع دستی بانوان وجود ندارد خیلی از مردم این استان به سمت هنرهای دستی می روند اما چون جایگاه مشخصی ندارند دیده نمی شوند و نمی توانند خودشان را بالا بکشند در حالی که صنایع دستی از بچگی در خون مردم این استان بوده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، به نقل از ایل بانو بانوان کهگیلویه و بویراحمدی در بخش های مختلف به ویژه در بخش صنایع دستی فعالیت های زیادی دارند که گاهی نیز است این بانوان شناخته و معرفی شوند تا سایر بانوان بتوانند از اموزش های این افراد استفاده کنند.

 

سوسن حکیمی زاده  بانوی یاسوجی است که  دارای مدرک کارشناسی گیاهان دارویی است اما با توجه به مشکل بیکاری که در استان وجود دارد به سمت تولید و بافت صنایع دستی رفته است قریب به 4 سال است که در حوزه بافت شال و کلاه فعالیت دارد  اما همچنان به دلیل عدم داشتن مکان مناسب گلایه هایی دارد.

 

این بانوی یاسوجی در گفت و گو با خبرنگار سایت تخصصی زنان ایل بانو گفت: 4 سال است که در بخش بافت شال و کلاه فعالیت می کنم همه ایده هایی که روی کارهایم انجام داده ام خاص است هیچ جایی نیز آموزش ندیدم و به صورت خود آموز در یاسوج آغاز به کار کردم.

 

وی در خصوص مشکلات خود در این بخش گفت: مکان خاصی که در آن بتوانم  دست بافت های خود را بفروشم وجود ندارد بنابراین مجبور هستم که دست بافت های که دارم را به مغازه ها با درصدی  که می گیرند بدهم که آنها را برایم بفروشند که این کار باعث می شود این چنین دست بافت هایی با واسطه به مردم برسد و یا خودم مبلغ کمتری بردارم که بتوانم آنها را بفروشم.

 

حکیمی زاده عنوان کرد: جایگاه مخصوصی در شهر یاسوج برای فروش صنایع دستی بانوان وجود ندارد خیلی از مردم این استان  به سمت هنرهای دستی می روند اما چون جایگاه مشخصی ندارند دیده نمی شوند و نمی توانند خودشان را بالا بکشند در حالی که صنایع دستی از بچگی در خون مردم این استان بوده است.

 

این بانوی  یاسوجی افزود: نیاز است که جایگاه ویژه ای برای بانوان در نظر گرفته شود تا بانوانی مثل  من مجبور نشوند که دست بافت های خودشان را به فروشگاه های پوشاک با قیمت کمتری بفروشند.

 

حکیمی زاده تصریح کرد: من تنها زمانی می توانم خودم به عنوان فروشنده به طور مستقیم با مردم در ارتباط باشم که در نمایشگاه ها شرکت کنم، این نمایشگاه ها تنها فرصت برای من است که نهایت بهره را از آن ببرم اگر جای ثابتی با قیمت مناسب در اختیار بانوان قرار بگیرد هم برای بانوان  اثر خوبی دارد و هم کارآفرینی را به دنبال دارد.

 

وی گفت: اگر خودم جایگاه مشخصی داشتم می توانستم خیلی ها را اموزش دهم و وارد این کار کنم و این باعث می شود بانوان با یادگیری یک هنر بتوانند در امرار معاش زندگی خود تاثیر گذار باشند.

 

چرا شال و کلاه هایی که  در بازار وجود داراد قیمت مناسب تری دارند؟

این بانوی یاسوجی گفت:  برای فروش این شال و کلاه باید درصدی را به مغازه دارها بدهم که آن را برای من بفروشند از طرفی مواد اولیه را نیز با قیمت بالایی خریداری  می کنم و شال و کلاه های دست بافت کیفیت بهتری نسبت به مشابه آن در بازار دارد.

 

حکیمی زاده بیان کرد: گاهی مشتری با رنگ و مدلی که دوست دارد سفارش می دهد که بدون شک هیچ کارخانه ای از مشتری نمیپرسد دقیقا چه میخواهید، بنابراین شال و کلاه های دست بافت شاید قیمت بیشتری داشته باشند اما کیفیت بهتری نیز دارند، کلاف نیز نسبت به سال های گذشته قیمت چند برابری پیدا کرده است.

 

وی افزود: در بافت هایی که دارم  سعی می کنم بهترین کلاف را برای کارم انتخاب کنم بعد از چند سال تجربه کاری می دانم که چه کلافی بهتر و مناسب تر است  برخی ها با کلاف های بی کیفیت  کار می کنند.

 

چه توصیه ای به بانوان دارید؟

حکیمی زاده گفت: با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد بانوان به سمت کاری که استعدادش را دارند بروند من خودم گیاهان  دارویی خوانده ام اما به دلیل برخی موارد از جمله عدم حمایت ها به سمت  این کار آمده ام البته نیاز است که مسئولان نیز حمایت هایی داشته باشند، بانوان نیز تلاش کنند و به سمت کاری که علاقه دارند بروند مهمترین حرف من به بانوان این است که از کاری که انجام می دهند ناامید نشوند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.