گروه: اخبار استان خبر: 115056 / تاریخ انتشار : 1397/11/8 ساعت : 11:29

تصاویر دیدنی از برداشت مرکبات از باغات شهرستان گچساران

فصل برداشت مرکبات در باغ های گچساران فرا رسیده است و باغدارن درروستاها و مناطق مختلف این شهرستان مشغول چیدن محصول پرتقال و نارنگی خود در باغ ها هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آفتاب جنوب،گچساران از بزرگترین تولیدکنندگان مرکبات در استان به شمار می رود به‌ طوری که این محصولات علاوه برعرضه دربازارهای کهگیلویه و بویراحمد، به استان های همجوار نیز صادر می شوند،اما متاسفانه به نوعی شاید بتوان گفت مشکل همیشگی باغداران، وجود دلالان و واسطه‌گران بسیار در این بازار است.

بالا رفتن قیمت کودهای کشاورزی ، باغبانی و نیز سبدهای حمل و نقل را می تواند از دیگر مشکلات باغداران برشمرد که تاحدودی کار را برایشان نیز سخت‌تر کرده است. به گفته آنها، امسال محصولاتشان از کمیت و کیفیت خوبی برخوردار بودند اما همان قصه همیشگی بالا رفتن هزینه‌ها و دستمزدهای کارگران، سود دهی آنها را هم به نوعی کاهش داده است.

هرچند برداشت دیرهنگام موجب بهینه‌شدن کیفیت مرکبات نیز خواهد شد اما عواقبی همچون سرمازدگی مرکبات ضررهای هنگفتی برای باغداران به‌بار خواهد آورد.کلاغ نشین، پاکوه، امامزاده جعفر ، آب توت، ماهور باشت، بیدزرد ،سربیشه،چهاربیشه و آبچیرک ازمهمترین مناطق تولید پرتقال و نارنگی و دیگر مرکبات در گچساران هستند.

والنسیا، واشنگتن ناول، محلی و خوشه‌ای از مهمترین ارقام پرتقال تولیدی و خارو، محلی و کلمانتین از ارقام مهم نارنگی در گچساران است.سطح زیرکشت پرتقال و نارنگی درگچساران 800هکتار است که متوسط برداشت در هرهکتار 17تن برآورد شده است.اواسط آذرماه تا پایان دی ماه بهترین زمان برداشت مرکبات دراین شهرستان است.

 
انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.