گروه: اخبار استان خبر: 114979 / تاریخ انتشار : 1397/11/5 ساعت : 13:55
کارشناس ارشد مسائل سیاسی در گفت و گو با صبح زاگرس:

کنوانسیون پالرمو نوعی سیاست سرگرم سازی است/ با امضای این کنوانسیون شبیه برجام در ترجمه کلی دچار مشکل خواهیم شد

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به پالرمو در روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی تصویب و موجب انتقاد جمعی از نمایندگان و کارشناسان سیاسی سراسر کشور شده است.

  به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به پالرمو در روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، در تاریخ 21 دسامبر سال 2001 در شهر پالرمو در ایتالیا به تصویب رسید و در سال 2003، برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد و تاکنون 180 کشور آن را پذیرفته‌اند.

 

جمعی از کارشناسان کشوری گفته اند که این کنوانسیون آثار و پیامدهای زیانباری دارد که پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون ها موجب «نقض حاکمیت ملی»، «مداخله بیگانگان در امور کشور»، «اشراف اطلاعاتی دشمن به نظام بانکی و مالی کشور و اعمال دقیق تر تحریم ها در آینده»، «مخدوش شدن استقلال سیستم قضایی»، «تسلیم شدن در برابر خواسته های مخرب نظام سلطه در حوزه اقتصادی و ضربه های جبران ناپذیر به سیستم اقتصادی کشور» میشود.

 

کارشناس ارشد جریان شناسی سیاسی در خصوص کنوانسیون پالرمو در گفتگو با صبح زاگرس گفت:  پالرمو نام شهری در ایتالیا است،که در سال 2001سازمان ملل متحدبرای مبارزه با جرائم سازمان یافته فرا ملی اقدام به تصویب آن کرد.

 

 

مجتبی نظری بیان کرد: این کنوانسیون  برای کشور های عضو سازمان ملل متحد لازم الاجرا بوده و  از سال 2003،  180 کشور آن را  پذیرفته اند این کنوانسیون برای جلوگیری از قاچاق انسان خصوصا کودکان و زنان،  قاچاق زمینی و دریایی و هوایی مهاجران، جلو گیری از ساخت و قاچاق سلاح گرم و اجزای آن و  در ماده ده این کنوانسیون  مبارزه با پولشویی مورد توجه قرار گرفته شده است.

 

 

 
وی اشاره کرد: در روایتی از امام علی (ع)  آمده است که فرمود :"الوفاء لاهل الوفاء وفاء و الوفاء لاهل الغدر غدر "با با وفا میشود پیمان وفاداری امضاء کرد ولی وفا داری با بی وفا خود فریب است،  با امضای این کنوانسیون اولا شبیه برجام در ترجمه کلی مشکل خواهیم داشت و در مورد مفاهیم و مصادیق اختلافات جدی پیش خواهد آمد.
 
 
 
مجتبی نظری در پایان گفت: کنوانسیون پالرمو نوعی سیاست سرگرم سازی بوده، که شاید بازی از جنس برجام باشد و زمینه ساز نفوذ از طریق نرم و خزنده را فراهم کند و همچنین نوعی اعتراف به قاچاقچی بودن کشور ایران دارد  چون قبلا  و در گذشته متهم شده ایم از طرفی لطمه به استقلال کشورو نوعی خود تحریمی است، که شاید حلقه دیگری از سلسله حلقات  برجام و 2030 باشد.
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.