گروه: اخبار استان خبر: 114853 / تاریخ انتشار : 1397/11/4 ساعت : 10:16
چله عزت؛

مقایسه پیشرفت کهگیلویه و بویراحمد در حوزه علم و دانش قبل و بعد از انقلاب اسلامی

بر اساس تازه‌ترین پژوهش‌های سازمان یونسکو، ایران هفتمین کشور دنیا از نظر دانش نانو تکنولوژی بوده، دانشی پویا که اساتید و دانشجویان چند دانشگاه در کهگیلویه وبویراحمد بخشی از این بار علمی را به دوش می‌کشند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از بویرخبر؛ با مرور تاریخ گذشته کهگیلویه وبویراحمد فراز و نشیب های زیادی متوجه این منطقه از کشور شده، به طوری که در دوران پهلوی این منطقه در کمترین میزان توسعه و پیشرفت قرار داشت.

 

 

دلایل متعددی برای تبدیل کهگیلویه و بویراحمد به استان وجود داشت که از جمله آنها می توان به دلایل سیاسی و نظامی اشاره کرد.

 

 

در دوران پهلوی اول، به طور کلی استانی به نام کهگیلویه و بویر احمد وجود نداشته، بلکه این استان تحت حاکمیت استان های نظیر فارس و خوزستان اداره می شد.

 

 

در همین ارتباط باید گفت مردم این نقطه از زاگرس در محرومیت و سختی حاصل از فقر زندگی کرده، و همین مسائل سبب اعتراض آنها به رژیم پهلوی اول شد که نقطه های آغازین انقلاب مردمی بر علیه رژِم پهلوی اول بود، و آثار آن در سقوط  پهلوی دوم یعنی در آینده بیشتر نمایان شد.

 

 

اما موضوع محرومیت این خطه از کشور تنها در عدم استقلال خلاصه نشده، بلکه رنج، فقر، محرومیت تا سالیان سال بر گرده مردم کهگیلویه وبویراحمد باقی ماند.

 

 

در همین راستا با شروع انقلاب اسلامی روند محرومیت زدایی آغاز شد که در زیر به مقایسه سطح آموزش و علم در دوره پهلوی و انقلاب اسلامی پرداخته می شود.

 

 

کهگیلویه و بویراحمد در عرصه های مختلف پیشرفت هایی داشته، یکی از این عرصه ها حوزه علم و آموزش است،

 

 

توسعه و پیشرفت کهگیلویه وبویراحمد درمسیر علمی و  افزایش تعداد دانشگاه ها

 

 

در دوران طاغوت هیچ مرکز آموزش عالی در کهگیلویه وبویراحمد وجود نداشت و اکنون ۴۰ موسسه واحد دانشگاهی با بیش از ۴۰ هزار دانشجو فعالیت دارند و درصد با سوادی استان قبل از انقلاب ۳۱ درصد و بعد از انقلاب  به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

 

 

این دستاورد بیانگر توسعه و پیشرفت کهگیلویه وبویراحمد در مسیر علمی بوده، که تعداد مراکز دانشگاهی و تعداد دانشجویان یکی از مؤلفه‌های مهم سنجش توسعه یا پیشرفت هر کشور، استان و شهری محسوب می‌شوند.

 

 

مقایسه تعداد دانشجویان، اعضای هیئت علمی و تعداد رشته‌های تحصیلی در مراکز آموزش عالی استان تفاوت وضعیت و روند این دانشگاه‌ها را نسبت به سال‌های اولیه و پس از انقلاب به خوبی نشان می‌دهد.

 

 

در دانشگاه یاسوج ۶ هزار و ۱۴۹ دانشجو تحصیل می‌کنند و این دانشگاه دارای ۲۳۰ عضو هیئت علمی و ۱۵۲ رشته تحصیلی است.

 

 

 

در دانشگاه علوم پزشکی نیز ۲ هزار دانشجو تحصیل می‌کنند و تعداد ۱۸۰ نفر نیز عضو هیئت علمی این دانشگاه بوده  وتعداد رشته تحصیلی در این دانشگاه نیز ۲۴ رشته است.

 

 

تعداد ۱۵ هزار دانشجو هم در سطح دانشگاه‌های آزاد استان تحصیل می‌کنند و این دانشگاه ۳۰۰ نفر عضو هیئت علمی دارد و ۸۰ رشته تحصیلی در واحد‌های این دانشگاه وجود دارد.

 

 

دانشگاه پیام نور کهگیلویه وبویراحمد نیز تعداد ۷ هزاردانشجو دارد و دارای ۵۰ عضو هیئت علمی و ۸۳ رشته تحصیلی است.

 

 

همچنین در دانشگاه فرهنگیان کهگیلویه بویراحمد نیز ۹۳۰ دانشجو مشغول تحصیل هستند و این دانشگاه دارای ۲۰ عضو هیئت علمی و ۵ رشته تحصیلی است.

 

 

باید اشاره کرد در دوران پهلوی مقوله ای به نام دانشگاه و آموزش عالی وجود نداشته است.

 

 

 

دستاوردها و افتخارات دانشگاه های کهگیلویه و بویراحمد در چهار دهه گذشته انقلاب اسلامی ایران:

 

 

تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه یاسوج به عنوان دانشمندان برتر ملی وجهانی شناخته شده، که از جمله آن‌ها می‌توان به "مهر اورنگ قائدی" به عنوان یکی از چند محقق برتر دنیا و "دکترمنفرد" به عنوان یکی از ۵ فناور برتر ملی در سال ۹۵ اشاره کرد.

 

 

در جریان معرفی دانشمندان برتر جهان در دوهفته گذشته ۱۶ نفر از ایران در بین این دانمشمندان حضور داشتند و یک نفر (پروفسور مهر اورنگ قائدی) از این تعداد از دانشگاه یاسوج بود.

 

 

بر اساس تازه‌ترین پژوهش‌های سازمان یونسکو ایران هفتمین کشور دنیا از نظر دانش نانو تکنولوژی بوده، دانشی پویا که اساتید و دانشجویان چند دانشگاه در کهگیلویه وبویراحمد بخشی از این بار علمی را به دوش می‌کشند.

 

 

تقویت استعداد‌های بی‌شمار و غنی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه‌های مختلف مرهون انقلاب اسلامی بوده و این موضوع واقعیتی غیرقابل کتمان است و امروز استان کهگیلویه و بویراحمد در مدار توسعه روزافزون قرار گرفته است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.