گروه: اخبار استان خبر: 114821 / تاریخ انتشار : 1397/10/30 ساعت : 12:29

روایتی از جریان زندگی در خانه های کاهگِلی دنانشینان/بوی خوش کاهگِل گرما بخش زندگی در سرزمین برف وآفتاب+تصاویر

این خانه ها یادآور پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی هستند که آخر هفته ها برای نوه های خود که به اصطاح از شهر می آمدند نان تیری می پختند و با متیل های شیرین خود از آنها پذیرایی می کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از سفیردنا؛ اگر چه خانه های باصفا و صمیمی از جنس کاهگِل در شهر سی سخت در ورطه نانودی و جایگذینی هستند ولی هنوز هم بوی خوش کاهگِل گرما بخش زندگی برخی از  دنانشینان است.

 

 

با پیشرفت جوامع و افزایش تجملات، اکثر خانه‌های کاهگلی قدیمی جایشان را با نمای سنگی و آجری عوض کرده‌اند. دیگر از آن خنه قدیمی که سقفش با چوب و دیواره اش با کاهگل ساخته شده است چیزی به چشم نمی‌خورد، گویی زمان رنگ عوض کرده و مردمانش نیز از نسلی به نسل دیگر تغییر کرده اند.

 

 

در روزگار نه چندان دور بافت همه خانه های شهر سی سخت و روستاهای اطراف از کاه و گل و به اصطلاح از خشت ساخته می شد، خانه هایی که صفا و صمیمیت منحصربفردی داشتند، اکنون با پیشرفت جوامع شهری و افزایش مهاجرت و شهرنشینی، بافت زیبا و خاطره انگیز شهر سی سخت و حتی روستاهای اطراف از بین رفته و اکنون تنها تعداد انگشت شماری از این خانه های باصفا و خاطره انگیزه را در شهر سی سخت مشاهده می کنم.

 

 

این خانه ها یادآور پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی هستند که آخر هفته ها برای نوه های خود که به اصطاح از شهر می آمدند نان تیری می پختند و با متیل های شیرین خود از آنها پذیرایی می کردند.

 

 

ما انساها عادت داریم بگذاریم چیزی از بین برود سپس با هزینه های گزاف به فکر نگهداری و مرمت آن باشیم، بی شک بافت قدیمی هر شهر و روستا تداعی گر فرهنگ و یاداور خاطرات تلخ و شیرین آن منطقه است.

 

 

مسوولان شهر و استان باید چاره ای بیندیشند که بافت های اندک قدیمی و سنتی بجای مانده از گذشته در شهرستان دنا از بین نرود چرا که این بناها میراثی هستند از نسل های گذشته که نسل کنونی باید به آیندگان بسپارند.

 

روستاهای شهرستان دنا اغلب دارای بافت های قدیمی بوده که اکنون این روستاها نیز دستخوش تغییرات در معماری خانه ها شده اند و اقدام به ازبین بردن بافت قدیمی خانه ها کرده اند.

 

 

یکی از روسستاهای شهرستان دنا که هنوز آن بافت قدیمی و دلنشین خود را حفذ کرده است روستای زیبای "کریک" بوده که به ماسوله جنوب مشهور است و خانه ها به گونه ای ساخته شده است که صفا و صمیمیت روزگاران قدیم را تداعی می کند.

 

 

روستای کریک از توابع شهرستان دنا به عنوان روستای هدف گردشگری استان کهگیلویه وبویراحمد معرفی شده، امروز در نبود بودجه و اعتبار کافی برای بازسازی، کم کم رو به تخریب می رود که این امر خبر خوشایندی برای تاریخ دوستان و طبیعت گردان نیست.

 

 

در ادامه تصاویری از بافت قدیمی خانه های کاهگلی شهر سی سخت و روستای کریک دنا آمده است: