گروه: اخبار استان خبر: 114452 / تاریخ انتشار : 1397/10/20 ساعت : 12:36
در گفتگو با رییس پلیس فتای استان مطرح شد:

بررسی دلایل وقوع جرایم اینستاگرامی و مقابله با آسیب های فضای مجازی/پیشگیری اجتماعی و سواد رسانه ای؛گامی مهم در کاهش وقوع جرایم

سرگرد شهبازی پور سواد رسانه‌ای در فضای مجازی را امری ضروری دانست و بیان کرد: کاربران برای مقابله با تهدیدات و آسیب‌های این حوزه می‌بایست سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهند و این نکته قابل تامل است که بسیاری از افرادی که در فضای سایبر طعمه افراد سود جو قرار می‌گیرند از اطلاعات کافی برخوردار نیستند.

رئیس پلیس فتای کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گفت: ظهور تکنولوژی‌های نوین ارتباطی در عصر حاضر به همراه تحولاتی که در فضای مجازی بوجود آمده است، بسیاری از کارکردهای خانواده‌ها را دچار اختلال کرده‌است.

 

سرگرد شهبازی پور بیان کرد: در مباحث آسیب‌شناختى نهاد خانواده، یکى از محورهاى مهم، بررسى آسیب‌هاى ناشى از تحولات خانواده است، تحولاتى که خود منشأ بروز دگرگونى‌هایى عمیق و اساسى در نوع روابط و ارزش‌هاى خانوادگى هستند، بسیارى از این تحولات و دگرگونى‌ها از بیرون، بر خانواده تحمیل مى‌شود.

 

وی افزود: از زمانى که اینترنت وارد فضاى زندگى انسان شده تا به امروز، على رغم تمام محاسن و مزایاى آن، یکسرى دغدغه‌ها و نگرانى‌هایى را بر خانواده‌ها تحمیل کرده است، موضوعی که در تمام جوامع موضوعیت داشته و محدود به جامعه و یا اقلیتی خاص نمی‌شود.

 

شهبازی پور بیان کرد: به دلیل ویژگی‌های خاص فضای مجازی و نو بودن این پدیده، بسیاری از والدین فرصت، امکان و یا توان کافی برای شناخت دقیق این فضا و کاربردهای آن را به دست نیاورده‌اند و عدم آشنایی مناسب آنها با این فضا و در مقابل استفاده روزمره نوجوانان و جوانان و حتی کودکان از آن باعث شده است که یک فضای محرمانه و خصوصی در داخل خانه برای فرزندان ایجاد شود و آنها بدون دغدغه و بدون احساس وجود ناظر بیرونی به سایت‌های مختلف در این فضا دسترسی یافته و بعضاً به دلیل ویژگی‌های سنی و شخصیتی و کنجکاوی‌های خود متأثر از فضاهای ناسالم موجود در اینترنت است.

 

وی ادامه داد: دراین میان با ظهور شبکه های اجتماعی خارجی با فرهنگ غالب خصوصا اینستاگرام به دلیل شرایط و دسترسی خاصی که برای افراد به وجود آورده بر این تهدیدات و آسیب ها افزوده شده است.


رییس پلیس فتای استان ادامه داد: اینستاگرام به واسطه ویژگی‌های خاصی که دارد بستر مناسبی برای حضور و فعالیت افراد مرتبط با مدلینگ را فراهم کرده است، فرهنگ حاکم بر صنعت مدلینگ، فرهنگی مبتنی بر خواسته‌های پوچ انسان غربی است و ورود آن به جوامع اصیل مانند جامعه ما که در پیشینه فرهنگی خود همواره به جامعه ای با ارزش شناخته می‌شود، یک هنجار شکنی بزرگ تلقی می‌شود.


وی افزود: دسترسی راحت به این شبکه، این قابلیت را فراهم کرده که افراد در مدت زمانی اندک، تصاویر فعالیت‌های روزمره‌شان را با دیگران به اشتراک گذاشته و با آنها مستقیما در ارتباط باشند، اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی فعلی با بیش از 700 میلیون کاربر در سراسر جهان، از نظر تاثیرات منفی خصوصاً روی زنان و دختران جوان است.

 

سرگرد شهبازی پور بیان کرد: اینستاگرام سبب می شود دختران و زنان جوان خودشان را با نسخه ای فتوشاپی، فیلتر شده و غیرواقعی از آنچه که هستند مقایسه کنند همچنین استفاده از سرویس اشتراک عکس اینستاگرام می تواند تبعاتی برای سلامت روان نوجوانان داشته باشد.


وی ادامه داد: افرادی که پیش از این به دلیل نداشتن سواد تولیدگری امکان حضور فعال در رسانه‌های پیشین را نداشته اند در اینستاگرام به تولیدگران اصلی این شبکه اجتماعی تبدیل شده‌اند، فرایند تولیدگری انبوه توسط افرادی که هیچ اطلاعی از فرایند فرهنگ سازی ندارند و صرفا جهت تفریح و سرگرمی و یا از روی عقده های شخصی در فرهنگ غربی این شبکه اجتماعی غرق شده‌اند می‌تواند صدمات بزرگی را به بدنه سبک زندگی بومی وارد ‌کند.شهبازی پور گفت: قابلیت‌های فراوان این فضا باعث شده کاربران نگاه یک جانبه به فرصت‌ها داشته و از آسیب‌ها و تهدیدها غافل شوند و همین امر زمینه ساز وقوع بسیاری از جرایم سایبری شده است، که ارتقای دانش سایبری کاربران قطعا در کاهش وقوع اینگونه جرائم تاثیر مستقیم دارد.

 

این مقام مسئول پیشگیری اجتماعی را گامی مهم در کاهش وقوع جرایم در اینترنت دانست و اظهار کرد: پلیس فتا به منظورارتقای دانش سایبری مردم و تحقق پیشگیری اجتماعی بصورت مستمر، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی برای جوامع هدف می‌کند.استفاده ازسایر ظرفیت‌ها به ویژه انتشار تولیدات آموزشی و ارائه هشدار در شبکه‌های اجتماعی ،خبرگزاری‌ها وجراید گام دیگری است که برای آگاه سازی عمومی انجام می‌شود.


سرگرد شهبازی پور سواد رسانه‌ای در فضای مجازی را امری ضروری دانست و بیان کرد: کاربران برای مقابله با تهدیدات و آسیب‌های این حوزه می‌بایست سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهند و این نکته قابل تامل است که بسیاری از افرادی که در فضای سایبر طعمه افراد سود جو قرار می‌گیرند از اطلاعات کافی برخوردار نیستند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.