گروه: اخبار استان خبر: 114321 / تاریخ انتشار : 1397/10/16 ساعت : 15:10
به مناسبت 17 دی ماه سالروز کشف حجاب:

بانوانی که حجاب باعث پیشرفت شان شده است/حجاب پوششی مناسب برای مسابقات جهانی +تصاویر

بانوان کهگیلویه و بویراحمدی موفق در عرصه های جهانی ثابت کردند که حجاب نه تنها مانع پیشرفت نیست بلکه کمک کننده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،به نقل از ایل بانو، 17 دی ماه سال 1314 بود که در زمان پهلوی و رضا شاه قانونی تصویب شد که د رحقیقت این قانون باعث شد که خیلی از بانوان در آن زمان گوشه نشین شوند و از ترس در خانه بمانند و ترجیح می دادند روزها و شب ها را در خانه سپری کنند آن  قانون کسف حجاب بود.

 

قانون کشف حجابی از زمانی به ذهن درباریان شاه رسید که در سال 1308 ملکه افغانستان به ایران آمد  و حجابن نیز نداشت که این باعث شد جنجالی در میان روحاینوین ایران بر انگیخته  شود  آنها از شاه خواستند که ملکه افغانستان با حجاب حاضر شود که رضا شاه حارض نشد و از همان زمان زمزمه کشف حجاب  در کشور آغاز شد.

 

برای تبدیل شدن ایران به جامعه ای بدون هویت و بدون مولد باید از ارزش ها و سنت های الهی فاصله می گرفت که این کار را می خواستند با کشف حجاب انجام دهند اما این طرح و قانون نیز همچون سایر نقشه های شوم شان شکست خورد. طرح کشف حجاب و تغییر لباس واکنش هایی از جمله واقعه مسجد گوهرشاد را به دنبال داشت و در سال 1323  لغو شد.

 

 

اجرای قانون کشف حجاب در  آن دوران الزامی شده بود به گونه ای که دختران دارای حجاب را به مدارس راه نمی دادند و یا خانم دارای حجاب اجازه نداشت سوار اتوبوس شود زنان دارای حجاب حق ندارشتند در خیابان ها و معابر شهر حضور پیدا کنند و اگر چنین بانوانی پیدا می شد به اجبار حجاب از سرشان کشیده می شد.

 

حجاب در دین اسلام و کشورهای اسلامی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است خداوند نیز در ایات مختلف اهمیت و ارزش حجاب را مطرح  کرده است  در قرآن کریم حجاب نه تنها برای زنان بلکه برای مدران نیز مشخص شده است در حقیقت می توان گفت که یکی از عوامل پا بر جا بودن یک حکومت داشتن حجاب و پایبند بودن احکام الهی است.

 

امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی ایران است با گذشت بیش از 40 سال اما هنوز بانوان این کشور  طرفدار حجاب هستند چرا که می دانند  ارزش یک زن با حجاب کامل می شود همواره در کشورهای اروپایی می بینیم که چگونه از بانوان استفاده ابزاری می کنند اما در ایران اسلامی خانم ها یک رکن مهم هستند و نقش و ارزش خودرا  در جامعه  می دانند.

 

بانوان کهگیلویه و بویراحمدی نیز همواره حجاب را مهمترین و با ارزش ترین چیز برای یک بانو می دانند بانوان یاسوجی همچون مادران خود همواره چادر عفت و حجاب را بر تن دارند و چادر را کامل ترین حجاب می دانند.

 

بانوان در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و ورزشی تا کنون توانسته اند موفقیت های زیادی را کسب کنند و نکته جالب در این میان اینجاست که بانوان این استان در هر کشوری که برای انجام فعالیت های مختلف از جمله ورزش حضور پیدا کرده اند همواره حجاب داشتند و این نشان می دهد حجاب داشتن به معنای محدود بودن نیست.

 

در پی موفقیت بانوان ایران در بازیهای آسیایی دوحه، کاروان ایران سال 2008  با سه سهمیه راهی مسابقات المپیک پکن شود. نجمه آبتین در تیراندازی با کمان، هما حسینی در قایقرانی و سارا خوش جمال فکری در تکواندو سه نماینده ورزش بانوان ایران در رقابتهای المپیک پکن بودند. البته تیم ملی فوتبال بانوان ایران همان سال به دلیل داشتن حجاب اسلامی از مسابقات انتخابی المپیک کنار گذاشته شد. حذفی که آغاز راه پرفراز و نشیب ورزش های تیمی بانوان برای کسب مجوز حضور با حجاب  اسلامی بود.

 

سحر ضیائی یکی از بانوان موفق و ورزشکار کهگیلویه و بویراحمد است که توانسته در بخش پرتاب نیزه مدال جهانی را کسب کند این بانوی ورزشکار در 28 اردیبشهت سال 96 توانست با پرتابی به طول ۴۹،۱۵ متر، مدال نقره را کسب کند وی اهل شهر سی سخت است  و در ورزشگاه المپیک شهر باکو با برگزاری مسابقات پرتاب نیزه بانوان و با حضور ٧ پرتابگر از کشورهای ترکیه و ایران (٢ نفر)، جمهوری آذربایجان، پاکستان و مراکش این مقام را به دست اورد.

-

 

حدیث قائدی یکی دیگر از بانوان ورزشکار کهگیلویه و بویراحمد است که در رشته او اسپرت فعالیت می کند و در سطح جهانی نیز درخشیده است و برای کشور و استانش افتخار آفرینی کرده است قائدی در آذر ماه سال 96 توانسته  در رقابت های قهرمانی جهان به مقام دوم و مدال نقره دست یافت.

 

قائدی در این مسابقات توانست بر حریفانی از کشورهای لبنان، قطر، مصر، هند، ایتالیا غلبه کند این همت والا بانوان لر زبان این استان را نشان می دهد که در کنار داشتن حجاب می توانند قهرمان جها باشند و می توانند در دنیا بدرخشند همچنان که حجابشان را حفظ می کنند.

 

 

اسم طاهره آذر پیوند بارها تیتر رسانه ای استان و حتی رسانه های ورزشی کشور شده است این بانوی جودوکار نیز توانسته برای استان و کشورش آفتخار آفرینی کند و موفق باشد این بانوی ورزشکار کهگیلویه و بویراحمدی نیز مدال طلای رقابت‌های تورنمنت قرقیزستان بانوان را در مهر ماه سال 96 تصاحب کرد.

 

---

 

همه این بانوان ثابت کردند که با داشتن حجاب هم می توان قهرمان شد و حجاب هیچگاه مانعی برای پیشرفت آنها نیست.

 

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.