گروه: اخبار استان خبر: 114064 / تاریخ انتشار : 1397/10/9 ساعت : 17:26

رفتار اشتباه راه وشهرسازی کهگیلویه وبویراحمد با درختان/به خاک و خون کشیده شدن تعداد زیادی درخت در یکی از جاده های استان+عکس و فیلم

انتظار است؛ که مسئولین راه وشهر سازی کهگیلویه وبویراحمد در گسترده سازی راه ها وجاده ها به جای قطع کردن درختان از جابجایی و انتقال آن ها استفاده کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، بی تردید درختان عامل حیات بشرند و فقط به یک نسل تعلق ندارند، بلکه نسل های آینده و فرزندان ما هم در بهره برداری از این نعمت الهی ذی نفع هستند.

 

سالیان سال است که در کهگیلویه و بویراحمد جاده سازی در حال اجرا شدن است و متولی اصلی این کاراداره راه و شهر سازی است، داستان از آنجا شروع می شود که بواسطه ایجاد جاده یاسوج و سی سخت تعداد قابل توجهی درخت کهنسال قطع می شوند!

 

درکشور های توسعه یافته به درختان و محیط زیست اهمیت زیادی داده می شود؛ آن ها هیچ گاه درختان را قطع نمی کنند، و از روش های تکنولوژی جدید از جمله جابه جایی و انتقال درختان استفاده می کنند.


از طرفی بهره برداری از جنگل ها و ایجاد سدها، راه های مواصلاتی، ایجاد کارخانجات و مراکز صنعتی، هم از دغدغه های بزرگ جامعه متفکر امروزی است، که این موضوع نیز برای پیشرفت لازم و ضروری است اما این کار باید به گونه ای انجام شود؛ که طبیعت و درختان دچار کمترین آسیب شوند.

 

البته بی تفاوت ماندن به این روند ناهنجار و تأسف آور، موجب نابودی تدریجی طبیعت می شود و نوید از آینده ای بدون جنگل برای نسل های بعد است.

 

بهتر است مسئولان راه و شهرسازی، منابع طبیعی  و حفاظت از محیط زیست به فکر روشی نوین برای جلوگیری از نابودی درختانی باشند که بر سر راه نقشه راه سازی و سایر پروژه ها قرار دارد تا از این طریق هم از نابودی طبیعت جلوگیری شود؛ و هم اینکه مسیر توسعه راه ها و پروژه های استان مسدود نشود.

 

 

امروز و با پیشرفت علم، تکنیک های مختلفی برای انجام هر کاری که در گذشته غیرممکن به نظر می رسید وجود دارد و جابجایی و انتقال درخت نیز از این قضیه مستثنی نیست.

 

عموما انتقال درخت به سه روش امکان­پذیر است: ریشه برهنه(ریشه لخت)، بسته بندی و گونی پیچی کردن ریشه گیاه و استفاده از ماشین آلات مخصوص جابجایی درخت.

 

بنابراین مسئولین کهگیلویه و بویراحمدی به جای اینکه درختان و به تعبیری دیگر این ریه های تنفسی را قطع کنند، آن ها باروش های جدید تکنولوژی جابجا کنند تا هم طبیعت بتواند به زندگی خود ادامه دهد وهم نسل های آینده بتوانند از این طبیعت زیبا و خدادادی بهره مند شوند.

 

 

حال باید دید چه کسی پاسخگوی تیغ عریانی است که بر ساقه این درختان کهنسال کشیده شده است!

 

 

در زیر فیلمی آورده شده است که در کشورهای صنعتی دنیا از چه تکنولوژی هایی برای جابجایی درختان استفاده می شود.

 

 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 2 نظر
دنا نشین
1397/10/9 - 23:07
خدا وکیل چه فکری می کنید که با این گزارشات صد من یه غاز اینقد به شعود مخاطبتان توهین می کنید؟؟اولا خودتان گفته اید در کشور های توسعه یافته . نه در حال توسعه !! در ثانی در کدام نقطه کشور همچین تکنولوژی بکار گرفته شده که این دفعه دومش باشه؟ تازه منتظر پاسخ مسوولین هم هستید که شوقی از سر غرور کنید که فلان مسوول پاسخ صبح زاگرس داد و از این دست مسخره بازی ها ... حال که جرات انتشار ندارید فقط بدانید خیلی پرت تشریف دارید چو وا نمی کنی گره ای تو خود گره مباش... . برادر
rateup 1
 ratedown 5
صبح زاگرس
1397/10/10 - 12:01
سلام مخاطب گرامی و عزیزاین تکنولوژی در ایران هم بکارگیری شده استاین رسانه هیچ کامنتی را فیلتر نمی کندما به فکر آینده مردم سرزمین مان هستیم که ریه تنفسی آنها براحتی از بین نروداگر شما دلتان جای دیگر از این رسانه پر است که تقصیر ما نیست!با افتخار چون مطالبه مردمی است باز هم به آن می پردازیم
rateup 6
 ratedown 1
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.