گروه: اخبار استان خبر: 113838 / تاریخ انتشار : 1397/10/5 ساعت : 10:25
ریشه یابی مشکل عدم توزیع گوشت توسط صبح زاگرس در گفتگو بامسئولان استان:

پاسکاری جالب سازمان جهاد کشاورزی و اداره صمت استان در خصوص التهابات بازار گوشت استان/قاچاق دام در استان صحت دارد؟

نکته قابل تامل اینکه طی چند روز گذشته در سطح شهر یاسوج، عرضه گوشت دام توسط قصابان صورت نگرفته بود، که گفته می شود قاچاق دام از جمله تاثیرات منفی بر بازار قصابان بوده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از بویرخبر؛ یکی از موضوعات مطرح شده طی چند روز اخیر در کارگروه تنظیم بازار استان، مسئله قاچاق کالا و دام بوده است، که این مسئله سبب افزایش قیمت گوشت و گاها نبود گوشت در بازار شهر یاسوج شده بود.

 

نکته قابل تامل اینکه طی چند روز گذشته در سطح شهر یاسوج، عرضه گوشت دام توسط قصابان صورت نگرفته بود، که گفته می شود قاچاق دام از جمله تاثیرات منفی بر بازار قصابان بوده است.

 

در همین ارتباط مسئولان کهگیلویه و بویراحمد، موضوع قاچاق دام و انتقال به استان های همجوار را مطرح کرده بودند (اینجا را بخوانید)، که این موضوع آسیب های مختلفی را به بخش ها و اقشار مختلفی نظیر دامداران وارد کرده است.

 

باید گفت به دلیل کمبود نظارت یا عدم توجه کافی، دام های قشر دامدار، توسط دلالان با حداقل قیمت خریداری شده و به دلیل اینکه فروش آن در چرخه و سیکل قانونی نیست به  سود و منفعت این قشر آسیب وارد می کند، از طرفی اگر کنترلی بر قاچاق دام صورت نگیرد، روند عرضه و تقاضا و حتی قیمت گذاری ها با مشکل مواجه می شود.

 

بررسی های میدانی خبرنگار ما در سطح شهر یاسوج نشان می دهد، که قصابان در یک اقدام هماهنگ از عرضه گوشت بز، میش، و کهره و گوساله خودداری کرده اند.

 

تعدادی از قصابان نیز در گفتگو با بویرخبر اعلام کردند در صورتی که انواع گوشت گوسفند در بازار موجود باشد، بین قیمت 65 الی 70 هزار تومان به فروش می رسد.

 

این در حالیست اداره کل صنعت و معدن استان نرخ فروش گوشت انواع گوسفند را 44 تا 55 هزار تومان اعلام کرده، اما قصابان گوشتی برای فروش نداشته و اگر موجود باشد به قیمت 65 الی 70 هزار تومان به فروش رسانده، که این مسئله ناشی از عدم کنترل و کم فروشی توسط قصابان و نظارت ضعیف مسئولان مربوطه است.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با بویرخبر گفت: اداره صمت قصابان را ملزم به فروش گوشت با قیمت 44 الی 55 هزار تومان کرده است، و انتظار داریم قصابان همین قیمت ابلاغی را اجرا کنند.

 

داریوش دیودیده بیان کرد: در جلسه ای در استانداری سازمان جهاد کشاورزی مامور شد که، قیمت دام زنده را مشخص و بعد از اعلام قیمت، گوشت مورد نیاز بازار را تامین کند.

 

وی در خصوص نبود گوشت در بازار اظهار کرد: بدلیل عدم تعیین قیمت دام زنده و ابلاغ قیمت جدید توسط جهاد کشاورزی، گوشت در بازار عرضه نمی شود.

 

دیودیده در خصوص عرضه گوشت منجمد در بازار اشاره کرد: شرکت  پشتیبانی دام که در حوزه جهاد کشاورزی فعالیت کرده، ملزم شده که توزیع گوشت منجمد را بر عهده بگیرد.

 

وی گفت: اداره صمت استان وظیفه نظارت بر قیمت ها و تنظیم بازار را بر عهده دارد و عامل نبود گوشت در بازار جهاد کشاورزی است.

 

رئیس اداره کل صنعت و معدن و تجارت کهگیلویه وبویر احمد نیز در خصوص قاچاق دام گفت: در جلسه زیر گروه تنظیم بازار در  دو روز گذشته با موضوع قیمت گوشت، تعیین شد که نیروی انتظامی  با همکاری جهاد کشاورزی راه های خروجی را برای اینکه دام از استان خارج و قاچاق نشده، بسته شود.

 

داریوش دیودیده اضافه کرد: در این جلسه مشخص شد، که همکاری لازم برای عدم خروج دام زنده از استان می بایست توسط نیروی انتظامی و جهاد کشاورزی صورت گیرد.

 

در همین ارتباط مدیر کل جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با بویرخبر اشاره کرد: هیچگونه مشکلی برای تامین گوشت مورد نیاز بازار وجود ندارد.

 

الیاس تاج الدینی اظهار کرد: اداره صمت وظیفه دارد مشکل نبود گوشت را از طریق اتحادیه قصابداران برای عرضه گوشت در بازار ملزم کند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.