گروه: اخبار استان خبر: 113622 / تاریخ انتشار : 1397/9/28 ساعت : 13:07

دستان خالی کشاورزان و بحران مدیریتی آب در چرام/کشاورزان چرامی منتظر آقای مدیرکل!

با مشاهده تصاویر مربوط به زمین های کشاورزی شهرستان چرام پی خواهید برد که این مزارع خشک بوده و ابیاری مناسبی برای کشت آن ها صورت نگرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس خشک‌سالی‌های متوالی، کمبود آب را به پدیده غالب کشور تبدیل کرده و با توجه به اینکه کشاورزی پرمصرف‌ترین بخش است، تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گلخانه‌ای، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و انتقال کشت بهاره به زمستان، از راهکارهای استفاده بهینه آب به نظر می‌رسد.

 

محدودیت منابع آب، عدم برنامه ریزی آبیاری و استفاده نامطلوب و غیراقتصادی از آب عامل اصلی محدود کننده توسعه کشاورزی و افزایش تولیدات غذایی در ایران است. موضوعات مختلفی در استفاده مطلوب و بهینه از منابع آب مورد بحث است، که می توان به مساله برنامه ریزی آبیاری و بهبود مدیریت آب در مزرعه، افزایش بهره وری آب و سودمندی اقتصادی آب اشاره کرد. 

 

بدین منظور با در نظرگرفتن هزینه های ثابت و متغیر، قیمت محصول، کمیت و کیفیت های مختلف آب آبیاری و بهره گیری از تلفیق اطلاعات مزرعه ای و مدل های شبیه سازی، برنامه آبیاری (زمان و عمق)، توابع تولید - آب کاربردی - شوری برای محصولات گندم و جو تعیین شده و عملکرد محصول، بهره وری مصرف آب در شرایط مدیریت زارع و پیشنهادی مدل شبیه سازی و مقایسه شود.

 نتایج نشان داده است که با اصلاح برنامه آبیاری، عملکرد محصول جو و گندم به مقدار قابل ملاحظه ای (15درصد) افزایش می یابد. از طرف دیگر با بهبود مدیریت زراعی و کاهش 20 درصد از عمق آب آبیاری عملکرد محصول تغییرات معنی داری نداشته است.

 

حال با مشاهده تصاویر مربوط به زمین های کشاورزی شهرستان چرام پی خواهید برد که این مزارع خشک بوده و ابیاری مناسبی برای کشت آن ها صورت نگرفته است.

 با وجود محدودیت در منابع آبی، کشاورزان سخت کوش تلاش می‌کنند تا با منابع اندک، منابع غذایی را تامین کنند، امنیت غذایی یکی از مسائل اساسی کشور است که کشاورزان در این راه تلاش‌های فراوانی را می‌کنند.

 

 شاید تا کنون اقداماتی در زمینه توسعه سامانه آبیاری نوین در این استان انجام شده اما در این حوزه شهرستان یاد شده عقب است و با وجود تمام این کاستی‌ها، دولت باید گام بزرگی در اجرای سامانه آبیاری نوین بردارد.

شهرستان چرام که به قطب کشاورزی استان معروف است،امروزه با بی آبی و مدیریت نامناسب و ناصحیح آبیاری کشت محصولات دست و پنجه نرم می کند و کشاورزان نیز گله مند هستند.

اکنون برنامه ریزی صحیح آبیاری و بهبود مدیریت زراعی، ضمن کاهش درصدی مناسب از میزان آب آبیاری، عملکرد محصول به میزان خوبی افزایش می یابد.

حال کشاورزان چرامی از الیاس تاج الدینی مدیرکل سازمان کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد درخواست دارد علاوه بر سفر به شهرستان چرام و مشاهده و شنیدن درد و دل های کشاورزان،با مدیریت وضعیت آبیاری زمین های کشاورزی این بحران حوزه کشاورزی را کنترل و مدیریت کند.

 

در پایان می توان گفت که ورود مدیران کل به شهرستان ها و شنیدن درد و مشکلات حوزه خود باعث التیام و شاید حل بخشی از مشکلات شود.

 

انتهای پیام/ن

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.