گروه: اخبار استان خبر: 113605 / تاریخ انتشار : 1397/9/27 ساعت : 14:41
گزارش مردمی:

اظهارات بدون سانسور شهروندان یاسوجی در خصوص بروکراسی و پارتی بازی در ادارات استان/کارمندانی که عاشق صبحانه خوردن و صحبت با تلفن همراه هستند!/بازخورد اقدام قابل تحسین استاندار در بازدید سرزده از ادارات+تصاویر

شهروندان یاسوجی در خصوص پدیده بروکراسی اداری و پاسخ به اینکه چرا برخی از کارمندان جوابگوی مردم نیستند، پاسخ های جالب و شنیدنی دادند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ کهگیلویه و بویراحمد استان کوچکی است، که در آن مردم از مسئولین انتظاراتی دارند؛ که در راستای انجام کارهای مردم تلاش کنند، مانند بقیه استان ها، استان ما نیز دارای ادارات کل است، که در شهر یاسوج این ادارات سبب نارضایتی برخی از شهروندان شده است.

 

در این شهر بروکراسی اداری بسیار طولانی است، وقتی مردم به ادارات مراجعه می کنند گاها باید پارتی داشته باشند، تا کارشان به موقع انجام شود و اگر آشنایی در آن اداره نداشته باشد کار آن فرد تا روزها بررسی و انجام نمی شود.

 

یک کارمند وظیفه دارد که از ساعت 7/30 صبح الی 14 ظهر به کار ارباب رجوع رسیدگی کند، متاسفانه هنگامی که ارباب رجوع برای انجام کار خود به اداره ای مراجعه می کنند، آن فرد در محل میز خدمت خود حضور ندارد؛ هر چند آن فرد برای مرخصی رفته باشد باید فردی جایگزین او شود تا افرادی که به او مراجعه می کنند، روزها و بلکه هفته ها سرگردان نباشند.

 

پس از اقدام قابل تحسین ماه های اخیر استاندار کهگیلویه و بویراحمد در سرکشی سرزده از برخی ادارات کل استان،  خبرنگار صبح زاگرس، به میان مردم رفته است، و میزان رضایتمندی مردم شهر یاسوج را در خصوص وضعیت جوابگویی مورد بررسی قرار داده است که در زیر این نظرات را بدون هیچ واسطه ای می خوانید و استاندار محترم استان نیز می تواند بازخورد مناسبی از وضعیت ادارات استانی را مشاهده کند:

 

 
 

 یکی ازشهروندان گفت: مسئولین فکر نکنند، که تنها از دیوار خانه بالا رفتن یا برداشت مستقیم پول از جیب کسی، دزدی محسوب می شود. در واقع یک وقتی هم این گونه نیست، اگردر حقیقت به این نگاه کنیم، که آن کسی که موظف است کاری که برعهده اش را انجام دهد و پول می گیرد، درقبال آن، اگر این وظیفه را به خوبی انجام ندهد، به توعی دزدی کرده است، حال اینکه برخی وقت کاری خود را به امورات شخصی می پردازند.

 

وی ادامه داد: ما ازمسئولین انتظار داریم؛ کاری که به آن ها سپرده شده است، را به درستی انجام دهند؛ گاهی اوقات که به اداره ای برای انجام کاری مراجعه می کنیم، مشاهده می کنیم، که کارمند یک اداره یا در محل کار خود حضور ندارد؛ یا بعضا هنگامی که وجود دارند، باگوشی همراه خود درحال صحبت کردن هستند، یا اینکه با تلفن همراه تبادلات اینترنتی انجام می دهند. این رفتارها سبب هدر رفت وقت ما می شود، و همچنین باعث می شود؛ ما به بسیاری از کارهای دیگر خود نرسیم.

 

 

 

شهروندی دیگر نیز بانارضایتی کامل از برخی ادارات شهریاسوج، گفت: وقتیکه بنده ساعت 7/5 صبح به برخی ادارات برای انجام امورات خود مراجعه می کنم، اما متاسفانه شاهد هستم که تا ساعت هشت ونیم و حتی گاها تا ساعت 9/5 کارمند اداره مربوطه در میز خدمت خود حضور ندارند.

 

این شهروند منتقد ادامه داد: برخی از این ادارات نیز تا ساعت 9 در اتاق مشغول صبحانه خوردن هستند و تنها برای دقایقی به میز خدمت خود بر می گردند، سپس تلفن همراه خود را در می آورند، و به آن صورت نیز جواب گوی کسی نیستند.

 

 وی تاکید کرد: در برخی از این ادارات نوبت دهی اصلا رعایت نمی شود، و هرکس که آشنایی داشته باشد، کار وی زودتر از بقیه انجام می شود. میانگین  وقتی که کارکنان  برخی ادارات برای مردم صرف می کنند، شاید 1 ساعت باشد، و بقیه وقت را نیز در موبایل و فضای مجازی و به صبحانه خوردن و کارهای شخصی خودشان می پردازند. در شهرستانهای دیگر نیز وقتی ما ساعت 7 صبح برای انجام کاری می رویم به زودی آن را انجام می دهند، اما در شهر یاسوج این گونه نیست. در این وضعیت اقتصادی بغرنج از مسئولین انتظار می رود، وقت خود را صرف مردم کنند؛ تا کارهای شان زودتر انجام شود.

 

در ادامه یکی از بانوان  یاسوجی ملتمسانه به ما گفت: سه سال است برای یک پرونده من را به این طرف و آن طرف پاس می دهند، اما من واقعا بخاطر ترس از آبروی آن فرد نامش را نمی آورم، وگرنه براحتی میگفتم کدام اداره و کدام مسئول این کارها را انجام می دهند.

 

 

یکی از کسبه های شهر یاسوج به ما گفت: بعنوان جوانان این استان انتظار داریم؛ که مسئولین وقتی به آن ها در اداره ها مراجعه می کنیم، کارمان را به درستی انجام دهند، و این حداقل کاری است، که کارمندان ادارات می توانند، برای مردم انجام دهند، ما وقتی به ادارات وارد می شویم، باید به دنبال کارمندهای آن اداره بگردیم، ببینیم به کجا رفته اند، که این واقعا جای تأسف دارد.

 

 

یکی از شهروندان یاسوجی که ادعا داشت بصورت مستقیم با چنین کارمندانی رو به رو شده است، بیان کرد: من برای مراجعه به ادارات باید آشنا و بقولا پارتی داشته باشیم تا کارمان را انجام دهند.

 

وی اظهار کرد: اگرمسئولین "اداره بوق" ما را نشناسند باید مأیوسانه از آن اداره بیرون بیاییم، و کارمان برزمین بماند، متأسفانه ادارات استان ما بیشتر به اقوام گرایی و پارتی بازی مشغولند.

 

 وی ادامه داد: دراداره ای از ادارات شهر یاسوج که وارد شدم، بخاطر اینکه در آن جا آشنایی نداشتم؛ مرا با خفت وذلت بیرون انداختند در حالی که هیچ مسئولی نبود پیگیر این قضایا در ادارات شود، روز به روز این امر درسایر ادارات دارد مرسوم می شود.

 

وی در پایان گفت: بنده هیچ انتظاری از مسئولین ندارم زیرا می دانم؛ مسئولین آن قدر سرگرم کار خودشان هستند، که صدای مرا نمی شنوند، و هیچ اقدامی در راستای مشکلات ما نمی کنند، پس من نیز هیچ انتظاری از مسئولین ندارم!

 

بانوی یاسوجی دیگری نیز اظهار کرد: که ما در برخی ازاوقات که وقتی به ادارات مراجعه می کنیم کارمندان اداره هستند، اما آن کار را به چند روز دیگر موکول می کنند، شاید من که در شهر زندگی  می کنم، بتوانم این کار را انجام دهم، اما بسیاری از افراد از روستاها می آیند، تا کار خود را انجام دهند، و هنگامی که بااین منظره روبه رو می شوند، واقعا برای شان سخت است. از یک سو هزینه های مادی که در این شرایط سخت اقتصادی پرداخت می کنند، تا به شهر بیایند، و از طرفی دیگر نیز وقتی که باید صرف کارهای دیگر کنند، بیهوده در این اداره و آن اداره هدر می رود.

 

وی افزود: کارمندان ادارات باید در منزل خود صبحانه بخورند، بعد به اداره بروند، نه اینکه بخاطر یک صبحانه 3 ساعت تا 4 ساعت از وقت ارباب رجوع را تلف کنند، متاسفانه برخی از کارمندان درخانه یا در جای دیگری اگر مشکلی برایشان پیش بیاید آن را در اداره جات برسر ارباب رجوع خالی می کنند، و این جای تأسف دارد.

 

این بانوی جوان ادامه داد: همه این ها حق الناس است، برخی از مسئولین باید بروند؛ کتاب های اخلاق را مطالعه کنند، تا بدانند و متوجه شوند، که آداب معاشرت چگونه است، همه این مسئولین و کارمندهای که در اداره جات کار می کنند، همه و همه ، درقبال کار مردم مسئول هستند.

 

وی در پایان گفت: برایم جالب بود در هنگام ورود به یک اداره جمعی از کارکنان و مدیر اداره را دیدم که مدیر با تامل داشت با دستمال روی میزها را تمیز می کرد، سئوال که گرفتم، برخی گفتند که ترس مدیران و کارمندان از بازدیدهای سرزده استاندار باعث چنین رویکردی شده است که شخص مدیر اداره دست به دستمال شده است!

 

نظر صبح زاگرس:

تمامی نظرات بیان شده در بالا صرفا صحبت های مردمی بوده است و در قبال آنها قضاوت تنها با مخاطبان است، اما آنچه مسلم است این است که کارمندان با وجدان کاری بالا نیز در سطح استان کم نیستند و مردم در حداقل انتظار از کارمندان پاسخگویی در فرصت مناسب را می خواهند.

 

بنابراین می طلبد مسئولین امر با برنامه ریزی مناسب نسبت به این قبیل قضایا برنامه ریزی کنند و همانند اقدام قابل تحسین استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بازدید سرزده از ادارات به این مهم جامع عمل بپوشانند.

 

حتی در پیشنهاداتی می توان از کارمندان موفق در این زمینه تجلیل بعمل آورد و شخص استاندار خود در بازدیدهای سرزده ولو با یک شاخه گل و لوح تقدیر از آنان تجلیل کند تا برای بقیه الگو شوند و در مراحل بعدی افرادی که چنین ذهنیت نامناسبی رابرای ادارات  برای مردم ایجاد می کنند را به شیوه مناسب ورد بازخواست قرار گیرند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.