گروه: اخبار استان خبر: 113434 / تاریخ انتشار : 1397/10/19 ساعت : 18:02
گزارش؛

کهگیلویه و بویراحمد همچنان در فقر و محرومیت می سوزد و می سازد/ضرورت اجرای طرح های محرومیت زدایی در روستاها+تصاویر

نرخ فقر برای مناطق شهری استان 2.8 و برای مناطق روستایی آن 2.1 تعیین شده است، تعداد افراد فقیر در مناطق شهری استان 10 هزار و شصت و هشت نفر و در منطق روستایی 4 هزار و 410 نفر گزارش شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به قرار گرفتن در جنوب غرب کشور و همچنین موقعیت خغرافیای که در رشته کوه های زاگرس دارد اکثر روستاهایی که در این استان وجود دارد دارای مسیرهای صعب العبوری برای کوچ هستند و هنوز با گذشت چند دهه از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و تلاش برای رفع محرومیت که یکی از اهداف این  نظام بوده است برخی از مسئولین این هدف بسیار مهم را به خوبی درک نکرده اند و تاکنون روستاهایی که در حومه کهگیلویه و بویراحمد، همچنین در مرزهای مشترک با دیگر استان های اطراف وجود دارد هنوز از کمترین امکانات برخوردار هستند به گونه ای که برای گرم کردن خود در این فصل از سال باید حفظ جان خود را به قیمت قطع کردن شش های این استان(درختان بلوط،بنه، کیکم و...) بپردازند.

 

 

روستاهای کهگیلویه و بویراحمد در برخی شاخص ها در زمره استان های دارای فقر مطلق قرار دارد،  کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان هایی است که روستاهای آن در فقر مطلق به سر می برد.

 

شاهد این ادعا تصاویری از زیلایی است که در زیر می بینید و این گوشه ای از محرومیت و فقر در این استان بوده.

 

 
 
روستاهای کهگیلویه و بویراحمد در برخی شاخص ها در فقر مطلق به سر می برد، یکی از شاخص هایی که روستاهای استان را در شمار استان های فقیر قرار می دهد، " نرخ خط فقر بر اساس خط فقر خوراکی" است، موضوعی که امروه بسیاری از شهرنشین ها نیز این موضوع را درک می کنند چراکه باتوجه به وضعیت اقتصادی امروز و معیشتی مردم کمتر کسی است که از این موضوع غافل باشد.
 
 
همچنین بیشتر فقرا در مناطق روستایی استان زندگی می کنند، این درحالی است که کهگیلویه و بویراحمد از لحاظ شاخص سطح قیمت در کنار دیگر استان های توسعه یافته بالاترین سطح قیمت در اجناس و مواد خوراکی را دارد.
 
 
 
 
بیش از 2 هزار خانوار فقیر در مناطق شهری نشین و بیش از یک هزار خانوار در مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد زندگی می کنند.
 
بر این اساس نرخ فقر در استان بیش از 2درصد است، فقر مطلق؛ ناتوانی در کسب حداقل استاندارد زندگی و عدم دسترسی به حداقل های معیشت جامعه از دیگر مؤلفه هایی است که کهگیلویه و بویراحمد را در زمره استان های فقیر قرار می دهد.
 
 
 
 
اکنون نباید صورت مسئله را از یاد ببریم و بهتر است از اصل موضوع غافل نشویم؛
 

سالن‌های ورزشی، جدول‌های آب کشاورزی و وضعیت نامناسب معابر برخی روستاها از جمله مشکلاتی است که باید به آنها اشاره کرد.

 

روستاهای بخش های مختلف استان از کم ترین امکانات رفاهی مانند؛ گاز، آب آشامیدنی، برق، جدول و آسفالت برخوردارند و حتی وضعیت بهداشتی آنان به گونه این است که دل هر بیننده ای را به رنج می آورد و گوش هر شنونده ای را می آزارد.

 

 
 
کهگیلویه و بویراحمد بیش از 720 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 40 درصد از این جمعیت در روستا زندگی می کنند.
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.