گروه: اخبار استان خبر: 113324 / تاریخ انتشار : 1397/9/17 ساعت : 14:03
گفتگو با دانشجوی فرهیخته بهمئی به مناسبت 16 آذر:

پویایی و نشاط جامعه در گرو مطالبه گری دانشجو است/راه حل استقلال فکری کشور، اسلامی شدن علوم انسانی است

دانشجوی دکترای حقوق و جوان فرهیخته بهمئی معتقد است که تحول در دانشگاه و به تبع آن تحول در مملکت ما، به اسلامی کردن دانشگاه ها وابسته است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ دانشجوی دکترای رشته فقه و حقوق اسلامی دانشگاه ارومیه و جوان فرهیخته بهمئی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار آوای ماغر به تبیین وضعیت دانشگاه ها و نقش دانشجویان در توسعه همه جانبه کشور پرداخت.

 

سید سلمان مرتضوی با تبریک روز دانشجو به همه دانشجویان عرصه علم و دانش کشور، به شاخصه های لازم در یک دانشجو برای حضور موثر و فعال در جامعه اشاره کرد.

 

وی افزود: دانشجو هم می‌تواند در جامعه فعال باشد هم منفعل ؛برای اینکه یک دانشجو بتواند عضو مؤثر و فعال جامعه باشد، باید سه مشخصه تحصیل،تهذیب و ورزش را که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، در دستور کار خود قرار دهد.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: فعال بودن دانشجو یعنی اثر گذاشتن، مصلح بودن، پیشرو بودن و مجتهد بودن ،اما منفعل بودن یعنی اثر پذیرفتن، تابع بودن، مقلد بودن و از این دست صفت ها و دانشجو برای اینکه فعال باشد باید اول خوب تهذیب کند، دوم خوب درس بخواند و در وهله  سوم خوب ورزش کند.

 

مرتضوی در باره نقش دانشجویان  در رشد کشور به خصوص در  افزایش شتاب علمی ، سیاسی و  فرهنگی، گفت:دانشجو یکی از عنصرهای اساسی هر مملکت در حرکت‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دیگر عرصه های اجتماعی است. در مملکت ما نگاه کنید، چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب، در هر حرکتی دانشجو یکی از ارکان حرکت بود و هر وقت آگاه و فعال‌تر بود، آن حرکت مؤثرتر بود.

 

وی با اشاره به رسالت دانشجویان در تحقق اسلامی شدن دانشگاه ها،افزود:دانشگاه دو رکن دارد ،یکی استاد و دیگری دانشجو؛ اگر دانشگاه بخواهد اسلامی شود، باید استاد و دانشجو اولا معتقد به اسلامی کردن دانشگاه‌ باشند  و ثانیا برا عملی کردن این اعتقاد حرکت کنند.

 

دانشجوی دکترای رشته فقه و حقوق اسلامی خاطرنشان کرد: مسأله اسلامی کردن دانشگاه‌ها و دروس، تولید علم و بومی کردن علوم به خصوص علوم انسانی نیاز به زمان دارد و می توان گفت مسأله ای تدریجی، زمانبر و حتی فرسایشی است.

 

مرتضوی ادامه داد: علاوه بر دانشجو و استاد، این کار همت مسئولان  را دربازه زمانی بلند مدت می طلبد.

 

وی گفت: مسؤلان باید امکانات علمی و رفاهی و معیشتی استاد و دانشجو رو فراهم کنند. اما رسالت دانشجو و استاد خیلی از این مهمتره، کار مسؤلان جنبه تدارکاتی و حاشیه‌ای دارد اما کار علمی و اصلی و متن قضیه بر عهده دانشجو و استاد است.

 

مرتضوی تصریح کرد: با توجه به اینکه دانشجو جوان است و روحیه تحول‌خواهی و انقلابی بیشتری دارد،می تواند نقش موثرتری ایفا کند.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر رسالت دانشجو در این زمینه،گفت: اینکه در کنار مطالعه دروس رشته خود، دروس اسلامی را هم مطالعه کنند ؛مثلا اگه دانشجویی حقوق می‌خواند در کنار آن فقه هم مطالعه کند یا اگر اقتصاد می‌خواند فقه هم مطالعه کند.

 

مرتضوی در ادامه گفت: با توجه به اینکه صورت مسئله ما اسلامی کردن دانشگاه هاست، تولید علم یعنی اینکه ما مسائل علوم انسانی را به اسلام عرضه کنیم و ببینیم چقدر با اسلام تطابق دارند.مقداری که تطابق دارند بگیریم و میزانی که تقابل دارند حذف کنیم و در قبال مباحث حذف شده، جایگزین اسلامی ارائه دهیم.

 

این دانشجوی دکترا فقه و حقوق اسلامی با تاکید بر اینکه اسلامی کردن علوم و دانشگاه‌ها کاری یه شبه و یه ماهه نیست، گفت: در این راستا کارهایی شد اما علیرغم تأکیدات رهبر انقلاب هنوزکاری جدی در این زمینه صورت نگرفت.

 

مرتضوی افزود: اگر نخواهیم بگوییم در این زمینه زیر صفریم بالای صفر هم نیستیم، هنوز خیلی از اساتید ما نمیدانند و در برخی موارد نمی‌خواهند بفهمند که تولید علم یعنی چه و حتی اعتقاد ندارند.

 

وی با بیان اینکه جنبش‌ها، انجمن و تشکل‌های دانشجویی بعد از انقلاب به نوعی زنده شد، خاطرنشان کرد: علت این پویایی تزریق روحیه مطالبه‌گری به دانشگاهاست که بعد از انقلاب شکل گرفت.

 

این استاد دانشگاه گفت: هر زمانی که این روحیه پرسشگری و مطالبه‌گری را بیشتر در دانشجو تقویت کنیم، دانشگاه های ما موثرتر و پویاتر خواهند شد.

 

مرتضوی در پاسخ به نقش دانشجویان در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری ،گفت:اقتصاد مقاومتی وجه و تعبیری از اقتصاد اسلامی است که این مسأله دوباره به اسلامی کردن علوم انسانی برمی‌گردد.اصلا تئوریزه کردن اقتصاد مقاومتی یا همان اقتصاد اسلامی کار دانشگاه‌هاست.

 

وی افزود: تبیین اقتصاد اسلامی و تمییز وجوه افتراقش با اقتصاد سرمایه‌داری و سوسیالیستی و در نهایت ارائه راه‌کارهای عملی تحقق اقتصاد مقاومتی کار علمی تسن که باید از دل دانشگاه‌ها و حوزه‌ها بیرون بزند.


این دانشجوی فرهیخته بهمئی در پاسخ به میزان نقش مواضع دانشجویان در موارد مختلف سیاسی،فرهنگی و اجتماعی،گفت:در جوامع اسلامی همانطور که در نهج البلاغه و کتب حدیثی ما آمده، مردم دو گروه هسند؛ خواص و عوام. همیشه خواص در هر حرکت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، انتخابات و نظیر آنها به عوام خط‌ و جهت می‌دهند. دانشجویان هم چون غالبا از مسائل مطلع هستند، می توانند جزو خواص جامعه باشند که اگر این خواص صالح باشند جامعه را به سمت صلاح و اگه خدای نکرده طالح باشن جامعه رو به سمت پرتگاه سوق می دهند.

 

مرتضوی در پاسخ به تاثیر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در قطع وابستگی به بیگانگان،گفت:بدترین نوع وابستگی،وابستگی فکری و فرهنگی است ؛ما علیرغم اینکه 40 سال انقلاب کردیم اما در واقع هنوز در دانشگاه ها وابستگی فکری داریم .

 

وی افزود: راه حل هم به فرمایش مقام معظم رهبری، اسلامی کردن علوم انسانی است ؛اصلا همه مشکلات ما به همین ربط دارد، مشکلات اقتصادی ،اجتماعی، فرهنگی و ... این است که تفکر و مبانی علمی من مسلمان را آموزه های علوم انسانی غربی تشکیل می دهد.

 

مرتضوی خاطرنشان کرد: اگر این یک مشکل در دانشگاه های ما حل شود بقیه مسائل کشور قابل حل است. اما مشکل اینجاست که برای حل این مشکل بنیادین در دانشگاه ها نمی تواند زمان تعیین کرد،چرا که این مسئله علمی است و نیاز به زمان دارد.


وی گفت:آفت بزرگی که این مشکل دارد،سیاسی شدن مسأله اسلامی کردن علوم است ؛باید کلیه احزاب و جناح‌های ما این مسأله را جزو منافع ملی ما بدانند و برای اسلامی کردن دانشگاه ها فراجناحی عمل شود.

 

این دانشجوی فرهیخته بهمئی ادامه داد: درست است برخی روشنفکران میگویند اقتصاد بومی و غیر بومی ندارد، اسلامی و غیر اسلامی ندارد اما احزاب نباید به صرف اظهار نظر این دسته،دست از این کار بزرگ بکشند.

 

مرتضوی در پایان سخنان خود گفت: بهتر است مسئولان نظام طرح مسأله اسلامی کردن علوم انسانی را به یک گفتمان در دانشگاه‌ها تبدیل کنند که آیا اقتصاد اسلامی و غیر اسلامی دارد یا نه؟ و همینطور حقوق، سیاست و غیره. بعد از آن مسأله راه خودش را پیدا میکند، آنهایی که معتقدند اقتصاد، حقوق، سیاست و روان‌شناسی اسلامی داریم، در این راستا کار می‌کنند.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.