گروه: اخبار استان خبر: 113296 / تاریخ انتشار : 1397/9/17 ساعت : 08:57
در گفت وگو با عضو تیم ملی فوتسال کم بینایان کشور صورت گرفت:

8هزاربیمارRPچشم انتظار حمایت سازمان بهزیستی/به حقوق معلولان چندان توجه نمی شود

امروزه بیماری های در دنیا وجود دارد که شاید هنوز هم که هنوز است بیشتر ما حتی نام آنها را شاید نشنیده باشیم ولی به آن مبتلا باشیم چرا که عدم تست سالانه سلامت بر تشدید این بیماری ها می افزاید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازخبرلنده، انسان همیشه طالب سلامتی است و اگر جایی از بدن نیز در معرض خطر و یا آسیبی قرار گیرد فوراً به پزشک مراجعه می کند ولی متاسفانه برخی از انسان ها قدر این نعمت گرانبها را نمی دانند تا بیماری کوچک آنان بزرگ و گاهاً نیز صعب العلاج تشخص داده شود.

بیماری آرپی یکی از بیماری است که در حوزه چشم قرار گرفته است که شبکیه چشم را تحت الشعاع قرارداده و مشکلات اساسی برای آنان ایجاد کرده است، چشم انسان برای آنکه بتواند اشیاء و محیط را ببینید یک سری سلول‌های بنیادی درارد که به آن سلول‌های مخروطی استوانه‌ای می‌گویند. این سلول‌ها نور را دریافت می‌کنند و درک نور را به انسان می‌دهند. در بیماری آرپی (عصای سفید) این سلول‌ها از بین می‌روند.

آرپی نامی است که به گروهی از بیماری‌های چشمی ارثی اطلاق می‌شود. این گروه از بیماری‌ها شبکیه را مبتلا می‌سازند. در بیماری آرپی کاهش دید، تدریجی اما پیشرونده است. معمولا افراد مبتلا به آرپی دید خود را به طور کامل از دست نمی‌دهند و در بیشتر موارد مقداری از دید مفید تا کهنسالی حفظ می‌شود.

یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد آرپی این بوده که سلول‌ها زودتر از موعد طبیعی می‌میرند و به دلیل آنکه سلول‌ها میمیرند، بینایی شخص کاهش می‌یابد. شایع‌ترین علامت اولیه در آرپی، کاهش دید در تاریکی و مکان‌های کم نور است. علامت دیگر آرپی،‌کاهش میدان بینایی است بدین معنی که دید فرد از طرفین و یا از بالا و پائین کاهش می‌یابد.

در همین رابطه ساسان شریفی عضو تیم ملی فوتسال کم بینایان کشوردر گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: متاسفانه این بیماری تحت پوشش سازمان بهزیستی نبوده و بیمارانی که دارای این مشکل هستند همچنان سرگردان و حیران هستند.

وی افزود: بیش از هشت هزار نفر در کشور بیمار شناخته شده آرپی وجود دارد که همه از این معضل رنج می برند و حتی با خطر نابینایی کامل نیز مواجه هستند.

عضو تیم ملی فوتسال کم بینایان کشور تصریح کرد: امروزه این بیماری  به عنوان بیماری های خاص در سطح جامعه شناخته می شود که علیرغم همه محدودیت‌ها نیازمند توجه ویژه مسئولان سازمان بهزیستی است.

وی تاکیدکرد: متاسفانه ژنتیکی بودن این بیماری و موروثی بودن آن باعث شده است بیشتر خانواده‌ها با این بیماری دست و پنجه نرم کند و همین مسئله نیز باعث نگرانی خانواده‌ها به دلیل خطر نابینایی را دو چندان کرده است.

شریفی در ادامه نیز به ضعف در زیرساخت های شهری نیز اشاره کرد وگفت: متاسفانه مسئولان چندان به فکر مناسب سازی زیرساخت‌های شهری برای معلولان نیستند به خصوص در محیط مدارس، بانک ها، دانشگاه ها، خیابان ها و معابر شهری که  متأسفانه چندان به حقوق معلولان توجه نمی شود و همین مسئله باعث شده است تا معلولان علاوه بر درد و رنج بیماری از بی‌تدبیری مسئولان نیز گلایه مند شوند.

وی تاکیدکرد: اگر گذری کوتاه به مدیریت ها در جامعه بی اندازیم به خوبی خواهیم دید که تخصص‌گرایی بالاتر از شایسته‌سالاری است چراکه تخصص‌گرایی مهمترین عامل موفقیت در پیشبرد اهداف عالی جامعه است.

این عضو تیم ملی فوتسال کم بینایان کشور گفت: آگاهی خانواده ها نسبت به بیماری فرزندانشان یکی از مهم‌ترین چالش‌های فرارو در جامعه کنونی است این فرایند می‌تواند علاوه بر تشدید بیماری ها باعث ایجاد نابسامانی روحی و روانی در خانواده ها شود لذا خانواده ها باید با دقت و حساسیت بیشتری نسبت به بیماری فرزندانشان توجه کنند.

وی تاکیدکرد: برای داشتن آگاهی می‌بایست خانواده ها در ابتدا مطالعه داشته باشند، پس از مطالعه می بایست مشاوره، کنکاش و جستجوگر و سایر آیتم ها برای شناخت یک بیماری را داشته باشند تا بتوانند در خصوص درمان آن بهترین راه حل را انتخاب کنند.

شریفی اظهارکرد: نوع نگاه به معلولان یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی اجتماعی است که انتظار می رود همه اعضای خانواده و هم سایر اقشار مختلف جامعه نسبت به تغییر نوع نگاه به جامعه معلولین همت کنند.

این ورزشکار معلول لنده ای اظهارکرد: اگرچه معلولان دارای نقص عضو می باشند ولی دارای هوش و استعداد سرشاری در زمینه های مختلف می باشند لذا معلولیت محدودیت نیست و گاهی می‌توان به انسان های موفق ولی معلول در جامعه نگاه آرمانی کرد که با الگوی بی بدیل برای جامعه تبدیل شود.

وی خاطر نشان کرد: بنده به عنوان نماینده معلولان در شهرستان لنده از تلاشهای بی نظیر اداره بهزیستی شهرستان لنده و مرکز توانبخشی بچه های آسمان که توانستند محیطی همراه با آرامش، امنیت،آزادی و آزادگی کامل را برای معلولان فراهم کنند تا در این محیطی دوستانه شاد و آزاد بتوانند به بهترین شکل ممکن با همدیگر در یک فضای کاملا صمیمی ارتباط برقرار کنند قدردانی می کنم.

شریفی اظهارکرد: انتظار داریم مسئولان به خصوص فرماندار و همه مسئولانی که در این شهر ردای خدمت به تن کردند تا خادم خوبی برای مردم باشند در راه تعالی اهداف و آرمانهای جامعه معلولین نیز برای تحقق مطالبات جامعه معلولان  نیز تلاش کنند.

در پایان لازم می دانیم بگوییم که دانش هر ایرانی دارایی او نیست بلکه بدهی او نسبت به جامعه است و لازم می دانیم به همه معلولان بگویم که خودتان را باور کنید.

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.