گروه: اخبار استان خبر: 113229 / تاریخ انتشار : 1397/9/14 ساعت : 16:42

اظهارات جالب یک اقتصاددان معروف در یاسوج/افزایش نرخ ارز از انتظارات خود مردم بوده است

فیض الله جوزاریان بیان کرد: یکی ازمهمترین عوامل تاثیرگذار بر نرخ ارز بحث انتظارات است، همه ما اقتصادی رفتارمی کنیم، و خود به استقبال افزایش نرخ ارز رفتیم، با این فرض به استقبال افزایش نرخ دلار رفتیم که بقیه اطلاع ندارند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ فیض الله جوزاریان در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که امروز دراتاق بازرگانی اتفاق می افتد نقش بین دانشگاه و صنعت است، که دراستان ما این نقش بسیارکم رنگ است .


این اقتصاددان در خصوص وضعیت اقتصادی جامعه گفت: لازم نیست همه ما اقتصاد خوانده باشیم، زیرا ما درجامعه ناخودآگاه به صورت اقتصادی رفتار می کنیم.


فیض الله جوزاریان اظهارکرد: ارز به هرنوع پول خارجی اطلاق می شود، که انواع آن در کشورهای مختلف متفاوت است، هرکشوری برای تعادل در بازار خود نیازمند ارز دیگر کشورها است.

 


 وی تاکیدکرد: نمی توانیم پول را به صورت مبادله ای از کشورهای دیگر بگیریم، فقط می توانیم با واردات و صادرات این ارز را تهیه کرد، وی گفت: دلار روزی 140تومان بود که نرخ ارز ثابت بود، که پس از آن شناور نسبی شد و اکنون شناور کامل است.

 

این اقتصاد دان برجسته گفت: مهمترین عوامل بر افزایش نرخ ارزعبارتند از؛ وسعت کشور، و عدم فقیر در یک کشور، و تولیدات اقتصادی.

 


جوزاریان گفت:اما مهم ترین نکته مقبولیت ارز یک کشور است،که دیگر جوامع چگونه با آن برخورد می کنند، اگر ارز آمریکا ارزش دارد بخاطر این است که مردم به آن ارزش داده اند.

وی در رابطه باتوسعه روستایی افزود: یک چهارم جمعیت کشور روستایی است، که در استان ما این درصد بالاتراست، درنوسانات ارزی اقشار کم درآمد وضعیف آسیب بیشتری می بینندکه بخش خصوصی باید فعالیت کند و سرمایه گذاری های خود را به میان روستائیان و اقشار کم درآمدجامعه بیاورد، بخش خصوصی آنچه را می بیند جیب خودش است.

فیض الله جوزاریان گفت: دربخش صنعت زنجیره های پوششی تولیدکالا و خدمات از این نوسانات ارزی تاثیر پذیرهستند، هیچ بنگاه اقتصادی حاضر نیست بدون توجه به پول و ثروت اندوزی اقدام به کاری کند، برای توسعه یافتگی بایدبه سمت توسعه شهری حرکت کنیم.


این اقتصاد دان در ادامه گفت: یکی ازمهمترین عوامل تاثیرگذار بر نرخ ارز بحث انتظارات است، همه ما اقتصادی رفتارمی کنیم، و خود به استقبال افزایش نرخ ارز رفتیم.

 


وی تاکیدکرد: با این فرض به استقبال افزایش نرخ دلار رفتیم که بقیه اطلاع ندارند، و بقیه هم باهمین فکر جلو رفتند، و فروشنده ها هم نیز باتوجه به این واکنش ها قیمت هارا بالا بردند.


وی با اشاره به اهدای جایزه نوبل اقتصاد به ولتر گفت: بیشترمردم به صورت جمعی و گله ای رفتارمی کنند هر چند این یک بی احترامی بود، اما جایزه نوبل به اوتعلق گرفت.


 متخصص حوزه مسائل اقتصادی بیان کرد: رفتارگروهی که پایه و اساس درستی ندارد، سبب بسیاری از مسائل می شود، که یک اثر روحی و روانی ایجاد می کند، مسئولین نتوانستند بازار را کنترل کنند، و این سبب شد که همه چیز گران شود.


چرا نرخ ارز پایین آمده است؟


وی خاطر نشان کرد: ما بدون اینکه خود بدانیم درحال بازی کردن هستیم، مردم خود انتظار داشتند، که قیمت دلار در13آبان افزایش پیداکند اما بانک مرکزی باسیاست گذاری های خود ازاین افزایش جلوگیری کرد.

 

جوزاریان گفت: اگردولت رسیدگی کند، و مسئولین اعتمادمردم را به وسیله سرمایه گذاری بالا ببرند، وضعیت بازار متعادل می شود، قیمت متعادل دلار باید بین 6تا7تومان باشد.

 جوزاریان اظهار کرد: یکی از مسائل ساده برای دولت و تامین بودجه مورد نظر خود قیمت ارز است، 48کشور دنیا واحد پولی خود را تغییر دادند که در بعضی مواقع بسیار موفق بوده است به طوری که میانگین کاری در ژاپن 13ساعت کاری است و هدف آن ها پیشرفت کشورشان است، درحالی که در کشور ایران وقت کاری دربعضی ادارات 48دقیقه است.


وی گفت: باید شفاف سازی شود، مزایای بالارفتن قیمت هابهره وری استفاده ازامکانات به اجبار بهبودیافته است.


این اقتصاد دان تاکیدکرد: این معضلات چگونه باید حل شود؟اثر مقیاس به ما اجازه نمی دهد، سرمایه گذاری کنیم، به دلیل هزینه حمل و شهر کوچک و بازار کم سرمایه گذار از ادامه راه مایوس می شود.


انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.