گروه: اخبار استان خبر: 113212 / تاریخ انتشار : 1397/9/14 ساعت : 08:27
رئیس اداره منابع آب شهرستان بهمئی خبر داد:

منع صدور مجوز آب در حوزه کشاورزی و باغبانی در شهرستان بهمئی/صدور مجوز تنها در حوزه شرب و صنعت امکان پذیر است

در حال حاضر تنها جهت کاربری های صنعتی مانند طرح های گلخانه ای و همچنین شرب و خدمات امکان صدور مجوز تامین آب از شرکت آب منطقه ای وجود دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر؛ پنجمین نشست شورای حفاظت از منابع آب بهمئی در سالن جلسات فرمانداری  شهرستان برگزار شد.

در این نشست رئیس اداره منابع آب شهرستان با بررسی مصوبات نشست قبل، گزارشی از وضعیت میزان بارندگی و سیلاب های شهرستان ارائه داد.

 

محسن افروزی با اشاره به اینکه سالیانه از طرف وزارت نیرو بر اساس منابع آب قابل بازیابی و تجدید شونده هر دشت برای کاربری مختلف از منابع آب زیرزمینی تخصیص داده و امکان صدور مجوز تامین آب برای آن کاربری بوجود می آید.

 

وی افزود:متاسفانه در دهه های اخیر به علت عدم رعایت دقیق نظام نامه تخصیص آب به دلایلی همچون سیاسی و تنش های اجتماعی از یک طرف و حفر چاه های غیر مجاز از طرف دیگر منجر به استفاده از منابع آب غیرتجدیدشونده در بخش های مختلف اقتصادی کشور به خصوص فعالیت های کشاورزی شده است.

 

افروزی ادامه داد: همین امر وضعیت بغرنج و قهقرایی آبخوان های کشور را در پی داشته و نتیجه آن افت سطح ایستایی منابع آب زیر زمینی دشت های کشور است.

 

رئیس اداره منابع آب شهرستان خاطرنشان کرد:خوشبختانه پس از این تجربه های تلخ، راهبرد توسعه ای بلندمدت آب کشور به سمت احیا و تعادل بخشی منابع آب با رویکرد بالا بردن بهره وری، ارزش اقتصادی آب و عدم تقابل با چرخ توسعه اقتصادی کشور است.

 

وی گفت: مطابق اعلام وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع ایران، هیچ گونه تخصیص از منابع آب زیرزمینی در سطح حوضه های آبریز شهرستان برای کاربری کشاورزی نداریم و در حال حاضر تنها جهت کاربری های صنعتی مانند طرح های گلخانه ای و همچنین شرب و خدمات امکان صدور مجوز تامین آب از شرکت آب منطقه ای وجود دارد.

 

افروزی در پایان از مدیریت جهاد کشاورزی خواست برای عدم اتلاف وقت و هزینه مردم از معرفی متقاضیان کشاورزی و باغبانی برای اخذ مجوز برداشت آب زیرزمینی ممانعت شود و صرفا طرح های صنعتی - کشاورزی اشتغال زا، کم آب بر و زود بازده با بهره وری بالا مثل طرح های گلخانه ای، پرورش دام و ... جهت اخذ مجوز برداشت آب به شرکت آب منطقه ای معرفی شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.