گروه: اخبار استان خبر: 113162 / تاریخ انتشار : 1397/9/13 ساعت : 23:44
در مصاحبه با یکی از معلولان سوقی مطرح شد؛

معلولان توانا هستند اگر باورشان کنیم/هنرمندی معلولان نشان از استعداد نهفته آنان است+تصاویر

امروز نگرش جهان در رابطه با معلولیت تغییر کرده است، تا قبل از این معلولیت را یک پدیده فردی می دیدند و جامعه نقشی در تعیین پیامدهای آن نداشت، امروز نگرش ها تغییر کرده است، باور جدیدی ایجاد شده که معلولیت را یک پدیده اجتماعی می داند و جامعه را در مقابل آن مسئول می بینید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازکهگیلویه؛ به هیچ عنوان نمی توان ارزش های وجودی یک انسان را در قالب فیزیکی تعریف کرد. روز جهانی معلولین فرصت مهمی است برای یادآوری بخشی از حقایق به جامعه. اگر جامعه نخواهد موانع حضور معلولین را رفع کند، خود را از پتانسیل عظیم آن ها محروم کرده است.

امروز نگرش جهان در رابطه با معلولیت تغییر کرده است، تا قبل از این معلولیت را یک پدیده فردی می دیدند و جامعه نقشی در تعیین پیامدهای آن نداشت، امروز نگرش ها تغییر کرده است، باور جدیدی ایجاد شده که معلولیت را یک پدیده اجتماعی می داند و جامعه را در مقابل آن مسئول می بینید.

به بهانه روز جهانی معلولین به سراغ یکی از معلولین شهرستان کهگیلویه رفتیم و مصاحبه ای را با او ترتیب دادیم.

 

صبح زاگرس : لطفاً خود را به صورت مختصر معرفی نمایید؛

سیده صدیقه مسعودی متولد سال ۱۳۴۲ ساکن شهر سوق. با وجود این که در روستا زندگی می کردم اما برای کسب علم و دانش به شهر سوق می آمدم و در همان جا بعد از طی کلاسهای نهضت توانستم مدرک سیکل خود را دریافت کنم.

 

صبح زاگرس: چه زمانی دچارعارضه معلولیت شدید؟

در سن 9سالگی بر اثر بیماری فلج اطفال و به دلیل کمبود امکانات پزشکی و عدم مراجعه به موقع به پزشک دچار معلولیت از ناحیه پا شدم و در سن ۲۱ سالگی به پزشک مراجعه کردم و تحت عمل های جراحی مختلف قرار گرفتم که تا حدود کمی بهبود جزئی در پای راست صورت گرفت. تا سن ۲۲ سالگی با کمک دست ها راه می رفتم تا اینکه در بهزیستی با خانمی به نام زیدانیان آشنا شدم که او دو عدد عصا تحویل من داد و مرا ترغیب به راه رفتن کرد که بعد از مدتی توانستم با کمک عصا راه بروم تا سال 97  که بر اثر یک اتفاق شکستگی پا باعث شد دیگر نتوانم با عصا راه بروم و از آن به بعد به کمک ویلچر حرکت می کنم.

 

صبح زاگرس: شغل شما چیست و از چه راهی کسب درآمد می کنید ؟

در همان سن ۲۲ سالگی و بعد از این که توانایی راه رفتن با عصا را پیدا کردم شروع به یادگیری خیاطی و گلدوزی و کسب مهارت های دیگر کردم که در یکی از مراجعات به پزشک به صورت اتفاقی توسط یکی از  پزشکان بیمارستان امام خمینی دهدشت که از تخصص خیاطی من باخبر بود در بیمارستان به عنوان خیاط به کار گرفته شدم اما متاسفانه بعد از چهار سال مسئول شرکت پیمانکار عذر مرا خواست. بعد از یک هفته به عنوان مربی خیاطی در بهزیستی به مددجویان بهزیستی آموزش خیاطی را شروع و پس از گذشت مدتی به عنوان تلفنچی اداره بهزیستی و هم اکنون به عنوان متصدی امور دفتری مجتمع بهزیستی شهید بهشتی شهر سوق فعالیت می کنم.همچنین در تابستان کار مربیگری و آموزش خیاطی در شهر انجام میدهم.

از دیگر توانایی های خانم مسعودی مربیگری گلدوزی مربیگری قالیبافی و صنایع دستی است.

 

 
 

صبح زاگرس:  آیا کسی در انجام کارها مخصوصاً کارهای منزل شما را کمک می کند؟

 در انجام کارهای منزل بیشتر کارها را خودم انجام می‌دهم از جمله پخت و پز و شستن ظرف ها و تمیز کاری ها و بسیاری از کارهای منزل را خودم انجام میدم وحتی توانایی پخت نان محلی را دارم اما بخشی از کارهایی که دشوار هستند را بعضی از افراد خانواده مرا کمک می کنند.

 

 

صبح زاگرس: خدمات بهزیستی و مسئولین مربوط به مددجویان چگونه است؟

ضمن تقدیر و تشکر از بهزیستی که کمک هایی زیادی به مددجویان انجام میدهند اما در قدیم خدمات بهزیستی در زمینه های حمایتی از معلولین بسیاربیشتراز الان بود. البته ناگفته نماند که در قدیم برای خرید برخی از وسایل مورد نیازمجبور بودیم به استان‌های دیگر مثل اهوازیا شیراز مراجعه کنیم اما الان در مرکز استان و شهرستان های اطراف بسیاری از وسایل مورد نیاز معلولین به راحتی قابل تهیه است.

 

 

صبح زاگرس :برای هم نوع خود چه توصیه ای دارید؟

 بهترین کار این است که اعتماد به نفس خود را از دست ندهیم و همیشه به لطف خدا و توانایی های خود ایمان داشته باشیم و تلاش و کوشش کنیم و با تکیه بر همین توانایی ها می توان کارهای بسیار بزرگی انجام داد که حتی انسان های سالم نیز قادر به انجام آنها نیستند.

 

حرف آخر:

با وجود اینکه با همین ویلچر و با کمک یکی از دوستان توانستم به زیارت امام حسین (علیه السلام) در ایام اربعین رفتم فقط یک آرزو دارم که یک بار دیگر بتوانم به پابوس امام رضا (علیه السلام) مشرف شوم.

 

در ادامه تصاویر مربوط به این مصاحبه آورده شده است؛

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 انتهای پیام/

 

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.