گروه: اخبار استان خبر: 113126 / تاریخ انتشار : 1397/9/12 ساعت : 12:15
از زندگی زیر آلاچیق قبرستان تا خواب ابدی در قبرهای لاکچری؛

کاخ نشینی درشهردهدشت عامل ایجاد فاصله بین مسئولین و مردم/سایه تاریک کاخ های سربه فلک کشیده مسئولین بر سر کوخ نشینان+تصاویر

در جایی که خانواده ای به دلیل بضاعت کم و ناتوانی در تهیه معیشت خود بیرون از قبرستان زیر آلاچیق سرپناهی برای خود دست و پا کرده مشاهده می‌شود، قبرهایی سر به فلک کشیده و گورهای مجلل بنا شده که شاید هزینه هر ستون آن بتواند دردهایی را از مردم دوا کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرسبه نقل از کهگیلویه؛ پدیده کاخ نشینی و اشرافیگری یکی از آفت هایی است که امام خمینی (ره) همواره درباره آن به مسئولان گوش زد  و آنها را نسبت به این امر هوشیار می کردند تا در خواب غفلت قرار نگیرند و فاصله بین مردم و مسئولان افزایش پیدا نکند. 

اکنون نیز پس از گذشت سال‌ها در هر شهر وقتی نگاهی به خانه ها  می اندازیم چشممان به خانه هایی می افتد که برخی سر به فلک کشیده اند و برخی پایین دست آنان حتی به چشم هم ‌نمی آیند.
با نگاهی اجمالی در هر شهر و دیار چشمانمان به خانه‌های می‌افتد که از فراز، جلال و شوکتشان آسمان دیده نمی شود. درساخت این خانه ها که صاحبان آنها بضاً از مسئولین عالی رتبه هستند از گران قیمت ترین سنگ ها و کاشی کاری ها استفاده شده که بعضی از مردم حتی آرزوی یک متر آن را دارند. حتی لنز دوربین عکاسی برای تصویر برداری مجبور به فاصله گرفتن از خانه های لاکچری بود اما کوچکی و محقر بودن خانه کوخ نشینان عکاس را مجبور به نزدیکی میکند تا لنز دوربین بتواند تصویری واضح از خانه های کاهگلی ثبت کند.
 
 
 نکته عجیب و درد آور این است که در نزدیکی این کاخ های مجلل خانه هایی وجود دارد که دیوارهای آنها از سنگ های معمولی و زمخت و گاهاً از کاهگل ساخته شدند نکته قابل توجه در مورد این کاخ های اشرافی این است که در اغلب روزهای سال بدون سکنه هستند چون صاحبان آنها در محله‌های دیگر شهر و یا در استانی دیگردرقصرهای دوم و سوم خود زندگی می‌کنند و این خانه ها را با این هزینه‌های گزاف فقط برای چند روز یا ماه از سال ساخته اند.
 
 
 در گوشه ای دیگر از شهر و در قبرستان ها نیز شرایط همین گونه است، در جایی که خانواده ای به دلیل بضاعت کم و ناتوانی در تهیه معیشت خود بیرون از قبرستان زیر آلاچیق سرپناهی برای خود دست و پا کرده مشاهده می‌شود، قبرهایی سر به فلک کشیده و گورهای مجلل بنا شده که شاید هزینه هر ستون آن بتواند دردهایی را از مردم دوا کند.
 
 
ما باید کوشش کنیم که اخلاق کاخ ‏نشینی را از این ملت بزداییم، اگر بخواهید ملت ما جاوید بماند و اسلام را به آن طوری که خدای تبارک و تعالی می‌‏خواهد، در جامعۀ ما تحقق پیدا کند، مردم را از آن خوی کاخ ‏نشینی به پایین بکشیم، خود کاخ ‏نشینی این خوی را می‌‏آورد، ممکن است که در بین آن‌ها هم کسی پیدا بشود که اینگونه نباشد لکن نادر است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
مصطفی
1397/9/14 - 00:19
متاسفانه وقتی اب گل الود بشه هر کسی دنبال ماهی گرفتن خودشه وقتی نظارتی بر گفتار و نوشتار افراد و رسانهای بی اطلاع و کم سواد نباشه هر شخصی یا برا اینکه تو دید بیاد یا حاشیه و سوژه داشته باشه هر مزخرفاتی که به ذهن حقیر و کوچکش بیاد مینویسه.اگه یه ذره اگاهی و اطلاعات داشتی از تاریخ این شهر و از بزرگان این شهر این متنی که مورد تنفر شده را نمینوشتی.اگه شخصی که شما مقبره ایشان را تو سایت گذاشتی در مورد بیوگرافی و زندگی شخصی و خانوادگیش اطلاعی داشتی ،که چه کارهایی برای این شهر ومردمش انجام داده و چه افراد بی سرپناه و سرپرست را بزرگ کرد و چه کسانی که از روستاهای دور به این شهر میامدن و به خاطر نداشتن جا و مکان به این شخص بزرگ پناه می اوردن و بدون هیچ چشم داشتی جا و مکان گیرشان می امد و بدون هیچ هزی
rateup 2
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.