گروه: اخبار استان خبر: 113022 / تاریخ انتشار : 1397/9/13 ساعت : 20:03

فراموشی یک فرهنگ اصیل در گیر و دار مدرنیته/شاهنامه خوانی؛ حلقه مفقوده محافل و شب نشینی های قوم لر

مسئولین فرهنگی شهر می توانند باایجاد فضای مناسب برای اجرای شاهنامه خوانی، عرصه را برای گسترش این فرهنگ اصیل و رو به فراموشی مهیا کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ شاهنامه خوانی در کهگیلویه و بویراحمد یکی از آداب رسوم ها و فرهنگ بومی این استان بوده که همواره دربرهه های گوناگون مورد توجه بزرگان و ریش سپیدان قرار می گرفت.

 

متاسفانه باگذر زمان و استفاده نادرست از فضای مجازی، دیگر نوایی از شاهنامه خوانی به سبک گذشته وجود ندارد، حتی بسیاری ازافراد هنگامی که به میهمانی دعوت می شوند در جمع هم نمی توانند ازگوشی هایشان دل بکنند.

 

 

این به گونه ای است که رفته رفته انسان ها حتی زبان گفتاری خود را ازیاد می برند که باید برای این امر چاره ای اندیشید، هرساله روز 25 اردیبهشت به عنوان روز حکیم بزرگ ابوالقاسم فردوسی بزرگداشتی برگزار می شود و در آن به رسم احترام کتاب شاهنامه را می گشایند و ابیاتی از آن را می خوانند.

 

 

اما این تنها کافی نیست، فرهنگ گذشته ما آمیخته با فردوسی و شاهنامه بود به گونه ای که در گذشته اگر یک بیت شعر حماسی می خواندی می دانستند که متعلق به شاهنامه فردوسی است اما هم اکنون گویی بعضی ها اصلا نام فردوسی و شاهنامه اش به گوش شان نخورده است.

 

باید در این موضوع تأمل کرد چگونه این فرهنگ اصیل شاهنامه خوانی دست خوش تغییر و تحول قرار گرفته است؟ و همچنین چه چیزهایی جایگزین آن شده است؟

 

 

آیا آنچه جایگزین شاهنامه و شاهنامه خوانی دربین مردم کهگیلویه و بویراحمد شده به اندازه شاهنامه ارزشمند است؟

 

مسئولین فرهنگی شهر می توانند باایجاد فضای مناسب برای اجرای شاهنامه خوانی، عرصه را برای گسترش این فرهنگ اصیل و رو به فراموشی مهیا کنند.

 

درشاهنامه فردوسی روح حماسی که در درون مردم ایران است بازتاب داده می شود، و با خواندن شاهنامه و با اجرای آن در جشن ها و اعیاد می توان این فرهنگ و روح حماسه را درکالبد نوجوانان و جوانان استان دمید.

 

انتظار می رود که همه مسئولین به همت مردم عرصه را برای شاهنامه خوانی و روح حماسی آن در استان فراهم کنند.

 

(بسی رنج بردم در این سال سی     عجم زنده کردم بدین پارسی)

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.