گروه: اخبار استان خبر: 112587 / تاریخ انتشار : 1397/9/2 ساعت : 11:15
بام یاسوج در انزوا؛

قطع شدن ریه های تنفسی پایتخت طبیعت/اکوسیستم پارک جنگلی در معرض انقراض است+تصاویر

اگر روند قطعی درختان پارک جنگلی یاسوج به همین صورت ادامه پیدا کند در آینده ای نه چندان دور شاهد نابودی جنگل ها و اکوسیستم گیاهی استان خواهیم بود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ پارک جنگلی یاسوج بزرگترین پارک جنگل در جنوب غربی کشور ایران است، این پارک درسال 1383 در فضای 180هکتار به بهره برداری رسید.

 

 

 این پارک جنگلی دارای 16 نوع گونه گیاهی و درخت از جمله بنه، کیکم، سرو، چنار، زالزالک(سیسه)، بلوط، سنجل، شمشاد و چندین نوع دیگر ازاین قبیل است.

 

 

 این درختان و گونه های گیاهی طبق بررسی های انجام شده، 50 تا 500 سال سن دارند،به دلیل نبود نظارت کافی، و سهل انگاری مسئولان نسبت به این پارک فضای بصری نامناسبی را بر پارک حاکم کرده است.

 

 

گونه های مختلف درختان در این پارک با سهل انگاری مسئولان قطع می شوند و به آتش کشیده می شوند، و این کار سبب می شود که گونه جنگلی این پارک رو به انقراض رود، این در حالی است که از طریق مسئولین به خصوص جنگلداری هیچ گونه نظارتی صورت نمی گیرد.

 

 

همچنین زیبایی پارک جنگلی یاسوج بیشتر به بافت طبیعی این تفرجگاه برمی گردد، که باید ضمن توسعه زیرساخت های گردشگری آن هیچ گونه لطمه ای به سیمای آن وارد نشود.

 

 

جنگل ها نقش بسیار زیادی درکنترل آلودگی هوا، مبارزه با فرسایش و حفظ و تولیدخاک، تعدیل آب و هوای یک منطقه و کنترل گرد و غبار دارند که با نابودی این گونه های جنگلی باعث می شود معضلات تنفسی در استان افزایش یابد و غیرکنترل شود.

 

 

اگر روند قطعی درختان پارک جنگلی به همین صورت ادامه پیدا کند در آینده ای نه چندان دور شاهد نابودی جنگل ها و اکوسیستم گیاهی استان خواهیم بود.

 

 
 

مردم می توانند با رعایت قوانین طبیعت و احترام گذاشتن به آن در حفظ سرمایه های طبیعی زیست محیطی تلاش کنند، و همچنین مسئولان محیط زیست با نظارت براین پارک زیبا فضای بصری مناسبی را به بازدیدکنندگان این پارک ارائه دهند.

 

در زیر تصاویری از درختان قطع شده پارک جنگلی یاسوج را مشاهده می کنید:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
ناشناس
1397/9/2 - 23:27
بنظروم پارک جنگلی هزارهکتاره و واگذار شد ب شهرداری یاسوج.مسولیت حفاظتش هم با شهرداریه
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.