گروه: اخبار استان خبر: 112448 / تاریخ انتشار : 1397/8/19 ساعت : 11:31

زمستان زودرس شهر سی سخت و رخت سفید عروس زاگرس+تصاویر

باتوجه با نزول رحمت الهی و بارش باران در استان کهگیلویه وبویراحمد، کوه دنا زودتر از هرسال رخت زمستانی خود را بر تن کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازسفیردنا؛ کوه دنا بلندترین رشته کوه زاگرس در جنوب غربی کشور ایران و در شهرستان دنا استان کهگیلویه وبویراحمد قرار دارد که با ارتفاعی بالغ بر 4448 متر داری قلل متعددی است.

 

 

کوه دنا هرساله در فصل پائیز با بارش برف سفیدپوش می شد که سالیان اخیر به دلیل کمبود بارش این امر در فص پائیز به خوبی صورت نمی گرفت، ولی امسال در سی و پجمین روز از فصل پائیز کوه دنا سفید پوش شد.

 

 

باتوجه با نزول رحمت الهی و بارش باران در استان کهگیلویه وبویراحمد کوه دنا زودتر از هرسال رخت زمستانی خود را بر تن کرده است به گونه ای که در دومین ماه از فصل پائیز بارش برف در قلل دنا به گونه ای بوده است که گردنه بیژن که از میانه قلل این کوه می گذرد مسدود شده است.

 

 

گفتنی است، سال گذشته کوه دنا در 30 دی ماه سفید پوش شد ولی امسال زمستان سرد خیلی زودتر از سال گذشته به دنا سلام کرده تا نگین سبز جنوب در فصل  پاییز رخت سفید بپوشد.

 

 

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نوید سال خوبی را به کشاورزان داد و گفت: با شروع بارندگی‌های زود هنگام وضعیت بارندگی‌ها در پاییز امسال در حد نرمال پیش بینی می‌شود که امیدوارم روزهای خوب و پر بارشی را داشته باشیم.

 

 

رضا کاکاوند وضعیت بارندگی‌ در آبان ماه امسال را نرمال ولی آذرماه و دی ماه را کمتر از میانگین نرمال عنوان کرد و افزود: در بهمن و اسفندماه امسال نیز روند بارشی نرمال را در استان داریم.

 

 

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد درجه وقوع پیش بینی‌های فصلی را در حد 60 تا 70 درصد دانست و ادامه داد: افزایش نیم تا یک درجه برای هوای پاییز پیش بینی می‌شود.

 

کاکاوند با بیان اینکه در سال زراعی 96-97 کاهش 53 درصدی بارش داشتیم، ادامه داد: تاثیرات خشکسالی در این استان به دلیل میانیگن بارش بیشتر به نسبت سایر استان‌ها خود را نشان داده است.

 

وی ابراز کرد: میانگین بلند مدت بارش در یاسوج 850 میلی متر بوده که هم اکنون به 804 میلی متر رسیده است و در مجموع میزان بارش در سال زراعی 96-97 استان 309 میلی متر بوده در حالی در مدت مشابه سال قبل 388 میلی متر بوده است.

 

کاکاوند بیشترین کاهش بارش در سال زراعی 96-97 را مربوط به شهرستان کهگیلویه با 152.8 میلی متر کاهش دانست و گفت: میانگین بلند مدت بارش استان در این مدت 53 درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/د

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.