گروه: اخبار استان خبر: 112368 / تاریخ انتشار : 1397/8/15 ساعت : 15:27

سرقت اطلاعات دانشجویان دانشگاه دولتی یاسوج توسط گردانندگان ربات کراش/هشیاری بیشتر مسئولین دانشگاه ها در خصوص برگزاری دوره آموزش سواد فضای مجازی

تحقیقات ما نشان داد که در پشت پرده این ماجرا برخی سودجویی ها از اطلاعات رد و بدل شده اتفاق می افتد و در برخی موارد اصلا پیام به طرف مورد دلخواه شما ارسال نمی شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی صبح زاگرس، سرویس فنی و شبکه های اجتماعی - همراه با بازگشایی دانشگاه ها موج جدید از تبادل اطلاعات در عرصه فضای مجازی در بین دانشجویان مختلف در محیط دانشگاه و خوابگاه ها ایجاد می شود.

 

در این بین تبادل لینک ها و کانال های مهم و جذاب و همچنیت ترفند های فضای مجازی از جمله مباحث مورد علاقه دانشجویان است، بدلیل برخی وقت های آزاد در شروع ترم تحصیلی معمولا کانال های فان و موسیقی بیشترا مورد استقبال دانشجویان قرار می گیرد.

 

از آنجاییکه لازمه داشتن سواد فضای مجازی در کنار استفاده از این ابزارهای نوین یک جز لاینفک محسوب میشود، می طلبد مسئولین دانشگاه ها برنامه ریزی و نظارت بهتری جهت اجرای این ماموریت ها در سطح دانشگاه ها اعمال کنند.

 

 

دانشجویان ورودی های جدید بدلیل ظرفیت بالاتر پذیرش موضوعات جدید، گاها در گیر و داد برخی ارتباط های غیرمتعارف از این فضا می مانند و آموزش نحوه استفاده درست نسبت به این فضا را نمی بینند.

 

روزهای اخیر در سطح دانشگاه دولتی یاسوج شاهد برخی تبلیغات نامتعارف در خصوص یک ربات تلگرامی بودیم که سرویس فنی و شبکه های اجتماعی صبح زاگرس بلافاصله نسبت به ورود به این ربات اقدام کرد که اطلاعات جالبی به دست آمد که در زیر آمده است:

 

ربات کراش(دوست یابی) با هدف ایجاد ارتباط بین دو فرد به شکل ناشناس ایجاد شده است که دانشجویان مختلف را با آی دی های ناشناس به هم مرتبط می کند بدون اینکه طرف مقابل از هویت ارسال کننده محتوا که شاید آی دی طرف مقابلشس را داشته باشد مطلع می شود.

 

تحقیقات ما نشان داد که در پشت پرده این ماجرا برخی سودجویی ها از اطلاعات رد و بدل شده اتفاق می افتد و در برخی موارد اصلا پیام به طرف مورد دلخواه شما ارسال نمی شود.

 

پیام عملا در اختیار واسط قرار می گیرد و او با آنالیز پیام شما پاسخ هایی جعلی از سوی درخواست شونده شما می دهد و عملا واسط هم نقش واسطه گردی دارد و هم پاسخ دهنده می شود.

 

 

 

بهمین جهت به اطلاعات ومشخصات ارسالی دسترسی دارد و در مراحل بعدی می تواند از آنالیز اطلاعات بدست آمده اقدام به اخاذی کند.

بررسی های فنی هم نشان می دهد اساسا این ربات از امنیت کافی برخوردار نیست و عملا مجوزات قانونی جهت فعالیت در سطح دانشگاه را ندارد.

 

این آسیب ها در آینده فشارهای روحی و روانی زیادی را بروی افراد درگیر در این ربات ایجاد می کند.

بنابراین دانشجویان دانشگاه یاسوج ضمن هشیاری کامل نسبت به این موضوع، توجه کنند که اطلاعاتشان براحتی در معرض سو استفاده قرار دارد و در این زمینه از افراد مطلع تر حتما آموزش های لازم را ببینند.

 

برخی لینک های آلوده در این فضا منتشر می شود، که در پشت پرده این لینک های کدهای آلوده ای قرار دارد که براحتی نام کاربری و گذرواژه شما را مورد هک قرار میدهند و دسترسی اطلاعات شما بروی مهاجم باز می شود.

 

مسئولین محترم دانشگاه های مختلف می بایست نسبت به آگاهی بخشی به دانشجویان برنامه های منظم تر و دقیق تری را در حوزه آموزش سواد فضای مجازی تنظیم کنند.

 

منتظر بخش دوم گزارش ما در خصوص این ربات خطرناک باشید ...

 

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.