گروه: اخبار استان خبر: 112174 / تاریخ انتشار : 1397/8/10 ساعت : 11:35
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگو با صبح زاگرس:

ظهور ترامپ سیر نزولی بر اقتصاد امریکا را بیشتر کرد/شکاف اقتصاد وال استریت با اقتصاد حقیقی امریکا منجر به شکل گیری نوسانات بزرگ شد

پیغامی:به نوعی می توان گفت بزرگترین گسل را در ابتدای قرن 21 و بحران های سال 2007 شاهد بودیم؛ در واقع شکاف اقتصاد وال استریت با اقتصاد حقیقی امریکا منجر به شکل گیری نوسانات بزرگ شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس درباره شرایط اقتصادی امریکا گفت: اقتصاد امریکا یک سری مشکلات ذاتی دارد که به بحران سرمایه داری در این اقتصاد برمی گردد، بحران هایی که در حوزه اخلاق در اقتصاد آن ها وجود دارد، بحران هایی که در نتیجه بی توجهی به انسانیت و کرامت های انسانی مخصوصا در میان اقشار آسیب پذیر در اقتصاد امریکا وجود دارد و همینطور بحرانی که به دلیل عدم تناسب بین بخش پولی و مالی با بخش حقیقی اقتصاد این کشور در چهار دهه اخیر بیشتر شده است.

 

عادل پیغامی بیان کرد: به نوعی می توان گفت بزرگترین گسل را در ابتدای قرن 21 و بحران های سال 2007 شاهد بودیم؛ در واقع شکاف اقتصاد وال استریت با اقتصاد حقیقی امریکا منجر به شکل گیری نوسانات بزرگ شد، رکود و بیکاری و بُعد مربوط به کرامت انسانی در جنبش های یک درصد و 99 درصد خودش را نشان داد.

 

وی افزود: اقتصاد امریکا به نسبت رقبای بیرونی نیز دارای وضعیت نه چندان مثبتی است که مشخصا در اروپا و آسیا رقبایی که دارد باعث شده چشم انداز اقتصاد امریکا در دهه های آینده چندان مثبت نباشد.

 

پیغامی در ادامه بیان کرد: ظهور ترامپ و اتخاذ رویکردهای درون گرایانه مانند افزایش تعرفه ها، پیشنهاد حمایت گرایی داخلی برای اقتصاد امریکا و خروج از پیمان نامه های بین المللی که نشان از این رویکرد دارد و به دلیل ضعفی است که در تعاملات بین المللی با رقبای خارجی مخصوصا اتحادیه اروپا  و به ویژه از ابتدای قرن بیست و یکم آغاز شد که می توان سیر نزولی برای اقتصاد امریکا قائل باشیم.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه صحبت های خود گفت: دلار امریکا روز به روز از پول بین المللی دورتر می شود، سهمی که دلار امریکا از مبادلات پولی دنیا دارد کاهش پیدا کرده است و یورو توانسته است سهم تقریبا مساوی را در دو دهه اخیر به خود اختصاص دهد و این از اقتدار امریکا کاسته است چرا که پیش از این بدهی ها و کسری بودجه خود را با پول بین المللی که داشت و انتشار آن برای برای دنیا، جبران می کرد اما اکنون این امکان را از دست داده است و کمتر شده است.

 

وی در پایان تصریح کرد: برای اقتصاد امریکا می توان ترکیبی از سیاه و سفید را قائل باشیم اما چشم انداز آن به صورت مثبت تلقی نمی شود.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.