گروه: اخبار استان خبر: 112083 / تاریخ انتشار : 1397/8/17 ساعت : 15:33
یادگار دفاع مقدس در اتاق گفتگوی صبح زاگرس؛

روایتی از مظلومیت رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد در دفاع مقدس/جانم را مدیون شهید ستار اورنگ هستم/اصلا سیاسی نیستم

در گفتگویی صمیمی و خودمانی با سیف الله پاسره به مرور خاطرات دوران دفاع مقدس و شرایط رزمندگان استان، حال و هوای محرم و اربعین در آن دوران و همچنین مطالب خواندنی دیگر پرداختیم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛در سلسله نشست های اتاق گفتگوی صبح زاگرس این بار میزبان سیف الله پاسره از رزمندگان دوران دفاع مقدس بودیم که در گفتگویی صمیمی و خودمانی به مرور خاطرات دوران دفاع مقدس و شرایط رزمندگان استان، حال و هوای محرم و اربعین در آن دوران و همچنین مطالب خواندنی دیگر پرداختیم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

 

صبح زاگرس: لطفا خودتان را معرفی کنید و بیوگرافی کوتاهی از خودتان بیان کنید.

پاسره: این حقیر سیف الله پاسره  هستم در روستای نقاره خانه در 35کیلومتری شهر یاسوج متولد شدم، در دوران راهنمایی در سن 14 سالگی و کلاس دوم راهنمایی بودم که بنابر آن وظیفه ای که برگردن همه ی ایرانی ها بود و بنابر فرموده حضرت امام کسانی که میتوانند سلاح بگیرند و به جبهه ها بروند؛ ما این را تکلیف دانستیم وبه جبهه های جنگ اعزام شدیم.

در اولین اعزام من در سال 61 به کردستان اعزام شدم که بعد از حدود یکماه یا 40 روزی بود در منطقه کردستان بر علیه کموله و دموکرات می جنگیدیم، در یک روز در یک منطقه از شهر مهاباد با کموله درگیر شدیم، در وسط خیابان مجروح شدم و بیش از 5 تیر کلاشنیکف به دست راست و چپ، پای چپ و راست و شکم من  اصابت کرد و  به مدت حدود 20 روز در بیمارستان ارومیه بستری بودم.

بعداز مجروحیتم چند روزی به مرخصی آمدم تا خانواده ام را ببینم و بعد از آن دوباره به جبهه های جنوب اعزام شدم، و این را بر خودم  یک تکلیف می دانستم که به فرموده امام هرکس می تواند سلاح به دست بگیرد و به جبهه های جنگ برود ما نیز دوباره اعزام شدیم و در عملیات های متفاوت از جمله خیبر، بدر، کربلای 4، کربلای 5، کربلای 10، کربلای 1 و در گردان روح الله که بعدا به عنوان گردان حضرت زهرا (س) نام گذاری شد به عنوان گردان نیروی خط شکن حضور داشتم که بیش از 6 مرحله مجروح شدم.

صبح زاگرس: با این سن کم خانواده مخالفت نکردند؟

پاسره: درسن 14 سالگی خانواده خیلی مخالفت می کردند می گفتند که شما خیلی سنتون کم هست، اما من بنا بر صحبت های امام خمینی (ره) برخودم واجب می دانستم که در جبهه های جنگ حضور داشته باشم.

 

در آن زمان فکر نمی کنم هیچ ایرانی وجود داشت که صدای صادق آهنگران را بشنود و شور و شوق جبهه در دلش نیفتد.

 

صبح زاگرس: اولین باری که  آن زمان در آن حال و هوا قرا گرفتید چه حس و حالی داشتید و خودتان چه تصور قبلی از آن داشتید و هنگامی که روحیات رزمنده ها را دیدید چه احساسی داشتید؟

پاسره: ما زمانی که به جبهه نرفته بودیم خیلی آرزو داشتیم که به جبهه های جنگ برویم و تنها چیزی که ما را به آرامش می رساند آن حس دوستی و برادری وصمیمیت و از خود گذشتگی و ایثارگری رزمنده ها بود که ما را وادار می کرد که در جبهه ها بمانیم  و برای رضای خدا و دفاع از وطن مان و نظام مقدس  جمهوری اسلامی ایران از کشورمان دفاع کنیم.

صبح زاگرس: در آن زمان چه روحیات وویژگی هایی وجود داشت که الان در جامعه (چه مردم و مسئولین )کمتر دیده می شود؟

پاسره: در آن زمان هم رزمنده ها و هم مردم یک حس و حال عجیبی نسبت به وطن شان داشتند و اینکه ما که در جبهه حضور داشتیم به فرماندهان خود به چشم یک فرمانده نگاه نمی کردیم بلکه به عنوان یک برادر و یک هم رزم بودیم.

 

اصلا این چیزی که این زمانه در میان مردم وجود دارد و این کم لطفی که وجود دارد در آن زمان نبود و رزمنده ها با یک شور و شوق عجیبی در جبهه ها خدمت می کردند.

 

صبح زاگرس: آن روحیه ی همبستگی بین مردم که خیلی کمرنگ شده اگر بخواهید در قالب خاطره ای از آن یاد کنید چه می فرمایید؟

پاسره: ما از مردم شریف و شهید پرور می خواهیم همان طور که در زمان جنگ در روزنامه ها می خواندند که رزمندگان چه ایثارگری و از خود گذشتگی در وجودشان بود همین الان هم به ایثارگری های رزمندگان نگاه کنند و ببینند و یاد بگیرند آن موقع  چگونه بود.

اگر ما به خدمت رزمندگان در جبهه های جنگ نگاه کنیم، می توانیم بهتر ازاین عمل کنیم.

صبح زاگرس: با توجه به اینکه ما به تازگی ایام اربعین را پشت سر گذاشتیم و در زمان جنگ رژیم بعث اجازه زیارت کربلا نمی داد، حال و هوای رزمندگان در ایام محرم و نزدیک اربعین چگونه بود؟

پاسره: در زمان جنگ تنها امید رزمنده ها این بود که حضرت زهرا(س) و امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) شفاعت شان کند و از امام حسین یاری می جستند و به عشق ایشان می جنگیدند، زمانی که ما در جبهه های جنگ بودیم معمولا رزمنده ها در زمان مجروحیت و در زمانی که می خواستند به شهادت برسند به امام حسین و ائمه ی اطهار توسل داشتند حتی در هنگام شهادت نیز ناله نمی کردند و نام امام حسین و ائمه را ذکر می کردند، عزاداری ها معمولا در شب انجام می شد و روزها در مقرهای پشتیبانی انجام می شد، برای آن ها اینکه خمپاره ای بیاید مفهومی نداشت و عزاداری را به نحو احسن انجام می دادند.

 

صبح زاگرس: چرا ما نتوانستیم تجلی حضور رزمندگان استان کهگیلویه وبویراحمد را در برخی عملیات ها از جمله عملیات والفجر 8 به مردم استان به خوبی نشان دهیم؟

پاسره: در عملیات والفجر 8 عمده ترین محور اصلی عملیات والفجر 8 را گردان های کهگیلویه وبویر احمد به تصرف خود در آوردند، یک حس و حال عجیبی در بین رزمنده ها بود، مسئولین وفرماندهانی که در آن لشکر بودند، کمتر از استان کهگیلویه و بویراحمد نام می بردند و این نشان دهنده این است که  بچه های استان ما در آن عملیات که  بیشترین نقش را داشتند و گردان های خط شکن عملیات بودند متاسفانه  گمنام ماندند و هنوز هم  فرماندهان دفاع مقدس از بچه های کهگیلویه وبویراحمد کمتر یاد می کنند.

این بستگی به فرماندهان استان ما دارد که به میدان بیایند و عملیات هایی را که در دوران دفاع مقدس انجام داده اند را برای نسل جوان بیان کنند، تا رشادت ها وایثار گری هایی که رزمنده ها داشتند به نسل جدید منتقل شود.

 

صبح زاگرس: باتوجه به اینکه شاهد سیل عظیمی از مردم هستیم که سالانه برای زیارت امام حسین در پیاده روی اربعین شرکت میکنند، نقش دفاع مقدس در این همایش بزرگ را چطور ارزیابی می کنید؟

پاسره: در دوران دفاع مقدس وقتی رزمنده ها به این جا رسیدند دوست داشتند که این مناطق را ببینند و هم رشادت هایی که در آن زمان داشته اند  و هم اینکه آن زمان خیلی علاقه داشتند به کربلا بروند و نمی توانستند و این در دلشان مانده بود؛ الان می خواهند این یاد آوری باشد برای تسکین دل آن ها و نقش به سزایی الحق و الانصاف در این اربعین حسینی دارند.

صبح زاگرس: متاسفانه  دیده می شود که رسانه های غربی در تلاشند که مراسم اربعین را کمرنگ جلوه دهند و از طرف دیگر در کشوری که امریکا بوده و داعش جنایت های زیادی انجام داده است؛ نقش شهدای مدافع حرم را چگونه می بینید؟

پاسره: مطمئن باشید اگر مدافعان حرم نبودند عراق، سوریه، لبنان و حتی خود کشور ما الان به راحتی نمی توانستیم در پیاده روی اربعین شرکت کنیم و این ها همه نشان دهنده ایثارگری هایی است که  مدافعان حرم  با جان و دل داشتند و توانستند کشور عراق را از دست آمریکایی ها و اسرائیلی ها نجات دهند که این خود کمک بزرگی به ملت بزرگ و شهید پرور ایران می کند تا در این مراسمات شرکت کند.

 

صبح زاگرس: چرابرخی افراد در کشور نگاه دیگری به مدافعان حرم دارند و می گویند چرا در کشور خود مان به فقرا نمی رسیم؟

پاسره: بعضی افراد متاسفانه کوته فکر هستند و آن ها نمی دانند اگر مدافعان حرم در عراق و در سوریه  و دیگر کشور ها برعلیه داعش نمی جنگیدند ما باید به صورت مستقیم در کشور ایران می جنگیدیم و با وضعیت دشواری می توانستیم در ایران زندگی کنیم.

 

اینها همه بیان کننده این است که مدافعان حرم برای دفاع به این کشور ها رفتند تا ما در ایران امنیت داشته باشیم و این را مطمئن باشید که اگرخون شهید حججی ها و شهدای مدافع حرم نبود که به آن جا رفتند و جنگیدند ما در این جا آرامش،آسایش و امنیتی نداشتیم.

صبح زاگرس: از جمله شهدای مدافع حرم، شهید ستار اورنگ بودند.

پاسره:  شهید ستار اورنگ هم ولایتی و همکلاسی بنده بود و در طول دوران دفاع مقدس به عنوان یکی از نیروهای کار آمد و پر افتخار سپاه پاسداران بودند که جا دارد یادی کنیم از این شهید بزرگوار که واقعا با عشق و با روحیه ای بالا به عنوان یک رزمنده در سوریه حضور داشتند و به شهادت رسیدند.

 

صبح زاگرس: ازشهید اورنگ خاطره ای دارید ؟

پاسره: یک خاطره از ایشان مربوط به دوران راهنمایی دارم در سال 1361 بود که در روستای نقاره خانه تحصیل می کردم  و من تازه شنا کردن را یاد گرفته بودم، یک روز که در رودخانه شنا می کردم احساس کردم که نفس های آخر را میکشم که یک دفعه شهید اورنگ آمد و من را نجات داد که زنده بودن من در آن دوران را از شهید اورنگ می دانم.

 

در دفاع مقدس هم بنده در گردان حضرت زهرا در کردستان بودم که شهید اورنگ به عنوان مربی آموزشی به آن جا آمدند در چند روزی که در خدمت شان بودیم تفنگ قناسه برداشته بودند و اگر یک عراقی در آنجا حرکتی می کرد و ردی از عراقی ها پیدا می شد فورا شهید اورنگ او را به درک واصل می کرد.

 

مهارت این سردار بزرگ شهید اسلام بسیار بالا بود مخصوصا از نظر خصوصیات اخلاقی بسیار برجسته بودند،یک روز سردار شهابی فر که با هم هم رزم بودیم تماس گرفت و گفت " شنیدی ستار اورنگ شهید شده است؟"  ما هم خیلی نگران شدیم  و همان موقع اظهار کردم که شهید ستار اورنگ هر چند در راه خدا و امام حسین (ع) شهید شد و بسیار ارزشمند است اما زنده بودن  ایشان می توانست کمک های بسیاری به ما کند ایشان افراد بسیاری را در سوریه ، عراق و لبنان آموزش می دادند و به جبهه های  جنگی عراق و سوریه می فرستادند.

صبح زاگرس: در بخش پایانی یک واژه می گوییم و شما اولین چیزی که با این واژه به ذهن تان می آید را بفرمایید؛ با سیاست که مشکلی ندارید؟

 پاسره: اصلا سیاسی نیستم دوست هم ندارم وارد سیاست شوم حتی من به  رزمنده ها مخصوصا گردان هایی که داریم تاکید می کنم وارد سیاست نشوند چون رزمنده ها کارشان چیز دیگری است .

 

 صبح زاگرس: مسئولان کهگیلویه و بویراحمد:

 پاسره: من آن ها را فقط به وحدت، انسجام  فکری و خدمت به این مردم دعوت می کنم، ما باید پاس بداریم حضور این مردم دلسوز، باغیرت و با اقتدار استان کهگیلویه و بویراحمد را که در همه جا حضور دارند عضو هر گروه و هر حزبی که هستیم بایدهدف خدمت به این مردم فهیم باشد.

 

صبح زاگرس: مردم کهگیلویه و بویراحمد؟

پاسره: گمنام بودن بچه های استان کهگیلویه و بویراحمد، ایثار و شهادت.

 

صبح زاگرس: نقاره خانه؟

پاسره: محل تولد بنده.

 

صبح زاگرس: پایی که جاماند؟

پاسره: پایی که جاماند از برادر عزیزمان آقای سید ناصر حسینی پور که واقعا جا دارد از وی تشکر کنیم که یکی از کتاب های خوب برای بچه های رزمنده ما و شناختن مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و رزمندگان این استان بود که خود مقام معظم رهبری هم این کتاب را خواندند  و  به رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان استان کهگیلویه وبویر احمد پی بردند؛وی از دوستان بسیار صمیمی بنده است، کتاب شان را چندبار هم خوانده ام .

صبح زاگرس: مشکلات اقتصادی؟

پاسره: به نظر من مشکلات اقتصادی بستگی به خود مردم دارد اگر خود مردم همت کنند و ایثار کنند مشکلات کمتر می شود، اگر کالایی کم شده است نباید به سراغ آن بروند و بخواهند برای هفته ها و ماه های بعد انبار کنند؛ مسئولین هم باید دلسوزانه پای کار بیایند و قوه قضائیه با آن کسانی که احتکار می کنند برخورد جدی داشته باشد.

 

 صبح زاگرس: رزمندگان استان؟

پاسره: متاسفانه همانطور که در طول دفاع مقدس به خصوص عملیات والفجر 8 گمنام بودند همین جا هم گمنام هستند و آن ایثارگری ها و رشادت هایی که از بچه های استان کهگیلویه و بویراحمد دیدیم در طول دفاع مقدس هر ماه و هر سالی در یک تیپ و لشکر  بدون ریا و بدون از هرگونه چشم داشتی می جنگیدند و متاسفانه نام این عزیزان در تاریخ جنگ به ندرت دیده می شود، این هم بستگی به فرماندهان ما دارد که بیایند و خاطرات زمان جنگ شان را ارائه بدهند، تا نسل های آینده  ما بدانند عزیزان شان و هم استانی هایشان چه کارهایی در طول تاریخ دفاع مقدس انجام دادند.

 

صبح زاگرس: احتکار؟

پاسره: مردم عزیز ما باید دست از این کارهایشان بردارند تا از مشکلاتی که الان در کشور ما وجود دارد و مشکلات اقتصادی که مردم رنج می برند فارغ شویم.

 

صبح زاگرس: از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید تشکر می کنیم.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.