گروه: اخبار استان خبر: 111939 / تاریخ انتشار : 1397/8/2 ساعت : 15:15
در سایه بی توجهی مسئولان رخ داد؛

تعطیلی ایستگاه هواشناسی شهر لیکک/سردرگمی عشایرکوچ رو و کشاورزان بهمئی+تصاویر

ایستگاه هواشناسی شهر لیکک با وجود حساسیت بالا، ماه ها تعطیل است و صفحه هواشناسی آنلاین شهرستان بهمئی در سامانه هواشناسی کشور هیچ آماری از وضعیت جوی به نمایش نمی گذارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر؛شهرستان بهمئی با داشتن دو اقلیم گرمسیری و نیمه سردسیری در تمامی فصول سال نیازمند پایش و اعلام داده های هواشناسی و در صورت لزوم مخابره هشدارهای لازم جهت مقابله منطقی با حوادث غیر مترقبه است.

 

پاییز فصل حساس آغاز بارش نزولات آسمانی،کاهش محسوس دما، آغاز فصل کشت، احتمال وقوع سیل و دیگر بلایای طبیعی ناشی از بارندگی و کاهش دماست که اگر تغییرات ناپایدار جوی به موقع پیش بینی نشده و برای مقابله با آنها چاره اندیشی نشود، مشکلات زیادی برای مردم به وجود می آید.

 

این روزها عشایر بهمئی در حال کوچ از مناطق سردسیری به گرمسیری هستند که اگر وضعیت دقیقی از شرایط جوی بدست آنها نرسد، خطرات و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری مانند سیل گرفتگی و رعد و برق آنها را تهدید می کند.

کشاورزی را در نظر بگیرید که برای کاشت محصولات خود بدون اطلاع از هشدارها و اعلامیه های هواشناسی عمل کند، هر چند ممکن است به صورت تجربی و اعلام هواشناسی عمومی مشکلات کمتری سد راه این کشاورز باشد اما به طور یقین اطلاع دقیق از وضعیت جوی و اجرا کردن تقویم کشاورزی مورد تاکید سازمان هواشناسی کشور، کمک بزرگی به کاهش خسارات و افزایش بازدهی محصولات این کشاورز می شود.

 

در این بین سالهاست که ایستگاه هواشناسی شهر لیکک در جوار روستای گچ بلند در کمتر از 5 کیلومتری شهر لیکک- مرکز شهرستان بهمئی- احداث شده است اما از ابتدای تابستان امسال تاکنون هیچ داده ای از این ایستگاه در سامانه آنلاین هواشناسی کشور ثبت نمی شود.

 

ایستگاه هواشناسی شهر لیکک با وجود حساسیت بالا، ماه ها تعطیل است و صفحه هواشناسی آنلاین شهرستان بهمئی در سامانه هواشناسی کشور هیچ آماری از وضعیت جوی به نمایش نمی گذارد.

براساس شواهد موجود می توان گفت که ایستگاه هواشناسی شهر لیکک به صورت چراغ خاموش تعطیل شده است.

 

از مسئولان شهرستانی به خصوص فرماندار و بخشدار مرکزی می خواهیم که این موضوع را به عنوان مطالبه مردمی پیگیری کرده و با رفع موانع سد راه این ایستگاه، اجازه ندهند در این شرایط ناپایدار جوی مردم به خصوص کشاورزان و عشایر کوچ رو سردرگم و بی برنامه عمل کنند تا خدای ناکرده شهرستان محروم ما دچار خسارات جبران ناپذیری نشود.

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.