گروه: اخبار استان خبر: 111835 / تاریخ انتشار : 1397/8/8 ساعت : 11:03

تنها نام زیبا از پایتخت طبیعت باقی مانده است/مرگ تدریجی تفرجگاه"تنگ مهریان"در سکوت مسوولان گردشگری استان

تفرجگاه های طبیعی استان کهگیلویه و بویر احمد نقش بسزایی در توسعه پایتخت طبیعت ایران دارد، اما مدتی است که این نعمت های خدادای و طبیعی با غفلت مسئولین به سمت تخریب و نابودی کشیده شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ در استان کهگیلویه و بویر احمد مناطق و تفرجگاه های زیادی برای گذراندن اوقات فراغت وجود دارد، نقش این مناطق برای توسعه گردشگری و اقتصادی انکار ناپذیر است.

 

 

توجه و اختصاص امکانات به این تفرجگاه ها سبب رشد استان در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خواهد شد، در شرایط حاضر وظایف این تفرجگاه ها برای ایفای نقش و خدمت به استان دچار حاشیه شده است، یکی از این تفرجگاه ها تنگه مهریان است.

 

 

تنگه مهریان در فاصله پنج کیلومتری از شهر یاسوج قرار گرفته شده است، این تفرجگاه به مکانی برای احداث باغ ها و تالارهای عروسی و در برخی موارد املاک شخصی تبدیل شده است.

 

 

 
 
 
باید اشاره کرد مسائلی نظیر نبود امنیت کافی، روشنایی و افزایش تصادفات در مسیر این تفرجگاه از جمله مشکلاتی است که در  این مکان تفریحی به چشم می خورد.
 
 
 

شرایط ذکر شده هر یک به نوبه خود تاثیرات فراوانی را بر جاذبه های گردشگری می گذارد که باید گفت احداث باغ ها و تالارها سبب ترغیب قشر خاصی از جامعه برای خرید زمین و ملک می شود و این مسئله منجر به زمین خواری، افزایش رانت، پایمال کردن عرصه های طبیعی است.

 

 

تالارهای عروسی در زمان برگزاری مراسمات سبب ترافیک خودروها وشلوغی حاشیه و سطح خیابان می شوند و همین مسئله در افزایش خطر تصادف خودروها تاثیر فراوانی دارد.

 

 

در این محور تردد خودروها به دلیل نبود روشنایی و پایه های تامین برق، به سختی صورت می گیرد در این شرایط یکی از دلایل افزایش خطر تصادفات نتیجه نبود روشنایی کافی در این محور است.

 

 

چنین برداشت می شود وقتی کارایی یک محیط تفرجگاهی طبیعی تبدیل به عرصه های خصوصی شود این امکان وجود دارد امنیت در این مکان ها کاهش پیدا کند و با وجود کاهش امنیت در این تفرجگاه ها نباید انتظار استقبال گردشگران از این محیط ها را داشته باشیم.

 

 

در کنار همه مشکلات ذکر شده، عده ای باغ ها طبیعی در تنگه مهریان را با ساخت و ساز برای منفعت شخصی تغییر داده و به مکانی برای کشیدن قلیان و مصرف دخانیات تبدیل کرده اند.

 

 

روی هم رفته مجموعه این مسائل سبب از بین رفتن جذابیت طبیعت در تنگه مهریان می شود، یعنی از یک جنبه طبیعت بکر تخریب و از جنبه دیگر سبب کاهش بحث گردشگری و صنعت توریسم در این مناطق می شود.

 

 

در پایان  باید گفت این شرایط تنها در تنگه مهریان خلاصه نمی شود بلکه امروز به تناسب عدم توجه و تخصیص امکانات در مناطقی نظیر تنگ گنجه ای، تنگ آبشار و حتی تنگ تامرادی مشکلاتی ایجاد شده است و هر کدام از این تفرجگاه ها به نوبه خود اهمیت فراونی در تحولات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استان کهگیلویه و بویر احمد دارد، که درصورت عدم پیگیری جدی برای حل مشکلات و برطرف کردن معضلات، بعید نیست که این تفرجگاه ها به تخریب و نابودی کشیده شوند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.