گروه: اخبار استان خبر: 111796 / تاریخ انتشار : 1397/7/28 ساعت : 12:46
در آیین تکریم و معارفه رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب استان مطرح شد:

به مخلان امنیت مهلت نمی دهیم/قاطعیت یک قاضی در رأی و قلم اوست/حاشیه امنی برای افراد وابسته به مسئولین کشوری و استانی وجود ندارد

مزارعی:به کسانی که امنیت مردم را به خطر می اندازند مهلت نمیدهیم، دربعد اقتصادی نیز برخوردهای سختی داریم و بدون اغماض است و ادارات صمت و تعزیرات حکومتی با گران فروشی و یا احتکار به جدیت برخورد کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در این مراسم گفت: جایگاه قضاوت و مقام عالی حاکمیت و شریعت در اسلام به گونه ای است که پیامبر در رابطه با قضاوت و آیات قرآن به رفعت این جایگاه اشاره دارد.


وی عنوان کرد: خداوند به حضرت داوود در قرآن فرموده است: تو را خلیفه قرار می دهیم تا بین مردم حکم به حق و عدالت کنی،  چراکه حیات جامعه بشریت و احیا زمین در گرو اجرای عدالت است.


حجت الاسلام مزارعی  گفت: تدبر حاکمیت اسلامی در تدبر اسلام است. اگر امام علی(ع) را بشناسید، در رأفت ، جنگ و رعایت تمام شئونات یک معیار تمام عیار در قضاوت و حاکمیت بود.

 

وی با بیان اینکه در برخی از کشورها در دنیا که عدالت نیست آرامشی هم وجود ندارد گفت: خداوند به جایگاه قضاوت در ایاتی اشاره کرده است، در نظرات برخی از مطالب فقها که ورود کنیم متوجه جایگاه قضاوت می شویم، مثلا با توجه به فتوای امام(ره) منصب قضا از منصب های جلیله است.


مزارعی گفت: در دادگستری مدیرکل نداریم، و در ابلاغ بنده رئیس فلان شعبه آمده است یعنی هر قاضی در حوزه خود استقلال دارد و دادگستری یک قوه مستقل است که اداراتی مانند زندان و پزشکی قانونی و غیره زیرمجموعه آن است ،دستگاه قضایی در عین تعامل با بقیه ادارات یک قوه است و اداره محسوب نمی شود.


وی افزود: هر یک از قوای سه گانه زیرمجموعه ای دارند، نظارت بر امور شعبه مانند یک اداره است که رأفت جایگاه قضایی است، قبل از اینکه وارد قوه قضائیه شوم در دهه شصت حرمت دستگاه قضایی را محترم شمردم و از این به بعد هم دارم، یکی از رسالت های دستگاه قضا مقوله امنیت است که به فرمایش رهبری از نان شب هم  واجب تر است چراکه امنیت به عنوان حیاتی ترین موضوعات در دستور کار است، اولین چیزی که حضرت داوود از خدا خواست امنیت بود که خداوند در آیه ای امنیت اجتماعی را هم اشاره کرده است.


مزارعی ادامه داد: حکم اعدام سارقان صادر شده است و قاضی محترم و نیروی اننظامی در این پرونده شبانه روز تلاش کردند و با حکمی که قاضی شجاع صادر نمودند به عنوان محارب حکم صادر و به زودی در ملا عام در آن محل یا محل دیگر حکم اجرا شده و اعدام می شوند

وی در پایان عنوان کرد: به کسانی که امنیت مردم را به خطر می اندازند مهلت نمی دهیم، در بعد اقتصادی نیز بدون اغماض برخوردهای سختی خواهیم داشت، ادارات صمت و تعزیرات حکومتی با گران فروشی و احتکار به جدیت برخورد کنند.

 

رئیس جدید کل دادگاه های انقلاب اسلامی مرکز استان با تشکر از حضور مسئولین استانی و کسانی که به هر رویی در این جلسه حضور داشتند و تشکر ویژه از رییس کل دادگستری استان گفت: امیدواریم که جوابگوی این مسولیت سنگینی که رییس دادگستری بر دوش ما قرار داده اند باشیم.

خدا کرم نیک مرام با بیان برخی از سیاست های دادگستری کل عنوان کرد: به عنوان قاضی یک وظیفه اداری و یک وظیفه قضایی داریم، وظایف ما را قانون مشخص می کند و بنده همین جا متعهد می شوم که در این جایگاه شرایطی که داریم تلاش کنیم تا به بهترین نحو کارمان پیش برود.

 

وی در ادامه بیان کرد: درست است که مستقل هستیم اما از باب نظارت با جدیت پیگیری خواهم کرد، پرونده ها را با تابعیت از سیاست های قوه قضائیه و زیر نظر دادگستری پیگیری می کنیم.

نیک مرام افزود: از برنامه هایی که داریم  این است که در حوزه دادستانی، دادسرا و تجدید نظر که در مجموعه مشترک و به هم پیوسته هستیم تعاون و همکاری داشته باشیم.

رئیس کل دادگاه های انقلاب اسلامی مرکز استان در ارتباط با برخورد دستگاه قضا با مجرمین گفت: با مجرمین و کسانی که به هر طریقی اموال مردم را چپاول می کنند و امنیت را به خطر می اندازند و زمین خواران برخوردی قاطع خواهیم داشت، همچنین تلاش و کوشش در جهت استفاده هرچه بیشتر از برنامه های الکترونیکی را در دستور کار خود داریم.

 

وی اظهار داشت: اشخاصی که در استان و یا در کشور که به مسئولین وابسته هستند و احساس می کنند در حاشیه امنی قرار دارند برخورد قاطعی انجام می دهیم، اینجا نیز اعلام می کنیم که تابع هیچ گونه جریان و یا جناح خاصی نیستیم بلکه با جدیت و تلاش خود در جهت برخورد با هرکسی و هر جایگاهی خواهیم داشت.

نیک مرام بیان کرد: از رئیس کل دادگستری استان و دادستان و اعضای شورای تامین و اداری و نیروهای انتظامی و همه کسانی که به نحوی با دادگستری در ارتباط هستند دست یاری به ویژه همکارانم در دادگاه ها و دادسراهای انقلاب دراز می کنیم.

 

وی افزود: برخی از ادارات اینگونه بیان می کنند که دستگاه قضایی با آنان همکاری لازم را ندارد اما اینطور نیست ما اهل تعاون، تعامل، همیاری و همکاری هستیم و اعتقاد مان بر این است که همه ما یک مسئولیتی در گوشه ای از این نظام مقدس را برعهده داریم و بحث تفکیک قوا اینگونه ایجاب می کند که مستقل باشیم و ادارت از اینکه ما تابع گروه خاص و یا کسانی که انتظار دارند نیستیم بلکه ما تعهد داریم که با متانت و درایت و تعامل با ادارات بر اساس وظیفه هایی که داریم انجام وظیفه می کنیم و فعالیت داریم.

نیک مرام با بیان حفظ اخلاق در کار گفت: خیلی از افرادی که وارد دستگاه قضا می شوند اولین نگاه که به آنان می شود اینگونه بیان می کنند که شما جای امام علی نشسته اید و این حرف کفایت می کند که بار سنگین این مسئولیت را بدانیم. قاطعیت یک قاضی در رای و قلم اوست و باید برای همه جامعه الگو باشد البته با برخورد مناسب با وکلا و قضات برخورد مناسبی داشته باشد تا چهره دستگاه قضا در بین مردم مخدوش نشود اما افراد شرور و مجرم و کسانی که شغلشان در دادگستری است از این قاعده مستثنی هستند واعتقاد داریم قاطعیت در برخود با این افراد باید وجود داشته باشد.

 

وی گفت: وظیفه خود می دانم که این را بیان کنم که من تقریبا بازنشسته هستم اما با اسرار رییس کل دادگستری در خدمت تان هستیم، از بدو ورود رئیس کل دادگستری در تشکیلات قضایی استان شاهد تحولاتی هستیم که به عنوان یک شهروند نه به عنوان یک قاضی و یا اینکه مسئولیت دارم، وظیفه خود می دانم که تقدیر و تشکر را از ایشان را نیز داشته باشم.

اولین تحولی که بوده است شان دستگاه قضایی به جایگاه خود برگشته است قبل از ایشان شاید دادگستری را در زمره یکی از ادارات زیرمجموعه استانداری قلمداد می کردند اما امروز به این نتیجه رسیده ایم که استاندار و رئیس کل دادگستری هم تراز یکدیگرند و در یک سطح قرار دارند نه زیر مجموعه یکدیگرند.

 

وی با اشاره به برخورد جدی با کسانی که امنیت شهر را به خطر انداخته و نزاع های دسته جمعی ایجاد می کنند گفت: امروز شاهد ایجاد امنیت و آرامش هستیم که این از فعالیت های دادگستری با دستگاه های امنیتی است، شاهد ایجاد روحیه هم دلی در بین همکاران دادگستری استان هستیم، کسانیکه در دادگستری فعالیت دارند به دنبال مسائل حاشیه ای نبوده و دنبال کار هستند و نتیجه این همدلی این است که در رتبه های بالای کشوری یعنی در رتبه دوم و یا سوم حضور داریم.

 

وی افزود: ایجاد زیرساخت ها در زمانی که در خدمت ایشان بودیم و تکمیل پروژه های خوابیده و دلسوزی ای که ایشان در این فعالیت داشتند ما را بر سر کار می کشاندند، با این نگاه پیگیری می کرد و شاهد تغییراتی از لحاظ تجهیزات و امکانات اداری در استان هستیم که در هیچ جای کشور شاهد این موضوعات نخواهیم بود.

نیک مرام عنوان کرد: زمانیکه رئیس دادگستری استان برای اولین بار به استان آمدند در جلسه ای بیان کردند که می خواهند مدیرانی را برای کارایی بیشتر پرورش دهند و برعکسِ مدیران غیربومی، هیچ کسی را خارج از این استان به این استان نیاوردند همه ظرفیت های این استان را از جوانان بومی این استان پُر کردند و بیشتر از ظرفیت استان استفاده کردند برخی از فرزندان شما مدیران در استان به همت حجت الاسلام مزارعی مسئولیت دارند شاید اگر ایشان نبودند به علت پرونده سازی هایی که علیه فرزندان شما بود در این کشور هیچ جایگاهی نداشتند.

 

وی در پایان در رابطه با بها دادن به تحصیل کردگان در استان گفت: درد و دل تحصیل کردگان و همه ما این است که این استان بحث تخریب توهین و تهمت فرزندان این استان است به هر طریقی می خواهیم فرزندان این استان را فراری دهیم، خیلی از فرزندان شما در خارج از این استان و در کشور در جایگاه ویژه و دارای آوازه ای کشوری و جهانی هستند اما در این استان نمی توانند فعالیت کنند.

 

نیک مرام بااشاره به تخریب های قومی و قبیله ای در استان بیان کرد: به بهانه های قومی، قبیله ای و طایفه ای همگدیگر را تخریب می کنیم، برعکسِ استان ما سایر استان ها وقتی به استان خودشان می آیند با هم هماهنگ هستند، از هر گروه و جناحی که هستند برای پیشرفت استان شان تلاش می کنند، آنها کارهای سیاسی شان را در تهران انجام می دهند اما در استان ما نیز کارهای سیاسی و تخریب و توهین را باهم اجرا می کنند.

 

وی با ذکر داستانی عنوان کرد: در آیین هندو برای رسیدن به کامیابی باید از روی اجساد گذشت که امروز این کار در این آیین دیگر انجام نمی شود اما در جامعه اسلامی و شیعی مانند این کار صورت می پذیرد، دنبال این هستیم که همشهری خود را تخریب کنیم، آیا این اشتباهات امروز برای ما درس عبرتی نشده است؟ برخی از مردم این استان توان خرید یک کیلو گوشت و یا میوه را ندارند چه کسی باید جوابگوی این مردم باشد؟ در برخی از استان های همجوار ظرفیت کمتری از نظر آب و هوایی نسبت به استان ما دارند اما وضعیت پیشرفت کنونی آنان از استان ما بهتر است که این از ناکارآمدی مسئولین استانی و تخریب کردن مغزهای متفکر این استان است.

رئیس کل جدید دادگاه های انقلاب اسلامی مرکز استان در پایان گفت: زمانی می توانیم از این وضعیت تغییر پیدا کنیم که اگر خواستیم می توانیم، اگر نخواستیم نمی توانیم امیدورم جوانان این استان را از هر گروه و نژادی که هستند حمایت کنیم، چه ضرورتی دارد که در یک اداره از هم طایفه های یک مسئول در آن اداره وجود داشته باشد؟ کدام اصول جهانی این کار را قبول دارد؟ اگر مدیریت لایق داریم از آن استفاده کنیم باید به فکر مردم محروم این استان باشیم و از خودمان برگردیم، همه همدیگر را در کنار هم با تفکرات مختلف این استان را از این تفکرات نجات دهیم.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.