گروه: اخبار استان خبر: 111562 / تاریخ انتشار : 1397/7/19 ساعت : 12:12

معضل جمع آوری زباله در اطراف پایتخت طبیعت خودنمایی می کند/روستاهایی که در بی توجهی مسولان به زباله دانی تبدیل شده اند

عدم جمع آوری به موقع زباله ها در روستاهای این استان به یک مشکل جدی تبدیل شده و چهره ای زشت را برای برخی از روستاها ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، زیبا بودن یک شهر و یا یک روستا یک موضوع مهم در بهداشت و سلامت افرادی است که در انجا زندگی می کنند بدون شک مکانی که در آن بهداشت بهتر و زباله کمتری نیز وجود داشته باشد شادابی و نشاط افراد نیز بیشتر خواهد بود، اما زمانی که در یک مکان وجود زباله ها عادی باشد بد اخلاقی نیز عادی است و باعث ایجاد تنش های مختلفی می شود.

 

 

شهر یاسوج را همه به عنوان پایتخت طبیعت می شناسند و هیچکس نمی پذیر که در شهر پایتخت طبیعت زباله حرف اول را بزند بنابراین باید برای پاکیزه بودن آن تلاش شود که مسافران و گردشگران نیز از آن به خوبی استفاده کنند و کهگیلویه و بویراحمد را به عنوان مقصد سفرهای بعدی شان انتخاب کنند.

 

 

در این استان روستاهای بزرگی هستند که گاهی نام روستای پاکیزه را به خود اختصاص می دهند، به عنوان نمونه روستای کریک دنا به عنوان روستای پاکیزه در سال های گذشته نامگذاری شد اما در این میان روستاهایی نیز هستند که اگر بخواهیم اسمی روی آنها بگذاریم باید اسم روستای زباله دان را بر آنها گذاشت.

 

 

در سطح شهر شهرداری ها بعنوان مسول این امر زباله ها را جمع آوری می کنند و در مکانی یا آتش می زنند و یا دفن می کنند که بهداشت محیط نیز حفظ شود اما در روستاها گاهی این جمع آوری زباله ها انجام نمی شود و یا آنقدر دیر انجام می شود که به یک مشکل بزرگ تبدیل می شوند و به واسطه بوی آنها مردم نیز اذیت می شوند.

 

 

داشتن دهیار بخشدار و شورا در یک روستا به عنوان کسانی که مردم آنها را انتخاب کرده اند باید برای جمع آوری و تمیز بودن روستای خود تلاش کنند، اما گویا موضوع جمع آوری زباله ها در روستاهای استان خیلی جدی گرفته نمی شود و روستائیان نیز مجبورند زباله های خود را با راه کارهای مختلف از بین بررند.

 

 

 برخی از روستاهای دشت روم یاسوج زباله های خود را آتش می زنند که دود آلوده آنها باعث اذیت کردن دیگران نیز می شود برخی از آنها زباله ها را جمع آوری و به اول جاده دو پشته که محل اصلی دفن زباله های شهر یاسوج است منتقل می کنند در حقیقت می توان گفت که اهالی روستای دشت روم حال و روز این ضرب المثل را دارند  که "آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم".

 

 

برخی دیگر از روستائیان نیز راه حل های مختلف دیگر را برای دفن زباله های خود انتخاب می کنند اما سوال اینجاست که چرا زباله های روستائیان ساماندهی مناسبی ندارد و گاهی باعث می شود که تپه ای بزرگ از زباله در یک روستا ایجاد شود و منظره ای نازیبا ایجاد کند.

 

 

روستای چنارستان نیز از جمله روستاهایی است که وجود زباله ها در آن به یک معضل برای مردم این منطقه تبدیل شده است به گونه ای که برخی شب ها شاهد تپه ای بزرگ از زباله هایی هستیم که مردم جلوی در ها گذاشته اند و نمی دانند با آنها چه کنند و چهره ای زشت را برای چنارستان که سرسبزی زیبایی دارد ایجاد کرده.

 

 

انتظار می رود که مسئولان استان دهیارها بخشداران و شوراهای روستاها را موظف کنند که فکری برای زباله های مناطق روستایی کنند و برای جمع آوری آنها تلاش کنند که شاهد چنین صحنه هایی در روستاها نباشیم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.