گروه: اخبار استان خبر: 111552 / تاریخ انتشار : 1397/7/19 ساعت : 08:45
در گفتگو با مسوولان شرکت نفت و گاز گچساران مطرح شد؛

برگزاری ۱۷ هزار نفر ساعت آموزش HSE درنفت و گاز گچساران/ توپک رانی خط لوله 42 اینچ آغار و دالان با موفقیت انجام شد

رئیس خدمات عملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از عملیات موفقیت آمیز توپکرانی خط لوله 42 اینچ انتقال گاز آغار و دالان با تلاش متخصصان این اداره خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آفتاب جنوب،بیژن آقایی، رئیس خدمات عملیات شرکت نفت و گاز گچساران در تشریح این اقدام اظهار کرد:عملیات توپک رانی خط لوله 42 اینچ انتقال گاز آغار دالان، از کیلومتر 137 تا لخته گیر 1600 به طول 170 کیلومتر، و از لخته گیر 1600 به ایستگاه 2000 به طول 50 کیلومتر انجام شد.

 

 

وی افزود:این اقدام به منظور تمیز سازی خط 42 اینچ و تعمیرات اساسی پالایشگاه دالان و همچنین تعمیرات 21 نقطه از بالادست خط فوق به استناد نتایج توپکرانی هوشمند سال 96 این عملیات صورت گرفت ،این توپک رانی با هماهنگی ستاد مناطق نفتخیز جنوب و منطقه دالان از کیلومتر 137 تا ایستگاه 1600 و متعاقبا از ایستگاه 1600 تا 2000 آغار انجام شد.

 

 

آقایی در خصوص ادامه این عملیات تصریح کرد: پس از آماده سازی و تامین فشار و ریت مورد نیاز، توپک از سوی منطقه دالان به سوی ایستگاه 1600 ارسال شد و در ادامه با افزایش فشار و ریت توپک رها شده در توپک گیر ایستگاه 1600 با موفقیت دریافت شد.

 

 

 رئیس خدمات عملیات شرکت نفت و گاز گچساران اظهار کرد: با هماهنگی با منطقه آغاجاری در سریعترین زمان ممکن عملیات ارسال توپک دوم از لخته گیر 1600 به سوی لخته گیر 2000 شروع و این عملیات موفقیت آمیز نیز با دریافت توپک در محل مورد نظر به پایان رسید.

 

 

 آقایی در ادامه تصریح کرد: از همدلی و تلاش های تمامی مدیریت ها و گروه های حاضر در این عملیات، ادارات مهندسی فرآورش، تاسیسات گاز، تعمیرات و اداره ایمنی و گروه اعزامی از منطقه دالان در خصوص انجام این عملیات بزرگ که با مدیریت عملیات همکاری لازم را داشته اند تشکر و قدردان می کنم.

 

 

وی گفت: شرکت بهره برداری نفت وگازگچساران با در اختیار داشتن چند هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت وگاز دارای یکی از طولانی ترین شبکه های خطوط لوله مناطق نفتخیز بوده که در حوزه چهار استان کشور گسترده شده است.

 

 

لازم بذکر ست، توپکرانی عملیات عبور دادن شی خارجی با فرآیندی خاص از خطوط انتقال نفت و گاز است که با هدف تمیز کردن شریان های انتقال از رسوبات ایجاد شده ، خارج ساختن مایعات ، اندازه گیری قطر درونی خطوط لوله، پوشش دادن جدار لوله با مواد ضد خوردگی و بازدید درونی خطوط صورت می گیرد .

 

 

درادامه شهباز صفری، رئیس ایمنی شرکت نفت و گاز گچساران نیزدرگفت و گو با این پایگاه خبری تحلیلی از برگزاری ۱۷ هزار نفر ساعت آموزش HSE طی شش ماهه نخست امسال در این شرکت خبر دادو افزود:درنیمه نخست امسال۲۴۸۶ نفر از کارکنان این شرکت با حضور در کلاسهای آموزشی، دوره های مربوط به HSE را فرا گرفتند.

 

 

وی گفت: انجام۱۳۴۸ فقره بازرسی HSE به منظور شناسایی نقاط مخاطره آمیزو ارائه راهکار جهت حذف یا کاهش ریسک ناشی از آن، نظارت مستمر بر کارهای عملیاتی تعمیراتی و اسیدکاری، تعمیرات چاهها و اعزام گروه اطفاء حریق و ۹۷۰ بازدید و تعمیرادوات ایمنی و اطفاء حریق در واحدهارا از مهمترین اقدامات این اداره از ابتدای سال جاری تاکنون است.

 

 

رئیس ایمنی شرکت نفت و گازگچساران در ادامه اظهارکرد: دستورالعمل هاو سفیرهای ایمنی در جهت اطلاع رسانی و ارتقاء سطح اطلاعات HSEکارکنان، انجام معاینات دوره ای در راستای حفاظت و پایش سلامت کارکنان در معرض عوامل زیان آورمحیط کارو کالیبره نمودن دوره ای کلیه دستگاههای انفجارسنج و گاز سنج واحدهای عملیاتی از دیگر اقدامات این شرکت بهره بردار است.

 

 

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران به عنوان دومین تولیدکننده نفت در مناطق نفتخیز جنوب، بهره‌برداری و راهبری عملیات تولید از میدان‌های پراکنده‌ای از جمله گچساران ، بی‌بی‌حکیمه ، سیاهمکان، رگ سفید، پازنان، منصور آباد، نرگسی و کیلو کریم را برعهده دارد.

 

 

واقع شدن این میدان‌ها در استان های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، فارس و بوشهر از یکسو و قرار گرفتن تلمبه‌خانه عظیم گوره و چند راهه بزرگ نفت خام صادراتی ایران در حوزه عملیات این شرکت در ساحل از سوی دیگر ، گچساران را به یکی از مناطق مهم تولید و قطب صادرات نفت خام ایران تبدیل کرده است. 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.