گروه: اخبار استان خبر: 111501 / تاریخ انتشار : 1397/7/16 ساعت : 20:54
واکنش مدیر جهادکشاورزی بهمئی به خشکی باغات قلات؛

احداث ایستگاه پمپاژ جدید در صورت مجوز برداشت آب/ بیشتر مشکلات به باغداران بر می گردد

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی با ابراز نگرانی از روند روبه نابودی باغات قلات و کندیده بهمئی، از پیگیری این نهاد برای تامین آب کافی برای باغات خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی عصر امروز در گفت و گو با خبرنگار آوای ماغر با ابراز نگرانی از روند روبه نابودی باغات قلات و کندیده بهمئی، از پیگیری این نهاد برای تامین آب کافی برای باغات خبر داد.

بدرقه تصریح کرد:با توجه به اینکه ایستگاه پمپاژ تامین آب باغات قلات وکندیده بین گلخانه داران مجتمع گلاخانه ای غدیر  و باغات پشت تاوه مشترک است، حجم آب موجود پاسخگوی نیاز آنها نیست.

وی با اشاره به نشست اخیر ادارات شهرستان برای بررسی و رفع این مشکل، گفت: در این نشست که با حضور بنده، نماینده فرماندار،کارشناسان باغبانی و کشاورزی شهرستان برگزار شد، مقرر گردید تا اطلاع ثانوی آب باغات قلات و پشت تاوه از محل همین استگاه پمپاژ تامین شود.

بدرقه خاطرنشان کرد: اداره منابع آب شهرستان موظف شد نسبت به صدور مجوز برداشت آب سطحی از رودخانه قلات برای تامین آب باغات اقدام کند.

وی افزود:جهاد کشاورزی این آمادگی را دارد تا در صورت صدور مجوز برداشت آب از سوی اداره منابع آب شهرستان، با هماهنگی سازمان با تامین اعتبار اقدامات قانونی نسبت به احداث ایستگاه پمپاژ جدید و نسبت به انتقال خط مسیر آب بعد از مجتمع گلخانه ای به ایستگاه پمپاژ جدید جهت آبیاری بهینه همکاری باغات قلات اقدام کند.

 رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی در ادامه گفت:در این جلسه مصوب شد که تا پایان نیاز آبی امسال یعنی تا آبان ماه آبیاری باغات همچنان مانند گذشته از محل ایستگاه پمپاژ گلخانه ای قلات تامین شود.

بدرقه خاطرنشان کرد: پرونده به صورت قانونی روال اداری خود را سپری میکند که به محض اعلام صدرو مجوز برداشت آب از سوی اداره امور آب شهرستان، جهاد کشاورزی نسبت به احداث ایستگاه جدید اقدام می کند.

وی با تاکید بر لزوم تغییر الگوی کشت و آبیاری باغات قلات و کندیده توسط باغداران، گفت:شدت گرمای بی سابقه تابستان امسال که گاهی دما به بالای 50درجه می رسید و با توجه به اینکه آبیاری این منطقه به صورت نوبتی صورت می گرفت، برخی از باغها در ظهر و گرمای سوزان آبیاری می شد که بیشتر این آب تبخیر شده و به هدر می رفت.

بدرقه با بیان اینکه بیشتر کم کاری ها و مشکلات موجود به باغداران بر می گردد، گفت: باغداران باید با مدیریت صحیح آبدهی به خصوص آبدهی در شب، تغییر الگوی کشت،پاکنی، هرس و تغذیه به موقع،  باغات از این وضعیت خارج کنند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بهمئی در پایان سخنان خود گفت:در صورت درخواست تغییر الگوی کشت، آماده همکاری با باغداران قلات و کندیده هستیم.

گفتنی است پایگاه خبری آوای ماغر در خبری با عنوان " ده ها هکتار باغ مرکبات بهمئی قربانی گرمای بی سابقه و کم آبی/مسئولان به داد باغ مرکبات بهمئی برسند+تصاویر" نسبت به لزوم توجه مسئولان به مشکلات باغات قلات و کندیده هشدار داده بود.

انتهای پیام/

سید علمدار تقوی
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.