گروه: اخبار استان خبر: 111488 / تاریخ انتشار : 1397/7/17 ساعت : 14:29

آن را که از حساب پاک است از محاسبه چه باک است/شفافیت آرای نمایندگان حلقه مفقوده در بهارستان

کسانی که معتقد بودند چیز قابل پنهانی از مردم وجود ندارد چه بسا برخی از آنها به طرح شفافیت آراء نمایندگان رای مثبت ندادند و مردم را نامحرم و غریبه به حساب می آورند و اصلا شاید به نظر و نظارت مردم اعتقاد و باوری ندارند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ مردم ایران به عنوان رکن تحقق جمهوریت نظام اسلامی ایران محسوب می شوند و در طول چهار دهه گذشته، نقش های متعددی را بر عهده گرفته و حماسه های فراوانی  را خلق کرده اند.

یکی از نقش های گذشته و امروز مردم در کشور، نقش نظارت آنها بر عملکرد مسئولان سه قوه  کشور است، به دلیل همین نقش بسیاری از موضوعات کشور و طبق مصالح نظام  باید به سمع و نظر مردم برسد.

 

پررنگ ترین نقش مردم در ایام انتخابات تجلی دارد، زمانی که آنها با امید های فراوان اشخاص را برای اداره سکان مدیریت کشور انتخاب می کنند و بر همین امر است که مردم حق بررسی عملکرد منتخبان راه یافته خود در جایگاه های مختلف را دارند.

 

در شرایط فعلی نظارت مردم باید نسبت به اتخاذ قوانین، لوایح و طرح ها اشراف و آگاهی کامل داشته باشند، مدتی پیش طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس در محافل رسمی و غیر رسمی کشور مطرح شد و هدف از آن اطلاع از رای و نظر نمایندگان مجلس بود.

دراهمیت شفافیت آراء نمایندگان مجلس باید گفت در بسیاری از موارد منتخبان تصمیماتی می گیرند که حدود و مصالح انقلاب را باید در مد نظر قرار دهند و این تصمیمات با آرمان های اسلام و انقلاب تناسب داشته باشد اما ممکن است برخی نمایندگان با تفکر و سلیقه سیاسی به  اصول و آرمان های انقلاب تعلق خاطری نداشته باشند وهمین امر سبب اتخاذ تصمیم مخالف مصالح کشور و انقلاب شود.

 

در طی چند سال گذشته اگر نظارت مردم و طرح شفافیت آراء بیشتر جدی گرفته می شد  درتصمیمات مهم نظیر مذاکرات هسته ای، لبخند دشمن  و وعده های  دروغ او قابل باور نبود چه بسا شاید شرایط فرق می کرد در همین راستا نقش شفافیت آراء نمایندگان در موضوع بررسی برجام در مجلس و معرفی آنها  این مساله  را به مخاطبان ارائه میکرد که نمی شود روی نظر و رای آنها در موضوعات مهمتر در آینده حساب کرد .

طی روزهای گذشته بار دیگر نقش شفافیت آراء بیشتر مشخص شد، وقتی که یکی از لوایح fatf موسوم به CFT به تصویب مجلس رسید که به اذعان کارشناسان مخالف مصالح کشور است و موضوع وعده  دروغ  و اعتماد و ترس از تحربم دشمن را نشان می دهد ، در این طرح نمایندگان مجلس  به قرار دادی رای دادند که قوانین آن در فراتر از مرزهای کشور تصویب شده است و بحث توان داخلی برای نوشتن چنین قوانینی غافل مانده است.

 

باید اشاره کرد مگر کدام تصمیم در مجلس  شورای  اسلامی قرار است گرفته شود که برخی نمایندگان از ترس به طرح شفافیت آرای نمایندگان نظر مثبت ندارند، مگر نمایندگانی که نظر مثبت نسبت به تصویب این طرح دارند تافته جدا بافته از نمایندگان مجلس هستند، آنچه که در رابطه با این طرح در جامعه بیان می شود این است که برخی نمایندگان مجلسِ مخالف طرح مذکور، مصالح و ارزش های نظام و انقلاب و فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب را برای اتخاذ و تصویب قوانین  مد نظر ندارند و بیشتر گرایشات  جناحی و سیاسی پوچ و تفکرات سکولاری را در ذهن و فکر خود پرورش می دهند و همین مسائل سبب عقب افتادگی امور کشور است.

 

کسانی که معتقد بودند چیز قابل پنهانی از مردم وجود ندارد چه بسا برخی از آنها به طرح شفافیت آراء نمایندگان رای مثبت ندادند و مردم را نامحرم و غریبه به حساب می آورند و اصلا شاید به نظر و نظارت مردم اعتقاد و باوری ندارند.

در هر صورت هر رأیی که در این باره از سوی نمایندگان صادر شده است باید نسبت به آن پاسخگو باشند و ای کاش مجلس با طرح شفافیت آرا موافقت می کرد تا بهتر بتوان از جنبه های مختلف این موضوعات را بررسی کرد اما به اصطلاح " برخی افراد جایی نمی خوابند که آب زیرشان برود ".

انتهای پیام/ 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.