گروه: اخبار استان خبر: 111342 / تاریخ انتشار : 1397/7/11 ساعت : 14:59
اتاق مدیران صبح زاگرس:

یکی از ضروریت های فعلی نظام و انقلاب امیدآفرینی در مردم است/88 درصد تولید ملی ما ربطی به واردات ندارد/گرانی ها تاثیر القایی تحریم ها بوده است!

هدایت خواه با بیان اینکه گرانی ها تاثیر القایی تحریم ها بوده است، گفت: بخشی از این معضل اقتصادی ریشه توهمی دارد که ریشه در تاثیر تحریم ها و امثال آن است در حالی که کل اقتصاد ما 12 درصد آن به واردات بستگی دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ مسئول دفتر آستان قدس رضوی استان طی نشست صبح امروز در اتاق مدیران صبح زاگرس حاضر شد و پیرامون وضعیت جنگ روانی دشمن در موضوعات گوناگون به سئوالات خبرنگار ما پاسخ داد که در زیر آمده است:

 

 

صبح زاگرس- تحلیل شما از جنگ روانی که دشمن در پس پرده بر علیه ایران راه انداخته است، چیست؟

هدایتخواه-  در شرایط کنونی مهمترین وظایف نیروهای های انقلاب آنهایی که اهل ارتباط و توجیه مردم و تحلیل و سخن هستند، مقابله با جنگ روانی دشمن است به ویژه جنگ روانی و عملیاتی عرصه اقتصاد که شروع شده است، قطعا یکی از وظایف ما این است که شرایط اقتصادی کنونی را بتوانیم به درستی برای مردم تبیین کنیم.

 

اکنون باید پرسید عوامل و ریشه های آن چیست و چه راه کاری دارد، چون یکی از ضروریت های فعلی نظام و انقلاب امیدآفرینی در میان مردم است و دشمن سعی می کند با جوسازی از مسایل اقتصادی مردم را نا امید کند و علاوه بر اینکه در نگاه مردم به انقلاب تغییر ایجاد کند، دست به اقداماتی بزند که به صلاح کشور و نظام  نیست.

 

 متاسفانه این فضاسازی دشمن در رسانه درحوزه اقتصاد کار را به جایی رسانده است که برخی ها ماشین خود را پر از رب گوجه و امثال اینها می کنند و باعث  نگرانی هایی در بین مردم می شوند و این کار نتیجه فضاسازی هایی است که در این خصوص شده است و نیاز است که در عرصه تحلیلی مسایل اقتصادی یکسری اطلاعات را کسب کنیم.

 

 ما اقتصاد دان نیستیم اما باید در این زمینه آموزش هایی را کسب کنیم مثل جنگ، که وقتی جنک شروع شد خیلی از افراد اصلا ار پایه آموزش  ندیده بودند ولی آموزش دیدند که با دشمن مقابله کنند، اکنون در این حوزه به آموزش هایی نیاز است که بتوانیم مردم را در این عرصه توجیه کنیم.

 

 

صبح زاگرس-ریشه های وضعیت موجود به کجا باز می گردد و اساسا مشکل چیست؟

هدایتخواه - بررسی ریشه های شرایط اقتصادی مهم است و راه کارهایی نیز باید بیان شود و به مردم گفته شود که اگر این راه کارها  توسط مردم و دولت اجرایی شود می توان طی چند ماه شرایط را به حالت عادی برگرداند در کنار این راه کارها انگیزه برای ایجاد مطالبه گری نیز در مردم ایجاد می شود و مردم از دولت مردان بخواهند که ورود پیدا کند.

 

 

این معضل اقتصادی که بیشتر در سال 97 رخ داده است، زمینه های آن از سال 96 شروع شد که قیمت دلار سیر صعودی گرفت آن هم با سیاست کاملا ناکارآمدی که دولت پیش گرفت که نرخ سود سپرده های کوتاه مدت را افزایش داد و بعد در بهار 97 قیمت دلار تشدید شد و سرعتش بیشتر شد و به تبع دلار نیز سایر دارایی ها مثل سکه خودرو بورس و امثال اینها رشد کردند.

 

 

رشد بی رویه این اقلام منجر به تشدید تورم شد که در واقع این تورم القایی بود، روانی بود، این تورم تورم واقعی نبود که بر اساس یک فضای واقعی این تورم ایجاد شود، زندگی 80 درصد مردم بر اساس این تورم با چالش جدی مواجهه شد که دو دلیل عمده داشت که افزایش هزینه تولید یکی از آن بود، در حالی که هزینه تولید ما متاثر از افزایش میزان ارز بسیار محدود و کم است.

 

 

صبح زاگرس- شما دو دوره در مجلس حضور داشتید، واقعا تولید ملی ما چند درصد به دلار وابسته است و آیا راهکاری در مجلس اندیشیده شد؟

 

هدایت خواه- طبق آمارها فقط 12 درصد تولید ملی ما  به دلیل واردات است، یعنی 88 درصد تولید ملی ما ربطی به واردات ندارد در حالی که در برخی از کشورها  مثل ترکیه 25 تولید ملی  درصد آن وابسته به واردات است و کشور ما 12 درصد است، اما متاسفانه این 12 درصد به دلیل دوم یعنی عوامل روانی و توهمی بوده که مثلا "شنیدید قیمت دلار بالا رفته"، پس فلان کاسب فلان جنس را بالا می برد، که اول توهم بود و جنبه روانی دارد بعد در اثر عمل نیز اتفاق می افتد که هیچ ارتباطی با دلار نداشته اما بر اساس جو روانی کار به جایی رسیده که به معضل تبدیل شده است، حال ریشه این معضل چه بوده است موضوع مهمی است.

 

 

 ریشه های این معضل در واقع چند مورد است، که  یکی از آن ریشه توهمی دارد، اصل آن  آدرس غلطی بود که آقایان در موضوع تحریم ها دادند یعنی اینگونه القا کردند که بازگشت تحریم ها به معنای بازگشت محدودیت های جدی در عرصه اقتصاد است و این بازگشت تحریم ها باعث می شود که در اقتصاد ما فشار جدی ایجاد شود، چیزی که در واقع در تبلیغاتی که توسط خود دولت مردان بوده و اصل موضوع بحث خروج امریکا از برجام بود.

 

 

 افزایش قیمت ها از زمستان 96 شروع و در 97 تشدید شد، درحالی که امریکا تیرماه عملا از برجام خارج شد، هنوز امریکا از برجام  خارج نشده بود که تیرماه این اتفاق می افتد، اما از قبل از آن قیمت ها در حال افزایش بودند پس معلوم می شود این افزایش قیمت تحت تاثیر تحولات اقتصادی واقعی نیست ریشه توهمی دارد و به مردم در رسانه های بیگانه و شبکه های اجتماعی القا کردند که بازگشت تحریم ها یعنی سقوط اقتصاد ایران و تورم  و فشار اقتصادی، در حالی که هیچ تحریم جدید اتفاق نیفتاده بود.

 

صبح زاگرس- قبل از اینکه ایران به برجام بپیوندد وضع ما وضع بدی نبود (در واقع از وضع موجود بهتر بود)، آیا واقعا تحریم های آمریکا متفاوت شده است؟

 

هدایتخواه - آمریکا نیمه دوم مردادماه بود که از برجام رسما خارج شد و قرار شد که نیمه دوم ابان نیز بخش دیگری از تحریم ها بازگردد، اما ببینید که از چند ماه قبل این اتفاق می افتد، پس بحث های تورمی و جنگ روانی که راه انداخته اند تاثیرات واقعی تحریم ها نبوده است.

 

 گرانی ها تاثیر القایی تحریم ها بوده است، بخشی از این معضل اقتصادی ریشه توهمی دارد که ریشه در تاثیر تحریم ها و امثال آن است در حالی که کل اقتصاد ما 12 درصد آن به واردات بستگی  دارد.

 

 

ریشه های واقعی معضل کنونی چند مورد است، یکی دلاریزه بودن اقتصاد ایران است یعنی وابستگی زیاد اقتصاد ایران به دلار اما نه وابستگی واقعی بلکه حساسیت به دلار است نه اینکه ما دلار زیاد خرج می کنیم، کل دلاری که ما در اقتصاد خودمان خرج می کنیم 12 درصد است یعنی اگر مثلا ما  اقتصاد 500 میلیارد دلاری داریم 60 میلیارد دلار آن مربوط به تجارت خارجی است و بقیه مربوط به داخل است، اما ما حساسیت زیادی ایجاد کردیم که به چند دلیل این حساسیت رخ داده است. اصلی ترین آن این است که اقتصاد ما یک اقتصاد امریکایی بود به تعبیر آقایان، امریکایی ترین اقتصاد تا پیروزی انقلاب اسلامی اقتصاد ایران بود که از چند جهت وابسته به آمریکایی ها بود یکی اینکه نوعا تحصیل کرده های ما کتاب امریکایی می خواندند و متخصص اقتصاد ما کتاب آمریکایی می خواندند.

 

دوم اینکه سیاست گذاران ما در حوزه اقتصاد، سیاست های خزانه  آمریکا را اجرا می کردند،  سوم اینکه ما تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تجارت گسترده ای با انقلاب داشتیم بخش زیادی از واردات ما با آمریکا بود و چهارم  اینکه انگلیسی ها و امریکایی ها بر صنعت نفت ما حاکمیت داشتند و سرمایه گذاری هایی زیادی در برداشت های از نفت داشتند تا 6 میلیون بشکه، این کشورها از کشور ما نفت استخراج می کردند که به سرعت در حال تخلیه منابع ما بودند.

 

صبح زاگرس- قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وضعیت وابستگی های ما به آمریکا چطور متحول شد؟

هدایتخواه - در حال حاضر خیلی زور بزنیم به چهار میلیون بشکه می رسیم اما آنها در آن موقع 6میلیون برداشت می کردند، با پیروزی انقلاب اسلامی دو وابستگی ما خود به خود قطع شد یکی تجارت اقتصادی با امریکایی ها دوم سلطه  آنها بر نفت ما، اما دو عامل در اقتصاد ما باقی ماند که متاسفانه این دو عامل باعث شده است از نظر ذهنی و روانی اقتصاد ما وابسته به اقتصاد امریکا باشد.

 

 

 اینکه تحصیل کرده های اقتصاد ما کتاب امریکایی می خواندند و سیاست گذاران ما در عرصه اقتصاد سیاست های وزارت خزانه داری امریکا را سیاست گذاری می کنند، نشان می دهد فکر و نگاه سیاست گذاران، اقتصاد امریکایی است.

 

 

 در حوزه اقتصاد به یک معنا انقلاب نکردیم، در عرصه سیاسی انقلاب کردیم، سلطه امریکا را پایان دادیم ولی  آمریکا از نظر فکری همچنان در نظام برنامه ریزی ما همچنان حضور داشته و دارد به همین جهت حساسیت اقتصاد ما به دلیل آن تفکر و آن سیاست گذاری نسبت به دلار زیاد بوده و باوجود تاکیدات زیادی که بر حذف دلار از اقتصاد ایران شده و همچنین و تاکیدات رهبر انقلاب بر حدف کلی دلار از اقتصاد ایران، اما عزم جدی برای حذف دلار انجام نشد و سیاست مداران ما امید داشتند که روزی دوباره با امریکا شریک تجاری شوند.

 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.