گروه: اخبار استان خبر: 111339 / تاریخ انتشار : 1397/7/11 ساعت : 15:05
حادثه ای که خبر داده بود؛

وقتی هیچ گوشی بدهکار خطرات در حلبی آباد نبوده و نیست/آتشی که شبانه گُر گرفت و لجاجتی که خاکستر شد+تصاویر

امروز دیگر نباید کسی پیراهن من طلبکارم بر تن کند و بگویید ضعف مدیریتی عامل این آتش سوزی بوده، بلکه باید دانست لجبازی و پافشاری بر یک خواسته نامعقول می تواند آثاری مخربی همچون آتش سوزی جمعه بازار را برای آنان پدید آورد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس یک بازار با کمترین امنیت، غرفه های حلبی، لباس های روی زمین،کیف های آویزان، صداهای بلند برای کشاندن مشتری به سوی خود، راهروهای باریک و آخر تاریکی، همه و همه روزگار بازاری در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است که نام پلاسکوی بتنی در تهران را برای ما زنده می کند؛ آری این حکایت حلبی آباد و یا همان جمعه بازار یاسوج است.

 

جمعه بازار یاسوج که در زمان شهردار اسبق یاسوج برای ساماندهی برخی از دست فروشان در ضلع غربی  و خروجی یاسوج به سمت اصفهان در منطقه بنسنجان بنا شد،گمان نمی رفت که امروز جان چندین هزار نفر ار شهروندان و کسبه آن را تهدید کند.

 

این بازار که به دلیل نبود امنیت، نبود چارچوب یک بازار ایمن و حتی نبود نظارت به یکی از چالش های مهم و پیش روی مسئولان شهری از شورای شهر گرفته تا شهردار و حتی نمایندگان استان و استاندار تبدیل شده و روزی نیست که در تیتر رسانه ها نباشد.

 

 امروز حلبی اباد یاسوج بوی آتش سوزی و حادثه تلخ پلاسکو را می دهد، آتش سوزی که باشهادت چند تن از مأموران بی ادعای آتش نشانی روبه رو شد و همانگونه شد که همگان دیدند.

 
 

باید به این مسئله توجه کرد که امروز فاجعه ای بزرگ تر  از پلاسکو شاید در کمین این بازار در شهر یاسوج باشد، موضوعی که مسئولان رابر این داشت که با احداث یک بازارچه ایمن در ضلع جنوبی این بازارچه به دنبال مرتفع کردن آن باشند.

 

اما مشکل کجاست، امروز مشکل و معضل این بازار شاید در جاهای باریک تر از آنچه خودمان فکر می کنیم نهفته باشد و دست های پشت پرده به دنبال این باشند تا حلبی آباد همچنان پابرجا باشد و نقل مکان به محل جدید میسر نشود.

بازار روز یاسوج  که با غرفه های متراکم و مملو از انواع و اقسام اجناسی که بر روی هم انبار شده اند و همچنین راهروهای تنگ و گاها بن بست، منطقه ای با پتانسیل بالا برای هر نوع حادثه ای است که در سریعترین زمان ممکن پس از وقوع به تمامی نقاط این بازارچه سرایت کند و می تواند فاجعه ای جبران ناپذیر را رقم بزند.

 

این مطالب شاید در این مجال نگنجد که فقط بتوان با نیش زدن به این قضیه آن را رها کرد،بلکه باید دانست که معضلی امروز در کمین کاسبان و شهروندان در این بازارچه  وجود دارد که شاید به امنیت استان نیز لطمه وارد کند.

 

این پایگاه خبری در چندین گزارش و خبر این موضوع را به مسئولان گوشزد کرد، که خطرات شدیدتری امروز جان شهروندان و کاسبان حلبی آباد را تهدید می کند و آتش سوزی شب گذشته نشانی بر این مدعا بود.

جمعه بازار در آتش سوخت، این شاید تنها جمله ای و تیتری بود که برخی از رسانه ها به آن پرداختند، آری جمعه بازار برای دومین یا سومین بار در اتش سوخت و مأموران اتش نشانی و مسئولان برای خاموش کردن و نظاره کردن آن در مکان حاضر شدند.

 

جمعه بازار یاسوج بعد از چندین و چند بار هشدار رسانه و حتی کارشناسان و در گوش فرو نبردن این موضوع از سوی کسبه اش در شامگاه 10مهر سال 97 در آتش سوخت و بخشی از آن خاکستر و برخی از کاسبان آن آواره شد.

 

به گفته مدیرعامل سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری یاسوج یکصدمین اخطار ایمنی به جمعه بازار این شهر را ابلاغ کرده بودند اما مثل اینکه گوش شنوایی برای این خطر وجود نداشته است.


به گفته کارشناسان همه غرفه های فعال جمعه بازار دارای مشکل حاد و پرخطر از نظر آتش سوزی، حوادث و سوانح بودند که این مسئله نه بر اساس غرض ورزی بلکه بر اساس مشاهدات و کارهای کارشناسی بوده است.

در جمعه بازار یاسوج غرفه های زیادی مملو از پارچه، لباس، فرش وغیره وجود داشته که از نقاط خطرساز محسوب شده و نگران کننده بوده که با یک جرقه آتش گُر می گرفتند،ولی هیچ کدام از کسبه به این موضوع هیچ توجهی نداشتند.


در جمعه بازار یا همان حلبی آباد در شعاع کمتر از 2هزار متر بیش از 900مغازه وجود دارد که به شکل های تو در تو وحتی متراکم بنا شده اند که همین موضوع می تواند آتش سوزی آن را به صورت گسترده ای به دیگر مغازه ها انتقال دهد.

 

اما متأسفانه با این همه انعکاس خبری و هشدار، در آخر جمله بازار آتش گرفت و اموال کاسبان دود شد، و دیده می شود هنوز عده ای با دیدن این حوادث ناگوار حاضر به جابجایی این بازارچه به مکانی جدید نیستند.

 

هنوز مدت زمان زیادی از اعتراض برخی کسبه این بازارچه به مکان جدید نمی گذرد، که این اتفاق ناگوار نشان داد انتقال این بازار چه به مکان جدید کاری بس مهم بوده که نیازمند همکاری همه کسبه در این بازارچه است.

 

امروز دیگر نباید کسی پیراهن من طلبکارم بر تن کند و بگویید ضعف مدیریتی عامل این آتش سوزی بوده، بلکه باید دانست لجبازی و پافشاری بر یک خواسته نامعقول می تواند آثاری مخربی همچون آتش سوزی جمعه بازار را برای آنان پدید آورد.

 

هرچند که مسئولان باید در این زمینه نظرات کارشناسی خود را بدهند اما این پایگاه خبری همچنان منتظر است که نظر مسئولان شهری در مورد جابجایی این بازارچه خطرناک که با جان شهروندان در ارتباط است را بیشتر از گذشته بشنود.

 

انتهای پیام/ر

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 7 نظر
Hassan
1397/7/12 - 00:38
.سلام بازار بزرگ تهران یا ۱۵خرداد یا بازار وکیل مگر کوچه های تنگ و باریکی نداره با اون همه شلوغی یعنی واقعا بعد از15سال که عوارض از مردم گرفتن یعنی نمی تونستن لاین های غرفه ها رو سازمان دهی کنند و چند خط شیر آب و تمهیداتی رو جهت مواجه با اتش سوزی ایجاد کنند.هیچ ماشین اتش نشانی نمیتونه وارد بازار۱۵خرداد شوند بلکه به طرق ساده ای این مشکل رو حل کرده اند،سوء مدیریت ایا فقط با جابه جایی درست میشه.
rateup 3
 ratedown 0
hamed
1397/7/13 - 21:14
کاملا درسته با جابه جایی جمعه بازار درست نمیشه
rateup 0
 ratedown 0
hamed
1397/7/13 - 21:15
کاملا درسته با جابه جایی جمعه بازار درست نمیشه
rateup 0
 ratedown 0
hamed
1397/7/13 - 21:42
کاملا درسته با جمع اوری جمعه بازار چیزی درست نمیشه
rateup 0
 ratedown 0
hamed
1397/7/13 - 21:48
کاملا درسته با جمع اوری جمعه بازارچیزی درست نمیشه
rateup 0
 ratedown 0
hamed
1397/7/13 - 22:24
کاملا درسته با جمع اوری جمعه بازار چیزی درست نمیشه
rateup 0
 ratedown 0
حامد
1397/7/13 - 22:52
سلام کاملا موافقم لطفا صبح زاگرس هم پیگیری نماید.
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.