گروه: اخبار استان خبر: 110857 / تاریخ انتشار : 1397/7/2 ساعت : 11:48

تبیین جایگاه امر به معروف و نهی از منکر؛ عامل بازدارنده از بسیاری مشکلات جامعه/امر واجبی که به فراموشی رفته است

امام حسین علیه السلام با قیام خود انحرافات را اصلاح و ستمگران و زورگویان را به رسوایی کشاند، این قیام در طول تاریخ اسلام، الگوی حق طلبان و حق خواهان برای پیروزی در عرصه های مختلف در مقابل طاغوت ها و ستمگران است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس: خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى آلْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ آلْمُنکَرِ وَأُولَـلـِکَ هُمُ آلْمُفْلِحُونَ” باید از شما گروه و جمعیتى باشند که مردم را به خیر دعوت کنند و امر به نیکى و نیکوکارى کنند و از بد و بدکارى نهى کنند و اینان همان رستگارانند.”( سوره آل عمران آیه 104)

در شرایطی که در ماه محرم قرار داریم، یکی از اهداف امام حسین (ع)  امر به معروف و نهی از منکر است، این فریضه اصلاح جامعه را در پی خواهد داشت، این واجب دینی به قدری اهمیت دارد که حضرت سید الشهداء (ع) یکی از اهداف قیام خود و شهادت در آن راه را  امر به معروف ونهی از منکر معرفی می کند.

 

خداوند متعال به عنوان اولین راهنمای خوبی ها و بازدارنده از بدی ها  برای ارزش نهادن به شان و شخصیت و کرامت انسان به شیوه های مختلف، توسط انبیاء و اولیاء این فریضه را به گوش بشر رساند.

 

عقل و تفکر به عنوان چراغ راه بشر برای دست یابی به موفقیت ها و سنجش بهترین مسیر  توسط خداوند متعال  با تکیه بر مفاهیم وحی در اختیار بشر قرار داده شده است، امر به معروف و نهی از منکر منطبق با عقل و تفکر انسان است زیرا همواره درک درست از وقایع و رویدادها و جهت دهی آنها به مسیر درست توسط عقل انتخاب می شود و این فریضه راه و مسیر درست را در اختیار بشر قرار می دهد و منطبق با عقل است.

 

در طول تاریخ انبیاء و اوصیاء مفاهیم  وحی که در بردارنده امر به خوبی ها و نهی از بدی ها است، توسط آنها تفسیر و به دلهای بیدار و گوش های شنوا رسیده است. این فریضه امور درست را به اوج خواهد رساند و موارد نادرست را به مسیر اصلی خود بازخواهد گرداند.

 

راه و روش امام حسین (ع) راهنمایی به سمت حق خواهی و حق طلبی بود و امر به معروف و نهی از منکر این امر را محقق می کرد، راه امام حسین (ع) برای همیشه وجود خواهد داشت زیرا بر طبق سنت رسول خدا و وصی او بوده است و اساس خلقت انسان هم بر محور حق استوار است.

 

کشور ما با دین اسلام و ملتی که برای این امر قیام کرد در شرایط کنونی به عنوان پرچم دار امر به خوبی ها و نهی از بدی ها قرار دارد و اساس قیام مردم ایران بر پایه این فریضه استوار بود که منجر به تشکیل انقلاب اسلامی شد، پس احیاء و عمل به این فریضه سرنوشت یک قشر، گروه و یک کشور را به سمت موفقیت ها سوق می دهد.

 

امر به معروف و نهی از منکر جنبه فردی و اجتماعی دارد یعنی کسی که در راه درستی و راستی قدم نهد برپا کننده امر به معروف است زیرا شخص امر کننده باید در ابتدا به راستی و درستی عامل باشد و اگر کسی راه صحیح را اشتباه پیمود با یادآوری و اشتباه بودن مسیر در صدد اصلاح خود قدم بر می دارد، اما از جنبه اجتماعی، برای حفظ و بقاء ارزش ها حتی پیشرفت به سمت رشد و موفقیت در کشور باید امر به معروف وجود داشته باشد.

 

اصلاح برای جلوگیری از انحرافات و بازگشت به هدف و راه از الزامات جوامع اسلامی و به خصوص کشور ماست، به عبارتی مسئله پایبندی به اصول و ارزش های انقلاب و امر به آنها از مصادیق امر به معروف و مبارزه با منکرها یعنی جلوگیری از نفوذ افراد فرصت طلب در هر پست و مقامی برای به حاشیه کشاندن اهداف انقلاب و بهره برداری برای منافع شخصی نظیر کسب قدرت و ثروت و جایگاه، نهی از منکر معرفی می شود.

در روزهایی که همه برای اهداف امام حسین (ع) با شیوه های مختلف قدم بر می داریم  و عزاداری می کنیم در صدد احیاء امر به معروف و نهی از منکر هستیم، اما تحقق عینی اهداف امام حسین (ع) در چند بخش خلاصه میشود، اول قدم برداشتن برای اصلاح خود،دوم تحقق بخشیدن به این فریضه در حوزه اجتماع برای اصلاح جامعه از جنبه های مختلف یعنی کمک به استحکام و بقاء انقلاب و کشور و توجه به تحقق ارزش های اسلامی در جامعه برای ادامه راه و روش حضرت سید الشهداء (ع) است.

 

حضرت اباعبدالله علیه السلام با شهادت خود و یاران و اسارت عزیزان خود، بعد از اینکه در راه و مسیر دین و امت اسلام توسط ستمگران و مفسدان انحراف حاصل شده بود این فریضه را احیاء کرد، از خصوصیات و ویژگی های رهبران الهی این است که برای بشریت و ارزشهای الهی جان خود را فدا می کنند و امام حسین (ع) پرچم دار این راه است.

 

در طول زمان همه کسانی که در صدد ادامه راه و اهداف امام حسین (ع) هستند باید حمایت شوند زیرا پشتیبانی از آنها به معنی حمایت از راه و روش امام حسین (ع) است، امروز ولایت فقیه و رهبری جامعه که به دنبال تحقق ارزش های اسلام و انقلاب بر گرفته از راه  امام حسین (ع) است، باید حمایت شود، رهبری جامعه با بیانات خود در امور سیاسی سعی بر تحقق اهداف حق طلبانه و راه امام حسین (ع) دارد اما باید توجه کرد پیمودن این راه تنها توسط رهبر و امام جامعه به تنهایی محقق نخواهد شد بلکه اتحاد بر محور ولایت و رهبری و حمایت توسط مردم جامعه است که سبب تحقق امر به معروف و نهی از منکر و ادامه راه امام حسین (ع) می شود.

تاریخ همیشه با خود درس هایی دارد، کسانی که برای اقامه حق قیام کردند نام و یادشان باقی خواهد ماند و کسانی که مقابل حق صف آرایی نمودند به عنوان دشمنان ارزش های انسانی و الهی شناخته شدند و امام حسین علیه السلام بیش از هزار سال پیش در تنهایی و غربت به شهادت رسید که ارزش های الهی در اختیار نسل و بشر امروز باشد اما نباید بار دیگر اجازه داد رهبری و امام جامعه تنها بماند زیرا اصل و ارزش های اسلام و انقلاب و اهداف سید الشهداء (ع) بر زمین خواهد ماند و ارزش های الهی و بشری به انحراف کشیده می شود و در آن زمان است که عدالت قربانی ظلم و ستم فراگیر می شود، و ستمگران و ظالمان بشری زمام امور را برعهده خواهند گرفت و همه در آتش ستم خواهی مستبدان و زورگویان خواهند سوخت.

 

حرکت در راه سید الشهداء (ع) با توفیقات خداوند متعال حاصل خواهد شد و ملتی که در این راه بکوشد نصرت ها و پیروزی های الهی برای آنها محقق خواهد شد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.