گروه: اخبار استان خبر: 110847 / تاریخ انتشار : 1397/6/25 ساعت : 16:50
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان:

به مؤلفه دقت و انضباط تاکید دارم/هدف جهاد کشاورزی امنیت غذایی است/5 هزار تن گوشت قرمز مازاد بر نیاز استان داریم

تلاش جهاد کشاورزی بر این است که مشکلات کشاورزان باید در مزرعه حل شود و تنها مسائل کلان را در سازمان جهاد کشاورزی بررسی و حل کنیم. خوشبختانه کلاس های آموزشی که برگزار کرده ایم به این مهم به دست پیدا کرده ایم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرسرئیس جدید جهاد کشاورزی در نشست با اصحاب رسانه گفت: نسبت به جلسات گذشته و کارهایی که باید انجام شود  به مولفه دقت و انضباط تاکید دارم. در بخش کشاورزی چند سالی است که با مشکلات عدیده ای از جمله کم بارشی مواجه هستیم همچنین در بحث دام و شیلات تولیدات ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

تاج الدینی بیان کرد: اما با وجود کم بارشی هایی که داشتیم محصول تولیدات کشاورزی دچار افول نشده است. در سنوات گذشته تولیدات بخش کشاورزی از 6 درصد به 9 درصد و اکنون نیز به 11 درصد و وحتی بیشتر شده است این مسائل و مشکلات ابتد باید حل شود تا بتوانیم به تولیدات برسیم.

وی افزود:هدف کشاورزی امنیت غذایی است, بحث خشکسالی و تحریم های اقتصادی از جمله مشکلاتی است که داریم اما در بحث کشاورزی نتوانسته است تأثیر آن چنانی بگذارد،  همچنین در بخش تامین نیروی انسانی با تلاش های رئیس جهاد کشاورزی سابق توانستیم در دورترین مناطق کارشناسان ماهری داشته باشیم و ارسال کنیم, کارشناسان ما با رفتن در پهنه های باریک و مسلط به تمامی علوم کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

رئیس جهاد کشاورزی عنوان کرد: تلاش جهاد کشاورزی بر این است که مشکلات کشاورزان باید در مزرعه حل شود و تنها مسائل کلان را در سازمان جهاد کشاورزی بررسی و حل کنیم. خوشبختانه کلاس های آموزشی که برگزار کرده ایم به این مهم دست پیدا کرده ایم اگر بخواهیم خشکسالی را دلیل مشکلات جهاد کشاورزی بیان کنیم دلیل قابل قبولی نیست.در بخش مدیریت و بحران خشکسالی چندین مورد را مد نظر داریم که به آنان اشاره می کنم: مجهز کردن اراضی به شیوه های نوین آبیاری و برنامه داریم سه هزار هکتار را به شبکه های نوین آبیاری مجهز کنیم.

تاج الدینی گفت: از سنوات گذشته تا کنون 11 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را از دیمی به آبیاری به شیوه نوین تبدیل شده است البته اگر امور آب به قول خود عمل کند. یکی دیگر از کارهایی که به بحران اب کمک می کند کشت گیاهان دارویی است در بحث گیاهان دارویی 80 تا 88 هکتار کشت گیاهان دارویی داریم. آن کارخانه ای که در گچساران کلنگ زنی شد بر این باوریم که این آمار را در استان به 300 هکتار برساند.

وی در ادامه اظهار داشت: از دیگر مسائلی که داریم این است منابع طبیعی در اراضی شیب دار توسعه باغات حفظ شود و امید داریم این اراضی  به 1500 هکتار برسد. از شهریور ماه سال قبل تاکنون، ۸۹ پروژه اجرایی کرده ایم که  با ۸۳ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۹۶۱نفر به اجرا در آورده ایم. 44 هکتار کشت گلخانه ای داریم که 17 هکتار ان کشت گل است و تولیدی بالغ بر بیست میلیون شاخه گل در سال داریم. نهالستان های خود را توسعه دادیم. یکی دیگر از مواردی که نگران آن هستم طرح های راکدی است که در شیلات و دام داریم. در شیلات 235 مزرعه داریم که 195 طرح آن فعال و 45 طرح آن راکد است.

رئیس جهاد کشاوری تصریح کرد: در بخش دام مشکلات طرح های راکد را داریم. طی چند هفته گذشته به همکاران خود گفتم این طرح ها را شناسایی کنید، با تعامل با بانک ها از جمله بانک کشاورزی گفتیم که مشکلات این طرح ها را مرتفع کنند، باقی مشکلات قابل حل است و معتقدیم مشکلات طرح های شیلات و دام با این  روش حل خواهد شد. در بحث  کشت چغندر قند استان دارای پتانسیل و ظرفیت مناسبی و با توجه به این پتانسیل، امیدواریم که ۶۰۰ هکتار کشت چغندر قند در استان را داشته باشیم. در بحث برداشت چغندر قند 800 تن برداشت داشتیم همچنین برنامه کشت ۲۵۰۰ هکتاری کشت کلزا نیز در سال جاری را مدنظر داریم که اجرا کنیم.

وی در پایان بین کرد: در حال حاضر نیاز  گوشت قرمز در استان ۸۵۰۰ تن است که ۱۴ هزار تن در استان گوشت قرمز تولید می شود و حدود 5000 تن مازاد بر نیاز استان تولید گوشت قرمز داریم. نیاز گوشت مرغ  در استان ۱۷۰۰۰ تن است که تولید در این بخش در استان به ۱۱ هزار تن می رسد که باید این کمبود در استان را برطرف نماییم.

تصاویری از این نشست در زیر آمده است:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.