گروه: اخبار استان خبر: 110839 / تاریخ انتشار : 1397/6/25 ساعت : 22:19
در گفتگو با کارشناس مسائل مذهبی عنوان شد؛

6 روز اول محرم در کربلا چگونه گذشت/ماجرای بی آبی اردوگاه امام حسین (ع) از کی آغاز شد؟

کارشناس مسایل مذهبی گفت: از همان لحظه اول که سفر را از مکه آغاز کردند جریان شهادت خود را نیز بیان کردند و گفتند که همه ما به شهادت می رسیم.

حجت الاسلام موسوی اعظم در گفت و گو با خبرنگار  پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،  در خصوص اتفاقات 6 روز اول محرم گفت: ابا عبدالله الحسین (ع) در این سفر برنامه های خود را از قبل چیده بود و همه مراحلی که در طول زندگی داشتند امر به معروف و نهی از منکر بود که جلوی تمامی منکرات زشتی ها و ناپاکی  و ناملایماتی که در دوران 50 ساله بنی اومیه با زیر پا گذاشتن دین ایجاد کرده شده بود  مردم را بیدار می کرد.

 

 امام جمعه موقت یاسوج عنوان کرد: از همان لحظه اول که سفر را از مکه آغاز کردند جریان شهادت خود را نیز بیان کردند و اصحابی که همراه آنها بود در خود سرزمین مکه  قبل از اینکه وارد سرزمین مدینه  شدند  و به زیارت جدبزرگوارشان حضرت محمد (ص) بروند فرمود که این سفری که آغاز کردیم مبارزه با شرک است و شما بدانید ما در این سفر به شهادت می رسیم و گرگ های بیابانی  ما را قطعه قطعه می کنند.

 

 وی تصریح کرد: ایشان پیوسته در صدد امر به معروف و نهی از منکر بودند روز دوم محرم وارد سرزمین کربلا شدند در  آنجا در این چند روز ساماندهی لشکر خود را انجام می دادند و افرادی که اهل اعتقاد و باور بودند افراد دیگری از معارفی یعنی سرشناسان را دعوت می کرد برای مبارزه با یزید شرابخوار و هدفشان را بیان می کرد.

 

حجت الاسلام موسوی اعظم  افزود: هدف امام حسین (ع) از دعوت این افراد سرشناس نجات خود این افراد بود که از گمراهی و ذلالت نجات پیدا کنند و از شرک بیرون بیایند و در سایه رحمت واسعه دین الهی قرار گیرند چرا که تمامی وجود امام حسین (ع)خیر و منشا برکت و هدف وی نجات بنده های خدا است.

 

 امام جمعه موقت یاسوج بیان کرد: امام حسین (ع) ساماندهی لشکر را در این مدت انجام می دادند فرماندهان را مشخص می کرد و خیمه گاه نیز با ترتیب و نظم خاصی ایجاد شده بود به گونه ای که اولین خیمه که رو به روی سپاه دشمن بود متعلق به ابوالفضل العباس (ع) بود که اگر دشمنان بخواهند حمله کنند ایشان جلوی انها بایستد خیمه حضرت زینب و زنان دیگر نیز در در وسط سایر خیمه ها قرار گرفت و  خیمه های امام حسین (ع) و امام زین العابدین (ع) و حضرت علی اکبر در کنار هم قرار گرفتند و آنجا محل عبادت راز و نیاز و سروسامان دادن به لشکر بود امام حسین (ع) جای بلندی را انتخاب کرد که بر دشمنان اشراف داشته باشد.

 

این کارشناس مسائل مذهبی گفت: هر وقت کسی می امد می گفت از این سفر بگذر می گفتند من باید در راه خدا مبارزه کنم چرا که می بینیم به احکام الهی توجهی نمی شود یکی از مسایلی که در تاریخ بیان شده است اصحاب و یاران امام حسین (ع) است اگر می گوییم 72 نفر آنها افرادی بودند که از اول با امام حسین (ع)  همراه بودند و تعدادی نیز آمدند و برگشتند و عده ای در شب عاشورا ملحق شدند در کتب مختلف تا 120 نفر برای یاران امام حسین (ع) بیان شده است.

 

وی بیان کرد: آن زمان کربلا بیابان بود و برخی ها تحت تاثیر تبلیغات سوء دستگاه بنی امیه قرار گرفته بودند و به دین پایبند نبودند، وقتی عمر سعد را دیدند  که اهل شراب و قمار و ساز و آواز و بی بند و باری است با خود گفتند این ها مسلمان هستند اینگونه اند ببینیم حسین (ع) چگونه است وقتی نزدیک شدند دیدند همه مشغول نماز و راز و نیاز هستند و به امام حسین (ع) در روز عاشورا ملحق شدند.

 

 حجت الاسلام موسوی اعظم  تصریح کرد: نظم امام حسین (ع) در این چند روز مشخص شده بود بیش از همه چیز مثل همیشه با دعا و نماز مشغول بودند و هدفشان که امر به معروف و نهی از منکر و حمایت از مظلومان بود را برای مردم مطرح می کردند  که برای عمل کردن به واجبات الهی قیام کرده ایم.

 

کارشناس مسائل مذهبی اضافه کرد: اینها خلاصه ای سفر ایشان است، از روز 8 محرم به بعد عطش و تشنگی آغاز شد حتی قبل از 7 محرم به اسب های لشکر امام حسین (ع) نیز آب می دادند اما از هفتم محرم آب را بر امام و یارانش بستند و از آن روز تشنگی بر اردوگان امام حسین (ع) غلبه کرد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.