گروه: اخبار استان خبر: 110834 / تاریخ انتشار : 1397/6/25 ساعت : 17:30

نوجوانان عاشورایی کهگیلویه و بویراحمد به پا خواستند/همایش بزرگ " احلی من العسل " به روایت تصویر

همایش احلی من العسل همزمان با سراسر کشور با حضور پرشور نوجوانان عاشورایی در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس قاسم فرزند امام حسن علیه السلام است، او یکی از شهدای کربلاست که به هنگام شهادت 13 سال سن داشت. در شب عاشورا وقتی حضرت قاسم از امام حسین علیه السلام سوال نمود که او نیز از شهدا خواهد بود یا خیر؟ امام نظر او را در مورد مرگ پرسید، و قاسم بن الحسن جمله معروف احلی من العسل (شیرین تر از عسل) را برای توصیف مرگ در نظر خود بر زبان آورد.

 

در شب عاشورا که امام حسین علیه السلام، اصحاب خویش را پیرامون خود جمع نموده و خطابه معروف شب عاشورا را برای آن‌ها بیان فرمود. حضرت در خطابه خود به آنان تذکر داد که فردا روز فداکاری و شهادت است، به آنان فرمود که در رفتن یا ماندن مختارید از تاریکی شب بهره گیرید؛ و هر یک دست برادری و فرزندی از آن من بگیرید و بروید زیرا مقصود این جماعت کینه‌توز من می‌‌‌باشم و چون مرا یابند به شما تعرضی نرسانند، مورخین گزارشی از رفتن اصحاب ننوشته‌اند و جز اظهار فداکاری و پایداری از یاران امام چیزی نقل ننموده‌اند و چون یاران و اصحاب بر آمادگی برای حماسه‌سازی و شهادت تاکید نمودند. امام به ترسیم حادثه بزرگ عاشورا پرداخت و فرمود هر کس می‌‌‌ماند بداند فردا چیزی جز شهادت نیست.

 

قاسم بن حسن که در این جمع نورانی حضور داشت از گفت و شنودهای بین عمو و اصحابش بر گویا در نظرش آمد که آیا او هم مشمول این وصال خواهد شد؟ از جای برخاست و رو به ابا عبدالله علیه السلام کرده عرض کرد عموجانم آیا من هم در زمره کشته‌شدگان خواهم بود؟ امام حسین علیه السلام پس از مواجهه با این سوال فرزند نوجوان برادر خویش، از وی پرسید مرگ در نظرت چگونه است. قاسم لحظات اضطراب و سکوت انتظار را شکست و عرض کرد: من مرگ را شیرین‌تر و گواراتر از شهد دلنشین و زندگی‌بخش می‌‌‌بینم و زیباتر از گردنبندی که دختران را آذین می‌‌‌بندد و اگر به من بگویید جزو شهیدان فردا هستم مژده‌ای داده‌اید که از شنیدن آن سراسر وجودم شور و نشاط می‌‌‌گردد.

 

امام، درنگی کرد و دیدگان خود را به رخسار روشن قاسم دوخت و فرمود: حضرت فرمود: آری، تو نیز فردا به شهادت خواهی رسید.

 

قاسم بن الحسن الگوی امروز جوانان و نوجوانان است که برای پیمودن راه ارزش های الهی که در واقعه عاشور توسط امام حسین (ع) و یارانش تجلی یافت و بعد از هزاران سال هنوز به علت احیاء حق و ارزش های اسلام بین مسلمانان و شیعیان صاحب ارزش و جایگاه است. 

 

در همین رابطه همایش احلی من العسل و با حضور نوجوانان عاشورایی در سراسر استان برگزار شد که این مراسم در یاسوج با حضور فرمانده سپاه فتح استان، مدیرکل آموزش و پرورش و جمعی از مدیران در حسینه عاشقان ثارالله برگزار شد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
***********************************
 
سی سخت:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
شهرستان لنده:
 

امروز صبح و در تجمعی عاشورایی دانش آموزان حسینی شهرستان لنده به یاد فداکاری و رشادت های قاسم  بن الحسن(ع) در حسینیه ثارالله سپاه ناحیه لنده برگزارشد.

 

 

نوجوانان عاشورایی، به یاد قاسم بن الحسن(ع) سنگ تمام گذاشتند. وقتی امام حسین(ع) سخن از شهادت یارانش به میان آورد، نوجوان سیزده ساله کربلا از عمو پرسید: عموجان ایا من نیز به فیض شهادت نائل می شوم؟ امام او را به سینه چسباند و فرمود: فرزندم مرگ را چگونه می بینی؟

قاسم پاسخ داد: از عسل شیرین تر!

 

 

شهادت طلبی قاسم(ع) و پا فشاری او برای رسیدن به مقصود، زیباترین الگو را برای رهروان خط سرخ شهادت رقم زد.

تصاویر زیر گوشه از عشق و دلدادگی نوجوانان و جوانان لنده ای به قاسم بن الحسن(ع) است:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام

 
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.